Українцям треба вставати і робити!

Кирило Бяло, генеральний менеджер Crossover в Україні
Українцям треба вставати і робити!

Щоб дати поштовх інноваційному руху у світі, ринок інтелектуальної праці повинен пережити «індустріалізацію» і перейти в «хмару»: розумова праця стане вимірною і буде легко масштабуватись, а географічне розташування працівника втратить своє значення. Як це відбувається вже зараз і що робити українцям, щоб вписатися в мінливу кон’юнктуру ринку, «Дому інновацій» розповів Кирило Бяло, генеральний менеджер компанії Crossover в Україні — компанії, яка вже впровадила глобальну «хмарну» модель при роботі з програмними проектами.

Американський стартап Crossover заснований у 2014 році Енді Трибой, бізнесменом і інвестором, екс-топ-менеджером Intel і радником Білого Дому. Crossover є частиною венчурного фонду ESW Capital і надає віддалену роботу в довгострокових проектах в американських компаніях (Enterprise SaaS і Telco), що належать фонду. На даний момент в Crossover зайнято більше 5000 чоловік в 130 країнах, 90 з них — українці.

«Хмара людського інтелектуального ресурсу»

Незабаром на ринку інтелектуальної праці неминуче станеться революція — інтелектуальна праця буде переходити в режим «фабрики». Зараз цей процес вже почався, але скоро явище стане повсюдним. Як це буде відбуватися? Так само, як з інтернет-послугами.

на ринку інтелектуальної праці неминуче станеться революція

Раніше, коли компанія хотіла надавати якісь послуги в інтернеті, вона закуповувала сервери, підключала їх до Мережі, але, якщо послуга користувалася попитом і сервери не витримували напливу користувачів, клієнти йшли, а бізнес скорочувався. Ті, хто хотів перестрахуватися, закуповували більше серверів, відкривали великий офіс, наймали працівників, закуповували для них комп’ютери, забезпечували соцпакет, службові авто… І якщо послуга не ставала успішною, то ці витрати «топили» проект. Компанія прогорала.

Українцям треба вставати і робити!

Але поступово світ ІТ прийшов до Amazon Web Services, Google Cloud, Azure — це провайдери хмарних серверів. Завдяки їм ви можете в будь-який момент збільшити або зменшити свій бізнес в інтернет до будь-яких потрібних вам масштабів.

Те ж саме буде на ринку інтелектуальної праці. Зараз якщо ви візьмете недостатньо співробітників для того, щоб вирішити поставлені завдання, то бізнес йде не так, як було заплановано — не вистачає ресурсу. Якщо ви наймаєте забагато співробітників, то витрати не сходяться з доходами, і, знову ж таки, прибутку ви не дочекаєтеся. Але вже з’явилася можливість регулювати рівень підтримки проекту інтелектуальною працею, зробивши таку працю «хмарною».

Для цього робота повинна легко масштабуватись. Тоді в будь-який момент до проекту без проблем можна підключити фахівців, де б вони не знаходились. З’явиться «хмара людського інтелектуального ресурсу». І це дасть потужний поштовх розвитку інноваційного процесу у всьому світі — ця «хмара» об’єднає всіх людей, які, незалежно від свого місця розташування, зможуть дати проекту максимум. Людина зможе розкритися і отримувати світову зарплату фахівця свого рівня, роблячи те, в чому вона експерт, навіть якщо вона живе в місті, в якому її навички не затребувані.

робота повинна легко масштабуватись

Багато хто боїться «знеособлення» людини в «хмарій праці», але все відбудеться саме навпаки. Зараз, наприклад, коли над продуктом працює компанія, «автором» є компанія, і ми не знаємо, хто з працівників і що конкретно зробив в цьому продукті. А при хмарній праці кожна людина залишає свій «цифровий слід» — будь-хто бачить свій внесок в загальну справу. Людина стає унікальною, вона не гвинтик у великому механізмі, а особистість.

«Приплив мізків» і «хмарна зарплата»

Українцям треба вставати і робити!Ми вважаємо релокацію фахівців непотрібною. Ми за те, щоб люди працювали в тому середовищі, де їм комфортно і приємно знаходитися. Для України, де сильний дух патріотизму, це дуже хороша тенденція. І важливо, що люди, незалежно від географічного місця роботи, при цьому можуть отримувати гідну заробітну плату. У нас в компанії існує концепція «хмарної зарплати» — cloud wage. Незалежно від того, в якій країні перебуває фахівець, якщо він довів, що може займати певну позицію, ми робимо йому пропозицію — таку саму, як отримав би будь-який інший претендент на цю позицію в будь-якій країні.

І така робота — це не «відтік мізків», як кажуть багато хто. При віддаленій роботі фахівці віддають компанії свій час і досвід, але при цьому вони самі отримують новий безцінний досвід, який можуть використовувати в подальшому. І в нашу компанію нерідко влаштовуються фахівці, які мають свій бізнес — агентства, студії розробки. І вони приходять не за грошима, а щоб отримати досвід.

Таким людям цікаво подивитися, як влаштована наша інноваційна модель бізнесу, бізнес-процеси, як налагоджена розробка. Їм цікавий менеджмент віддалених команд, коли в інтернаціональних командах ніхто один одного не бачив наживо. І у нас також можна отримати досвід роботи в мультикультурному середовищі: у нас працює 5000 осіб з 130 країн по всьому світу.

Люди вбирають цей досвід і потім його впроваджують в своїх українських проектах. Це зовсім не «відтік», а справжній «приплив» мізків.

Індустріалізація інноваційного бізнесу

Наш інноваційний бізнес побудований на тому, що називається «metrics driven approach» («підхід, заснований на показниках» — Ред.). У роботі ми націлені на зрозумілі показники, які визначаються поставленими бізнес-завданнями. Саме це дозволяє легко масштабувати бізнес.

Адже масштабуванню піддається те, що піддається вимірюванню. Впровадження вимірних показників стало 200 років тому передумовою для індустріалізації, коли великі промислові підприємства стали заміщати об’єднання ремісників, а це дало поштовх до стрімкого розвитку. І зараз те ж саме відбувається з інтелектуальною працею. Не тільки наша компанія, а й багато інших, переводять її в вимірну площину. І бізнесмени теж приходять повчитися цьому у нас, ставши на час найманими працівниками «світової хмарної фабрики інтелектуальної праці».

масштабуванню піддається те, що піддається вимірюванню

Українці в цій глобальній структурі вже займають гідні місця. Наприклад, наша країна в Crossover знаходиться на другому місці за кількістю найнятих за цей рік Vice President of Engineering (віце-президент з конструкторських і технологічних питань — Ред.), слідом за Канадою. Всього з 5000 чоловік, зайнятих в хмарної роботі Crossover, 35 осіб — це VP of Engineering, і чотири з них найняті в цьому році в нашій країні! В цілому приблизно половина зайнятих в нашій компанії українців виконують обов’язки Chief Architect — це фахівці рівня Senior.

Must have для українських фахівців

Українцям треба вставати і робити!Серед позитивних якостей, які відрізняють українців, я б в першу чергу назвав прямолінійність — в кращому сенсі цього слова. Наші люди не бояться розкривати корінь проблеми, щоб її вирішити. Приховати проблему, і потім сказати «воно працює, ну і нехай працює» — простіше. Але правильніше розкрити проблему, коли вона зароджується, і вирішити її.

Друга позитивна якість — працьовитість, коли люди розуміють, що чим краще вони себе покажуть, тим більшою буде до них довіра, тим більшого вони зможуть домогтися в кар’єрі.

Але нам є і що розвивати. З мого досвіду роботи на ринку інтелектуальної праці я б рекомендував українцям розвивати в собі кілька якостей.

  1. «Вставати і робити». Це найважливіше завдання для кожного. Той, хто встав і хоча б спробував, той врешті-решт добивається результату — з другого, третього, двадцятого разу, але добивається.
  2. Розвивати технічні навички. Навіть якщо ви менеджер з продажу або кадрів, маркетолог — розвивайте знання технологій, систем автоматизації, оптимізації, обліку. Сьогодні це навички must have.
  3. Потрібно розвивати в собі гнучкість. Є книга «Mindset: The New Psychology of Success» («Гнучка свідомість», Керол Двек — Ред.). У ній червоною ниткою проходить думка: є філософія стабільності і філософія зростання. Філософія стабільності — це звичка жити за програмою: здобути освіту, працювати за фахом, але якщо потрібно використовувати знання і навички, які не вписуються в нашу спеціалізацію, то ми відмовляємося працювати. І для цього підходу немає місця в майбутньому. Сьогодні, щоб стати успішним, потрібно розуміти, що відбувається в суміжних областях. Сьогоднішній день — це модель «T-shaped», коли ти експерт в якійсь конкретній області, але трохи розбираєшся і в суміжних областях. Якщо хочеш рости, то ти повинен бачити загальну картину.

І ще я б рекомендував українцям не соромитися своїх досягнень. Дуже часто українські претенденти на посаду з високою зарплатою в Crossover кажуть: «Я не буду подаватись на цю вакансію, тому що у мене недостатньо досвіду». І їм дуже хочеться сказати: «Не бійтеся пробувати! Вірте в себе! Вірте, що ви гідні отримувати адекватний вашим заслугам дохід! Вам потрібні лише натхнення і віра в себе!».