Головна омана футурологів

Журналіст
Primary error of futurists

Не вірю я футурологам. Як не намагаюся, але чим більше слухаю технопровісників, тим менше їм вірю.

Основна причина того, що їхні прогнози не збудуться – це те, що фантазери зосереджуються виключно на розвитку техніки. Послухайте, що і як вони кажуть: «Холодильники замовлятимуть продукти», «Автономні електромобілі витіснять керований людиною транспорт», «Нанороботи відновлюватимуть людський організм» і так далі. Провісники говорять так, ніби в прогресі головне – не людина. Люди в кращому випадку виявляються другорядним фактором, якщо взагалі не виносяться за дужки.

У передбачуваному майбутньому людина пасивна. І футурологи роблять свої висновки, виходячи з того, як техніка розвивається сьогодні. Дійсно, якщо продовжити нинішні тенденції, то логіка приводить нас до всіх цих технологічних чудес. Але у тенденцій є особливість, про яку часто забувають, – вони змінюються. Причому, завдяки непередбачуваним чинникам. І головним таким фактором є людина – істота дуже маловивчена і взагалі нераціональна, яка зіпсує всі прогнози, крім погодних.

Ну ось взяти передбачення, які робили фантасти початку 20-го століття – головні на той час футурологи. Майже всі вони прогнозували швидкі польоти в космос, освоєння нових планет – здебільшого, Марсу. Що зробили люди насправді? Влаштували дві найбільші в історії війни. Тому що люди не хотіли підкорювати нові світи – люди хотіли вбивати людей. Частково збулися тільки ті передбачення, що стосувалися способів вбивства.

Здавалося б, після Другої Світової війни людство могло б спрямувати зусилля на подорожі до інших планет і зірок. Але далі Місяця люди не долетіли. Та й то – на наш супутник астронавти вирушили не стільки заради знайомства з ним, оскільки заради політичного престижу. Людству цікавішим виявилося дивитися не на марсіанські пагорби, а телепередачі і ток-шоу. Такого телеспоживання не передбачив жоден фантаст. Трохи пізніше людство відкрило можливості комп’ютерів і мобільного зв’язку – тільки для того, щоб залипнути в соцмережах.

Хто це раніше прогнозував?

Рушійною силою розвитку технологій є не індустріальні можливості, а все ж потреби людства. Люди хочуть висловити агресію або захиститися від агресії чужої – вони формують попит на нові види зброї. Люди хочуть забутися в приємному інформаційному подразнику – вони формують запит на нові способи розваг. Хочуть до себе уваги і ставлення – вимагають можливості публікувати селфі та отримувати за них лайки.

І якими будуть комп’ютери, нанороботи і телекомунікації – залежить тільки від того, що буде потрібно людям. Питання: що? Мені складно припускати, але я сумніваюся, що відповідь на нього знають люди, зосереджені виключно на техніці. Тут я більше довіряю гуманітаріям: психологам, історикам, антропологам, літературознавцям – всім тим, хто вивчає людину в її потребах, мотивах, діяльності. Вони краще знають людську природу.

Зрештою, не людина повинна служити технологіям, а технології – людині. І тому в центрі уваги має бути саме вона.

А що стосується технологічних див – ніхто їх не заперечує. Просто вони можуть ну дуже відрізнятися від тих, які прогнозують футурологи.