Перше правило інноватора: немає жодних правил

The first rule of innovator: there are no rules

Готові рецепти – це чудово. Якби не готові рецепти, що передаються з покоління в покоління, ми не змогли б обмінюватися даними. Готові рецепти – це ні багато, ні мало, а основа цивілізації. Так розійшлася писемність, так поширюються будь-які інші знання – у вигляді правил та інструкцій. Квадратіш, практіш, гут. Але якщо ви бажаєте зробити щось нове, то готові рецепти вам не те щоб не допоможуть, а навпаки – дуже завадять.

Існує два способи отримати якісь нові навички.

Перший, найпростіший, коли вас хтось навчить, розповість та покаже на особистому досвіді, пояснить всі нюанси, передавши свої вміння або знання. Так знання або навичка передається від людини до людини з мінімальними втратами, досить швидко та ефективно. Але при цьому знання або навичка не зазнає жодних змін, передається в початковому вигляді, а той, хто його отримав, часто не вносить в нього нічого від себе. Це шлях, на якому не можна знайти нічого принципово нового.

Другий спосіб – він складніше.

Нову навичку або знання можна отримати шляхом пошуків. Не будемо називати їх «науковими», це, радше, звичайний метод проб і помилок. Тут немає готових рецептів, тут немає обумовлених термінів. Вишукування припускають чистий експеримент та не гарантують результат. І у тих, хто стає на цей шлях, немає жодних гарантій, що на поставлені ними запитання взагалі є відповідь! Тому такий шлях зовсім не простий. Як відомо, важко шукати чорну кішку в темній кімнаті. Але чим менше шансів, що кішка в принципі існує, тим цей процес складніше – в тому числі психологічно.

Отримати навички можна в процесі навчання і шляхом пошуків.Можна бути геніальним вченим, все життя провозитися з пошуком нової речовини або писати фізичну формулу, відшукуючи залежність між двома величинами, і так нічого і не добитися. Ніколи. Деякі математики поклали життя на те, щоб довести, що у завдання, над яким вони билися, немає рішення. Більш того, цей «результат» (адже відсутність результату – теж результат) у математиків вважається успіхом. Наскільки важко з точки зору збереження здорового глузду і психологічного здоров’я їм це давалося – історія замовчує. Але щоб день у день битися над завданням, не отримуючи значущих результатів, і не впасти в цілковиту зневіру, потрібен дуже своєрідний склад розуму.

Однак якщо ти інноватор – хоч чи лусни, але повинен щось створити. Тут не працює правило «Я знайшов, що у цього завдання є рішення, і це успіх». Тут необхідно не тільки знайти рішення, але і реалізувати його в кінцевому продукті (назвемо цим словом будь-який результат процесу розробки – будь то технологія, метод, готовий інструмент, або щось ще, що можна застосовувати на практиці). Більш того, продукт зобов’язаний підвищувати якість життя його користувачів.

У інноватора шлях непростий. Методом проб і помилок, інноватор повинен створити готовий інноваційний продукт, і, бажано, зробити це задовго до кінця своїх днів (інакше звання «інноватора» він зможе отримати тільки посмертно, що його ніяк не потішить і точно не принесе йому грошей). Як цього досягти? Завдання просте і неймовірно складне одночасно. І те, яким це завдання стане для вас, залежить від вашої точки зору на процес.

Суть в тому, що створення чогось, що не існувало досі – це процес, який не можна спланувати, спрогнозувати і розписати по кроках. Тільки якщо ви не Карл Фрідріх Ієронім барон фон Мюнхгаузен, який на обід планував «подвиг», і, як не дивно, здійснював його. Тобто, звичайно, вписати в розпорядок дня на ранок – сніданок і гімнастику, а на обід – відкриття, яке переверне світ, можна, але зробити це… Що ж, шанси на такий результат мінімальні (хоча і не будемо заперечувати – вони є, адже одного ранку сер Ісаак Ньютон теж прокинувся з роєм думочок, які непокоїли його, а в обід цей рій переріс в іДЕЮ, і з’явилася концепція розкладання променя світла на сім кольорів спектра).

Якщо ж повернути вашу «інноваційну течію» в русло гри – що ж, так можна дійсно створити щось, не втративши розум від безнадійних спроб.

Головне – усвідомлення: Інноваційні рішення не плануються, вони створюються якщо і не спонтанно, то як мінімум є за своєю суттю не прогнозованими явищами.

Появу інновацій можна спланувати і спрогнозувати

Отже, якщо «планувати інновацію», то нічого (скоріш за все) у вас не вийде. Але можна «вивчати інновацію», підходити до неї з різних сторін, і тоді вона (скоріш за все) з’явиться. Тут, як ми вже казали, немає правил, але є загальні підходи.

Будь-якій людині найпростіше створити інновацію в галузі знань або діяльності, в якій вона добре розбираєтеся або з якою глибоко знайома (і найчастіше так і відбувається –  хіміки роблять відкриття в області хімії, а програмісти і дизайнери придумують новий інтуїтивний інтерфейс). І, в черговий раз займаючись справою, в якій ви хочете досягти чогось, варто визначити маркер: коли ви помічаєте, що щось реалізовано незручно, чинить дискомфорт, вимагає поліпшення – не відкидайте це відчуття з думкою «неприємно, але грець із ним», а хапайтеся за нього! Значить, ви намацали місце, де напрошується якесь нововведення.

Про те, як проходить весь процес від ідеї до впровадження готового рішення (і першого мільйона доларів прибутку з нього) ми розповімо в майбутньому, а сьогодні ми хочемо тільки відзначити: якщо ви в чомусь добре розбираєтеся і вам здається, що ви можете значно поліпшити якусь якість, властивість чогось, з чим ви стикаєтеся щодня – ваша думка і відчуття є важливими. І не варто слухати «досвідчених порадників», які кажуть: «Цей велосипед вже винайдено». Адже це зовсім не факт, поки не буде доведено протилежне. Якщо до цих пір не було зроблено якогось поліпшення або винаход, це означає не те, що його неможливо створити. Ні, це означає лише те, що до сих пір ніхто цього не зробив. І, можливо, ваша ідея, ваша інновація буде тією, яка змінить цю ситуацію.

Область інновацій – це область відчуттів, коли щось відбувається або робиться без належного комфорту чи ефективності

Якщо виробити в собі чуття до нового і пристрасть до переоцінки можливостей, то можна, ігноруючи правила і догми, створити щось унікальне, нове і, головне, корисне. Досить не зациклюватися на прийнятті «світоустрою», коли здається, що все вже винайдено і не можна придумати вічний двигун або навіть банальний велосипед (щодо першого – незрозуміло, але поява мотоцикла і хіта сезону 2017 – одноколісного ховерборд – стали результатом саме таких досліджень).

Так що в процесі інновацій немає правил, і це прекрасно.