Україні треба стати світовим IT- і криптоофшором

Засновник і керівний партнер AVentures Capital, голова спостережної ради UVCA
Україні треба стати світовим IT- і криптоофшором

Україна – єдина країна у світі, яка змогла побудувати на 100% приватний IT-сектор. А все тому, що держава майже не втручалася в цей процес. Тепер у нашої країни є шанс стати майданчиком для світових проектів у сфері ICO і блокчейну. Єдине, що потрібно для цього зробити державі, це не заважати. І ринок сам себе відрегулює.

Майже весь український бізнес де-юре перебуває в офшорах. За різними оцінками, через офшорні компанії проходить до 75% українського експорту і виводиться більше $5 млрд щороку.

Стартапи не виняток – вони теж часто обирають реєстрацію за межами України, але з інших причин. Якщо компанія націлена на глобальний ринок, вона просто зобов’язана відкривати офіси продажу по всьому світу і там реєструватися. Або як мінімум – на головних цільових ринках. Так, для компаній, основні клієнти яких у штатах, юрособа в США – це єдина умова, за якої вони можуть там продавати.

І ця практика характерна не тільки для українських стартапів. Офшорна схема дає бізнесу можливість легально платити менше податків, а самому офшору забезпечує додаткові надходження. Але як виграти державі Україна, від якої компанії йдуть до офшорів? Я багато років проповідую таку ідею: замість нарікати на офшори, Україні потрібно стати IT-офшором і таким чином залучати інвестиції. Той самий Кіпр останнім часом робить дуже багато для залучення саме IT-бізнесу, і ми могли б із ним конкурувати.

Геть нещодавно всі обговорювали нововведення Білорусі. Після успішного десятирічного експерименту з інноваційним парком у країні було видано декрет, який ставить Білорусь на карту IT- і криптоофшору в очах світової громадськості. Ця ініціатива може стати магнітом, який сприятиме притоку інвестицій. Але для ринку СНД (України, Росії тощо) це ще й загроза: частина бізнесу тепер може перейти в Білорусь, на комфортніші умови. Тому що це простіше й легше, ніж Кіпр або США. Повторюся, це велика загроза виїзду бізнесу, якщо ми не створимо аналогічні конкурентоспроможні умови найближчим часом в Україні.

Ми давно працюємо над тим, щоб Україна стала не тільки де-юре, але й де-факто світовим IT/криптоофшором, звідки буде вигідно будувати глобальні IT-компанії.

Ми в Українській асоціації венчурного і приватного капіталу (UVCA) недавно створили комітет із блокчейну з дуже простою метою: щоб ICO здійснювали з України як спосіб залучення інвестицій. Ми працюємо із владою, наприклад, із Кабміном, показуємо можливості та знаходимо розуміння. У дуже високих кабінетах всі знають, що таке біткоїни. Але від розуміння слід прийти до створення умов для розвитку ринку.

Про які умови йдеться. Нам не потрібне спеціальне законодавство для ICO чи пільги для блокчейн-проектів. Юридично здійсненню ICO в Україні нічого не заважає. І я вірю, що невдовзі почнуть відбуватися перші угоди. Щоб Україна стала «Кіпром для ICO-проектів», держава повинна вести політику невтручання і дозволити ринку саморегулюватися – силами спільноти й галузевих об’єднань, таких як комітет UVCA, Bitcoin Foundation та ін.

Тому наш меседж державі дуже простий: так уже склалося, ви не допомагали айтішникам і це тепер третя галузь економіки України. Тому як мінімум не заважайте подальшому розвитку (хоча допомоги все одно хотілося б).

Україна – єдина країна, яка змогла побудувати на 100% приватний IT-сектор. Я цю фразу кажу в усьому світі, і це, не побоюся сказати, всіх шокує. Держава теж несе цей меседж зі свого боку. Коли міністр економіки показує, що третя за експортом галузь у нас – це IT, то вже всі розуміють, що це факт. Всі країни Європейського Союзу, Ізраїль, Кремнієва долина – вони свій IT-сектор починали й підтримують за рахунок державних грошей, грошей платників податків.

Як відбувається саморегулювання, розповім на прикладі UVCA. До асоціації ми не приймаємо всіх і кожного. Якщо до нас приходить інвестор з великим капіталом, але поганою репутацією, ми йому відмовляємо. Так працює механізм саморегулювання: відсікає гравців, які можуть завдати шкоди екосистемі й ринку. В усіх інвесторів є свій «чорний список» стартапів, у які вони ніколи не проінвестують з різних причин, і такий самий список інвесторів, з ким ніколи не буде синдикованих (спільних) угод.

Решта регулювання може відбуватися в рамках вже чинних законів. Це нормальна практика. Якщо у вас хтось щось украв через ICO, на цей випадок уже є загальне законодавство.

За кордоном ми просуваємо Україну як нового технологічного партнера. Ми говоримо про економіку і про нове місце України в глобальному розподілі капіталу: «Україна – ваш партнер, і ось чому…» Ми не ходимо з простягнутою рукою, а навпаки, показуємо особистий приклад. У портфелі нашого фонду AVentures Capital – 12 компаній, і практично у всіх у них крім нас є міжнародні інвестори, яких у тому числі залучили ми. Ми інвестуємо самі та запрошуємо інших. Власний приклад – це найкращий сигнал для міжнародних інвесторів.

Під час Всесвітнього економічного форуму, який традиційно відбудеться в січні у Давосі, ми вперше організовуємо Український дім. Його завдання, як я вже казав раніше, презентувати Україну як нового технологічного партнера. Під загальною темою «Україна: креативність, інновації, можливості» ми покажемо лідерам світового бізнесу, технологій та інвестицій можливості інвестування в українські сектори IT та інновацій.

Для того щоб якомога більше розповісти про можливості в Україні, ми проводимо близько десяти різних заходів у Давосі. Зокрема, інвестиційну панель, панель AgroTech, панель «Київ як глобальний Tech Hub» і т. д. Український дім має стати унікальним місцем для двосторонніх зустрічей стартапів і венчурних капіталістів з різних куточків світу.

Також ми плануємо окремі панелі на теми ICO і криптовалют: «Де розташовано майбутні криптогавані» та «Чи достатньо безпечний блокчейн, щоб стати інтернетом 2.0». Ми хочемо подати Україну як місце для здійснення ICO і пояснити, чому у нас відрізняється регулювання або нерегулювання цієї галузі. «В Україні можна зробити ICO глобальної компанії» – це наш меседж усьому світу, і хотілося б, щоб держава теж стала його рупором на світовому рівні.

Український дім стане унікальною можливістю для того, щоби показати яскраву й динамічну європейську країну – Україну, а також людей, які в ній живуть і будують глобальні інноваційні компанії.