Нейронауки в бізнесі – реальність, майбутнє і перспективи

1
465
Картинка профиля Сергій Данилов
Кандидат біологічних наук, співзасновник проекту Beehiveor
Сергей Данилов

Сьогодні можна сміливо стверджувати, що нейротехнології проникли буквально до всіх сфер життя людини. Машинне навчання, інженерія, нейроінтерфейси, віртуальна реальність, ай-трекінг, спорт, маркетинг, аналіз поведінки, нейрореабілітація. Нейротехнології – це будь-яка сукупність технологій, створених на основі принципів, які стали відомі завдяки вивченню роботи мозку.

Ринок таких технологій розвивається із шаленою швидкістю. Якщо вірити прогнозам, до 2025 р. близько 40% усіх взаємодій з віртуальними помічниками будуть спиратися на дані, оброблені нейронними мережами, а обсяг ринку розпізнавання образів досягне $29,98 млрд. Зростання доходів на ринку віртуальної реальності до 2025 р. сягне $38,8 млрд (2016 р. він оцінювався в $643,7 млн).

Нейротехнології – це будь-яка сукупність технологій, створених на основі принципів, які стали відомі завдяки вивченню роботи мозку

Прогнози прогнозами – все-таки їх пишуть для того, щоб зацікавити інвесторів, – але наука про те, як працює мозок, справді сьогодні щільно взаємодіє з бізнесом і сучасними технологіями. Уже зараз є неймовірна кількість розробок, які з різним ступенем успішності застосовують на практиці.

Взяти хоча б стимуляцію мозку – до голови людини, по суті, прикладають магнітно-індукційну котушку чи постійний струм, які стимулюють певні ділянки мозку. Таким чином можна, скажімо, лікувати психічні розлади на штиб депресії або залежності. Також стимуляцію мозку використовують у спорті.

Як приклад можна навести пристрій Halo Sport. На вигляд це звичайні навушники, але на поверхні їхньої дужки, що контактує з головою, прикріплено електроди. Поки людина слухає музику, вони стимулюють її моторну кору. Цією розробкою вже скористалися американські спортсмени на останніх Олімпійських іграх – зокрема Майкл Фелпс. Кажуть, навіть допомогло.

Семимильними кроками розвиваються і технології створення нейроінтерфейсів. Наприклад, за допомогою нейрогаджетів можна знімати інформацію про емоційний стан людини – наскільки вона збуджена чи пригнічена. Ще 1991 р. вчені з Університету Карнегі з’ясували, що ймовірність застудитися внаслідок безпосереднього контакту з вірусом залежить від рівня стресу. А за допомогою нейроінтерфейсів можна відстежувати свій стан і контролювати його – це дає змогу вчасно вживати заходів і піклуватися про своє здоров’я. Сьогодні споживчі нейроінтерфейси використовують також для контролю і поліпшення сну.

Застосовують нейротехнології і в маркетингу. Наприклад, для визначення ставлення споживачів до візуальної інформації – відео, фото, картинок. Це дає можливість фахівцям реєструвати ті реакції мозку, виникнення яких людина не може свідомо контролювати. Саме ці «відповіді» дають змогу судити про справжнє, а не надумане ставлення споживача до продукту. Весь нейромаркетинг ґрунтується на тому, що реакції мозку, які мають значення, виникають швидше, ніж ми усвідомлюємо їх. Наша поведінка визначається швидкістю обробки інформації – підсвідомі процеси обробляють її оперативніше, ніж свідомі.

Весь нейромаркетинг ґрунтується на тому, що реакції мозку, які мають значення, виникають швидше, ніж ми усвідомлюємо їх

Активно використовують на практиці й технологію ай-трекінгу. Один із прикладів – проект EyeDetect американської компанії Converus. Під час спеціального тесту рух очей і зміни діаметра зіниць випробуваного записують на камеру. Потім алгоритм ШІ на основі цієї інформації визначає, чи бреше людина. Як стверджують автори технології, їхня розробка розпізнає брехню з імовірністю 86%. EyeDetect уже зараз, якщо вірити CNN, популярніше, ніж менш точний поліграф.

Крім уже впроваджених нейротехнологій, є і дуже перспективні розробки. Американський невролог Теодор Бергер близько десяти років веде активну роботу зі створення протеза гіпокампа – відділу мозку, який зокрема відповідає за довгострокову пам’ять. Йому вдалося створити робочу модель для щурів, і цей результат надихає вченого розвивати свою ідею далі. Його успіх означав би ривок у нейрореабілітації та лікуванні важких ушкоджень мозку.

Ми рідко про це замислюємося, але ми живемо в час наукової революції в нейробіології, на тлі якої неймовірно активно розвиваються технології збирання та обробки даних, штучного інтелекту і багато інших. Адже ще недавно вчені аналізували за допомогою лінійки та калькулятора результати досліджень, отримані з дорогущих приладів. Зараз же будь-яка людина може купити за кілька сотень доларів плату, щоб на ній спаяти електроенцефалограф, і на домашньому комп’ютері аналізувати активність мозку.

Тому винайти майбутнє може кожен, справа за малим – треба розібратися в тій масі інформації, яку ми накопичили за роки досліджень мозку, стати інженером і фахівцем у датасаєнс.

Але насправді є простіший рецепт – винаходити майбутнє треба разом. Інновації в сучасному світі можливі тільки завдяки об’єднанню безлічі фахівців і постійному обміну знаннями.

Підписуйтесь на наш канал у Telegram

1 КОМЕНТАР

  1. Современные ученые — очень безответственные. В погоне за инвестициями они упускают всестороннюю честную проверку своих нахождений. Так их изобретение аппаратур Control Mind вооружило всякого рода преступников средствами дистанционного террора над людьми. А поверхностность и невдумчивость этих ученых привела к полному абсурду в понятиях, что мол человеческий организм воспринимает все частоты и есть универсальным частотным диапазоном (чего в природе быть не может!, но этот факт лишь указывает на верность древних аксиом о нескольких тонких телах в человеке, отличных в своих частотных диапазонах… потому все частоты “воспринимаются” низкочастотным биотелом).
    А ко всему — полное нежелание проверить наблюдаемое массовое действие высоких частот (ВЧ) дало возможность пси-операторам воздействовать на всех людей (диапазон высоких частот лежит на плане, где все мы находимся в единстве).
    Отсюда массовые гибели по всей планете, мор, хор “эпидемий”, всеобщая слабость и недомогания — по злому пси-операторы обрабатывают своих жертв и сказываются ВЧ-действия на всех жителях планеты. Старики едва ходят, голуби порой не могут уйти из-под колес… негативно для живого сказываются их обработки их людей-мишеней и развлечения над ними.
    А виной всему — ученые, которые сломя голову, бегут за инвестициями… им некогда позаботиться о безопасности своих нахождений при случае, что они могут попасть в дурные руки!!

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here