Проста медицина

Smooth medical industry

Янковський Ігор: Лікарні в майбутньому зміняться! Як, на вашу думку, вони виглядатимуть? Мені вони дедалі більше нагадують СТО, тільки не для машин, а для людського організму. Мине 5-10 років – і для пацієнта все, що пов’язано з лікуванням, буде простіше, швидше, доступніше. Приїхав після літньої відпустки, зробив діагностику, знайшов проблему, замінив запчастини – як сезонне ТО для автомобіля.

Ось поїхала людина на відпочинок до Туреччини з опцією «все включено», відпочила зі шкодою для здоров’я, навантаживши всі системи свого організму. Після повернення звернулася до лікарні, в якій, у буквальному сенсі, як на СТО, їй щось виправили, щось замінили, щось налагодили. І вийшла, майже як нова – молода і здорова.

Ось кілька фактів, які свідчать на користь порівняння лікарні майбутнього зі звичайною СТО.

Візьмемо, наприклад, ендоскопічні операції. Зараз їх роблять повсюдно. Ендоскопічна хірургія менш травматична для пацієнта – жодних скальпелів, затискачів, великих розрізів. Після такої операції в більшості випадків пацієнт може через кілька годин вирушати додому.

Ще один факт: уже сьогодні медицина йде ефективнішим шляхом з погляду доставки препаратів у організм. У звичному нам варіанті прийому таблеток більша частина діючої речовини просто марнується, коли проходить по травному тракту. При цьому ще й часто завдає шкоди організму.

Незабаром в ужиток увійдуть точкові, адресні способи доправлення діючої речовини безпосередньо до місця, де вона необхідна. Наприклад, уже зараз є аерозолі, за допомогою яких інсулін або знеболювальне можна просто вдихнути, і таким чином, через легені, організм значно швидше засвоїть ліки. Відповідно, негативні наслідки прийому будь-яких медичних препаратів буде мінімізовано. Плюс – носії зовсім інші.

Серйозних змін зазнає і медична техніка. Саме вона сьогодні займає найбільший рядок витрат під час оснащення лікарні. До того ж багато апаратів і пристроїв узагалі застаріло, наприклад, ті, що пов’язані із застосуванням радіації.

В недалекому майбутньому обладнання буде ефективніше, інформативніше, безпечніше. Вже сьогодні є УЗД-апарати, які практично зрівнялися за можливостями діагностики з МРТ. Або ж діагностичні апарати, які за аналізом крові (маркерами) зможуть автоматично видати висновок – великий обсяг інформації про стан пацієнта.

Нещодавно в Кремнієвій долині було презентовано стартап – апарат, здатний лише за день за однією краплею крові пацієнта розпізнати наявність понад 1 000 бактерій, грибків, вірусів. Це не тільки прискорює діагностичний процес, а й дає змогу виявити рідкісні інфекційні захворювання, які важко діагностувати. При цьому розвиток інформаційних технологій у медицині та створення величезних баз даних допоможуть якнайшвидше, на підставі даних цього аналізу, спрямувати пацієнта до потрібного фахівця, який приймає в зручному для конкретного пацієнта місці й володіє ефективними методами лікування конкретного захворювання.

Ну й звісно ж, у всіх на слуху 3D-друк органів. Справді, мине зовсім небагато часу, і будь-який орган можна буде надрукувати таким чином. Вже сьогодні багато дантистів та хірургів застосовує 3D-друк у своїй роботі. І ця технологія буде лише розвиватися.

Важливо також те, що майбутні способи апаратної діагностики – за зовнішнім виглядом пацієнта і його аналізами – усунуть суб’єктивний фактор, який неминуче присутній, коли цим займається людина.

Лікарні перестануть бути закладами з якимсь особливим для звичайної людини статусом, як це виглядає зараз. Це буде звичайний будинок, в якому зібрано медичні прилади й працює невелика кількість персоналу. Все має бути спрощено в цій галузі. Зокрема й отримання ліцензій для медичних установ.

Ясна річ, що лікарня все одно залишиться лікарнею – з операційними, стерильністю. Нікуди не подінуться складні випадки, які потребують особливої ​​уваги і професіоналізму лікарів. Але багато процесів, на які сьогодні витрачають безліч сил, часу і грошей, буде значно спрощено і механізовано.