Жити до ста і на всі сто

Жити до ста і на всі сто

Напевно, кожен з нас хоче жити довше й жити краще.

Сьогодні середня тривалість життя у світі перевищує 70 років. А середній вік засновника стартапу в Кремнієвій долині становить близько 30 років.

У це важко повірити, але ще три століття тому бідність і хвороби не дали би більшості людей дожити до середнього віку нинішнього стартапера. На щастя для нас усіх, на початку 20 століття ситуація почала змінюватися. І по суті, за останні 100 років середня тривалість життя зросла більш ніж у два рази.

Якщо такі темпи збережуться, то люди, які народяться 2030 р., в середньому житимуть по 90 років. Окремі країни, наприклад Південна Корея, вже наближаються до цього показника.

Заслуги технологічного прогресу і медицини перед людством колосальні. Завдяки вакцинації повністю вдалося перемогти вірус віспи, антибіотики зупинили епідемію чуми, тифу і ще низки тяжких захворювань, котрі колись вважалися невиліковними.

На порозі четвертої промислової революції світ стикається з новими викликами. Це і спалахи вірусів, таких як Ебола. Це збільшення кількості пацієнтів із хронічними захворюваннями, яким потрібен постійний моніторинг здоров’я. Це онкологія та інші складні хвороби, ліки від яких ми досі шукаємо. Це рівний доступ до медичних препаратів і послуг.

Збільшення тривалості життя і саме є викликом. Передусім для світової економіки. Адже зростає кількість пенсіонерів, зростає соціальне навантаження. Люди «у роках» стикаються з психологічними проблемами, коли після виходу на пенсію просто не знають, що робити зі своїм життям далі. Схема «дитсадок – школа – виш – робота – пенсія» вже неактуальна.

Як перебудувати соціальну та освітню сфери, загалом економіку під новий «середній вік» – це питання вже кілька років поспіль піднімають на Всесвітньому економічному форумі в Давосі. Однозначної відповіді поки немає. Але зрозуміло одне: щоб людина не просто довго жила, а й залишалася дієздатною, могла працювати, розважатися і радіти життю, охорона здоров’я має вийти на якісно новий рівень.

В економічно розвинених країнах це вже відбувається. Україна в цьому сенсі складніша. Нам доводиться перебудовувати систему, яка морально застаріла ще десятки років тому. Перестрибнути через цю прірву допоможуть лише інновації.

Пошук таких інновацій – одна із цілей конкурсу MBioS Challenge, організованого «Домом інновацій» разом з компанією Borsch Ventures. Це перший крок до створення в Україні екосистеми біомедичних стартапів. Ми сподіваємося звернути увагу країни на перспективи цього напряму і на українські розробки зокрема.

З-поміж 97 проектів, які подали заявки на конкурс, 49 потрапили до короткого списку – тобто пройшли формальну експертизу, 12 з них стали фіналістами та змогли презентувати свої розробки на найбільшій в Україні технологічній конференції iForum. «Дім інновацій» буде знайомити читачів із проектами-переможцями та розповідати про інновації, які вже зараз  народжуються в Україні.