12% жінок потенційно можуть бачити набагато більше кольорів, ніж всі інші

12% of women can potentially see much more colors than everyone else

У Великій Британії чверть століття шукали жінку, яка має додатковий тип колб (конусних клітин ока, що відповідають за кольоровий зір), і нарешті її знайшли! Потенційно такі жінки можуть бачити вражаючу кількість кольорів – 99 мільйонів. Чому таку здатність мають лише жінки і наскільки ймовірно, що нею є ваша мати чи донька?

У більшості жителів Землі є три різних види колб з різними фотопсинами. Тобто більшість людей в світі – трихромати і можуть розрізняти близько 1 мільйона кольорів.

У той же час чоловіки, що страждають на дальтонізм (колірною сліпотою), мають лише два види нормальних колб і один – мутований. Тобто, вони – дихромати і можуть бачити тільки близько 10 тисяч відтінків. До речі, так само бачить більшість ссавців, включаючи собак та мавп Нового Світу.

Ще в 1948 році голландський вчений Генрі Люсьєн де Вріс, який знайшов цю аномалію у чоловіків-дальтоніків, виявив, що у їхніх матерів присутні три види нормальних колб і один – мутований. Так з’явилося припущення, що в світі існують люди-тетрахромати.

Незважаючи на значимість цього відкриття, ніхто не приділяв багато уваги тетрахроматам до кінця 80-х років, поки Джон Моллон з Кембриджського університету не почав шукати жінок, які могли б мати чотири функціонуюючі конусні клітини.

Припускаючи, що чоловіки з колірною сліпотою передають цю четверту конусну клітину своїм донькам, Моллон підрахував, що близько 12 відсотків жіночого населення повинні бути тетрахоматами. Але всі його тести показали, що ці жінки можуть сприймати лише ті ж кольори, що і всі інші. Працюють тільки три типи конусних клітин, тому вони не були справжніми тетрахоматами.

Потім, в 2007 році, нейробіолог Габріеле Джордан з Ньюкаслського університету в Британії, яка раніше працювала разом з Моллоном, вирішила спробувати трохи інше випробування, щоб виявити це неймовірне бачення. Вона вибрала 25 жінок, у яких був четвертий тип конусної клітини, і посадила їх у темну кімнату. Перед очима піддослідних спалахнули три кольорових кола світла. Для трихроматів вони виглядали однаково, але ось тетрахромат повинен був побачити різницю між колами. На радість вчених, одна з жінок змогла відрізнити три різних колірних кола в кожному окремому тесті!

Звісна річ, виникає питання, чому, якщо припустити, що у багатьох доньок чоловіків-дальтоніків є чотири види колбочок, вчені з такими зусиллями виявили всього лише одну?

По-перше, дослідження проводилися тільки в Британії, що значно звужувало пошуки.

А по-друге, вчені припускають, наш «трихроматний» світ просто не створює таких кольорів, які потенційно можуть бачити тетрахромати. Інакше кажучи, тетрахроматам просто ніколи не доводиться використовувати свою суперздатність і вони не розуміють, що вона у них є.

Але вчені навряд чи опустять руки та припинять дослідження. Зокрема, вони збираються розробити спеціальні відтінки, щоб «розблокувати» силу тетрахроматів.