10 мудрих порад як стати успішнішим стартапером

10 sage pieces of advice for anyone trying to become successful startupper

Стартапер – це не професія, не покликання, не стан душі. Це все перелічене вище разом узяте. Щоб стати успішним у будь-якій справі, перше, що необхідно робити – працювати, працювати та працювати. Це не обговорюється. Але у багатьох з тих інноваторів, які вирішили трансформувати свої ідеї в матеріальні рішення, створити бізнес і стати стартаперами, на шляху зустрічаються знаки «Стоп». Щоб побачити їх, звернути на них увагу, зрозуміти і пройти далі до успіху – необхідно розуміти деякі аспекти діяльності. Слід зазначити, що ці 10 мудрих порад, насправді, допоможуть не тільки інноваторам. Вони застосовні до всіх аспектів життя в сучасному світі, і тому в будь-якому випадку візьміть їх до відома. Отже…

1. Ідея – ніщо, реалізація – все.

Нерідко чуєш «У мене є ідея на мільйон доларів!» Як правило ті, хто розкидається такими фразами, роблять це із завидною регулярністю, але не реалізують жодної з цих ідей. Чому? Тому що одна справа – сказати, а інша – зробити. Якщо вам прийшла в голову по-справжньому інноваційна ідея – реалізуйте її, а не носіться з нею. За ідеї жоден венчурний фонд грошей не дасть.

2. Інновації повинні слугувати людям.

Зрештою будь-яка інновація має бути спрямована на поліпшення якості життя звичайних людей. Це може бути не глобальне поліпшення для всіх людей планети. Це можуть бути люди певної професії, або люди, які проживають в певному регіоні, лівші, піаністи, власники вантажівок, садівники, молоді батьки або їхнє потомство. Але завдяки тому, що вийде в результаті реалізації вашої задумки, комусь мусить стати легше жити.

3. Зберіть команду.

«Один у полі – не воїн» – це давня мудрість, яку наші предки придумали про стародавніх стартаперів-інноваторів. Але, жарти в сторону: якщо ви геніальний біолог, хімік, інженер, програміст, логістик, електронник – це чудово. Але для того, щоб щось продати, щонайменше потрібен фахівець з продажу (та переговорам). Навіть найрозумніша людина не може і не повинна вміти робити все.

4. Вчіться.

Будьте готові вчитися. Вчитися – не соромно, соромно – коли чогось не знаєш і відмовляєшся це дізнатися через впертість. Як ми вже з’ясували, бути інноватором – чудово, але на шляху бізнесмена-стартапера у вас буде багато досі незнайомих вам перешкод і завдань. Перешкоди можна подолати, а завдання – вирішити, але тільки виявивши їх та навчившись з ними працювати. Тому, ступивши на незнайомий ґрунт, ви будете змушені дізнатися багато нового. І це зовсім не тому, що ви неук. Просто так влаштований світ. Навіть найрозумніша людина не може і не повинна вміти знати все.

5. Вам доведеться стати продавцем.

Продавати – не соромно, не гріх, не соромно для мислячої людини. Ваша інновація – це товар, який… Правильно! Його треба продати.

Вважайте, що це гра. Сором нікому ніколи не допомагав, зате легкість в цьому процесі не завадить. Пам’ятайте: ви не стаєте «торгашем», якщо в житті вам доведеться щось продати. Так само як ви не стаєте двірником, якщо наведете лад в своєму будинку, або автомийником, якщо доглядаєте за своєю автівкою.

6. Скромність скорочує ваш дохід.

Скромність – майже завжди не вада, крім випадків, коли скромність заважає бізнес-інтересам. Якщо ви соромитеся замахнутися на багато чого, ви не досягнете великого успіху. Люб’язні скромняги ніколи не досягають грандіозних успіхів. Будуйте фантастичні плани, вступайте в переговори з найбільшими гравцями ринку на рівних, пишіть листи і телефонуйте президентам холдингів, призначайте зустрічі гендиректорам фірм, рвіться виступити на форумі в якості доповідача. Якщо не вийде – хоча б обросте корисними знайомствами, отримаєте новий досвід і голосно заявите про себе.

7. Зустрічайтеся з людьми.

Розповідайте про те, що ви робите, всім оточуючим. Головне, щоб ваше коло спілкування не обмежувалося домочадцями та  вашими двома друзями – тоді це навряд чи допоможе (хоча, може вигоріти, якщо ваші найближчі друзі Ілон Маск та Річард Бренсон).

Шукайте нові знайомства, ходіть на профільні форуми, проривайтеся на конференції – і говоріть, говоріть, говоріть! Звичайно, говоріть виключно про себе та свій проект.

8. Націльтеся на завоювання світу.

Якщо запланувати сколотити шпаківню – в кращому випадку, ця шпаківня буде вами сколочена та навіть підвішена на дереві, але не більше. Щоб стати успішним стартапером необхідно, наприклад, поставити своїм завданням забезпечити шпаківнями всі парки та подвір’я  усього світу. Тоді справа може вигоріти.

Солідний інвестор не піде на переговори з людиною, плани якої занадто дрібні. А якщо ви заявите, що вам потрібен $1 мільярд на те, щоб пташкам усього світу було де зимувати в місті (і ви матимете реальний план, як це зробити), – до вас може вишикуватися черга бажаючих проінвестувати або просто дати грошей для допомоги птахам усього світу.

9. Вірте в свою ідею.

Серйозно налаштовані бізнесмени, інвестори, чиновники – всім їм притаманне сильне відчуття до брехні. Це професійна риса. Звідси два висновки: по-перше, ніколи не брешіть (це корисно для життя взагалі), а, по-друге, щиро вірте в успіх вашого проекту. Якщо ви не повірите самі – ніхто не повірить.

10. Ідеалізуйте!

Ми не закликаємо втрачати зв’язок з реальністю, ні. В жодному разі. Розумійте свої слабкі місця, приймайте їх та працюйте з ними. Просто інколи корисно апелювати до вищих ідей. Варто кидати виклик світу, як Дон Кіхот, навіть якщо з боку це виглядатиме трохи дивним. Вдача обожнює диваків, а з вірою в те, що ваша інновація вирішить всі світові проблеми, ви зможете перевернути гори. За будь-яких обставин, як у випадку з парі Паскаля – це вам більше допоможе, аніж зашкодить.