16 несподіваних, але науково обґрунтованих ознак розумних людей

16 несподіваних, але науково обґрунтованих ознак розумних людей

Розумні люди – це «фанклуб самих себе»: вони витрачають чималі ресурси та здійснюють дослідження, щоб з’ясувати, що їх об’єднує.

Учені й дослідники усього світу присвячують багато часу з’ясування різних фактів про розумних людей (якими, по суті, вони самі і є). Деякі дослідження дають вельми несподівані результати, які складно пов’язати з реальністю і навіть ретроспективно проаналізувати. Найнесподіваніші з таких характеристик, особистісних якостей, що з тих чи тих причин притаманні людям із високим рівнем інтелектуального розвитку, ми вирішили зібрати в один дайджест.

Важливо зазначити: усі твердження, наведені нижче, зроблено вченими. Вони ґрунтуються на серйозних публікаціях, розміщених за всіма правилами у профільних наукових виданнях світового рівня.

1. Не любите метушитися? Розумно!

Автори дослідження, опублікованого в Journal of Health Psychology, дійшли цікавого висновку: людям, не схильним до пізнавальної діяльності, все швидко набридає, особливо сидіти склавши руки, тож їм доводиться розважати себе будь-якою фізичною активністю. Водночас інтелектуали не нудьгують, навіть коли змушені сидіти на одному місці, – вони здатні поринути в роздуми, які допомагають забути про наймаруднішу обстановку, причому без зайвих рухів. Тому люди неінтелектуальні більше схильні до фізичної активності – їм просто нудно, тоді як розумним людям властиво уникати зайвих фізичних вправ.

2. Інтелектуали пізно лягають і пізно встають

За цим висловлюванням стоїть не наукова робота, а гіпотеза, яка, тим не менш, підкріплена результатами дослідження, опублікованими в журналі Psychology Today. Логічний ланцюжок такий: кожний живий організм має свій циркадний ритм: в один час доби біологічні процеси сповільнюються, а в інший – прискорюються. Загалом повний цикл приблизно дорівнює 24 годинам. І цей «біологічний годинник» властивий не тільки людям і тваринам, але також рослинам, грибам, бактеріям. У людини та інших ссавців за збереження циркадного ритму відповідають нервові клітини супрахіазматичного ядра гіпоталамуса. Про те, коли спати, а коли не спати, супрахіазматичне ядро інформують гени. У процесі еволюції ця інформація змінювалася мало, і кожен з нас у нормальних умовах увечері хоче спати, а вдень відчуває підйом сил. Але людина завдяки своєму інтелекту має унікальну здатність змусити цей вічний біогодинник збитися з усталеного ритму.

Як вважають дослідники, під час еволюції найрозумніші з наших предків розвинули здатність порушувати ритм навмисне, для досягнення своїх цілей (що й було проявом інтелекту вищого примата, а не тваринних інстинктів), і передавали цю особливість через свої гени нащадкам. Тому сьогодні ті з нас, хто обирає життя «сови», з великою ймовірністю є більш розумними нащадками розумніших предків. І здійснене серед молодих американців дослідження підтвердило цю теорію.

3. Розумні люди частіше худі

Науковці здійснили кілька досліджень, щоб вивчити кореляцію надмірної ваги та рівня інтелекту в дітей, і виявили безсумнівний зв’язок між індексом маси тіла і гостротою розуму. Таку залежність пояснюють різними факторами. Наприклад, припускають, що дитина, яка не страждає на ожиріння, здоровіша і може присвятити себе всебічному розвитку. Автори одного дослідження також стверджують, що проживання в місті, заможні батьки й висока освіченість батька дитини сприяють тому, що малюк у майбутньому стане розумнішим дорослим. Діти з бідних сільських родин із надмірною вагою та неосвіченими батьками, з іншого боку, опиняються в групі ризику, для якої частіше характерний знижений коефіцієнт розумового розвитку.

4. «Розумники» не курять…

У 2009 р. було здійснено серйозне дослідження (по суті, наймасштабніше дослідження такого роду), в рамках якого вивчали рівень інтелекту і схильність до куріння у 20 000 військовослужбовців армії Ізраїлю. Залежність між кількістю викурених за день сигарет і коефіцієнтом розумового розвитку виявилася цілком очевидною. Так, IQ військових, які викурювали в день більше пачки сигарет, у середньому становив 90. Трохи вище IQ був у респондентів, які курили, але менше пачки на день, – близько 94. А у протестованих військових, які не курили взагалі, середній IQ склав аж 101. Тобто різниця між IQ у некурців і завзятих курців становила близько 12%. Причина це чи наслідок – неясно, але залежність очевидна.

5. …але регулярно вживають алкоголь

Водночас, якщо говорити про мешканців Великобританії, то тут було виявлено зв’язок між високим інтелектом у зрілому віці та регулярним уживанням алкоголю. Результати дослідження, що тривало майже півстоліття, справді цікаві. Це дослідження було названо National Child Development Study («Національне дослідження розвитку дитини») і охопило 17 419 дітей, що народилися в Англії, Уельсі та Шотландії між 3 і 9 березня 1958 р. Респондентів опитали та обстежили у віці семи років, у 11 років, у підлітковий період, коли їм виповнилося 16, далі – у віці 23, 33, 41–42 років і, нарешті, в 2004–2005 рр. 9 534 з них опитали у віці 46–47 років.

З’ясувалося, що учасники цієї групи цілком очевидно розділилися на інтелектуалів і тих, хто не міг похвалитися особливим розумом. Причому саме «розумники», за результатами опитування, пили спиртне досить регулярно протягом усього свідомого життя. От і зрозумій тепер, який тут зв’язок, але це факт!

6. Старша дитина в сім’ї розумніша

Як це часто зустрічається в казках різних народів, де «старший – з розумом хлопчина, середульший – сяк-такий, а найменший – геть дурний», безліч досліджень справді говорить про те, що перша дитина в сім’ї, як правило, найтямуща, друга – має нижчий IQ, а третя – найменш розумово розвинена. Причини цього шукала не одна група вчених, але до єдиного погляду на це питання дослідники поки не прийшли. Можливо, це якось пов’язано з віком батьків, станом їхнього здоров’я під час зачаття і виношування, періодом виношування і гормональним балансом матері, але це все лише гіпотези, що потребують перевірки.

Хай там як, а вчені з Норвегії, використавши результати обстеження призовними комісіями близько 250 000 осіб призовного віку (19 років), які народилися в проміжку між 1967 і 1976 рр., з’ясували, що перша дитина в сім’ї мала середній IQ 103, друга – 100, а третя – 99. Про винахідливість і пронозливість (як із молодшим сином у казках) дослідження замовчує.

7. Розумних дорослих у дитинстві годували грудьми

Взаємозв’язок між раннім періодом життя людини і ступенем розумового розвитку підтверджує такий факт: вигодувані грудьми немовлята згодом стають розумними дітьми. Це показали результати дослідження, в рамках якого було перевірено рівень інтелекту понад 3 000 дітей Великобританії та Нової Зеландії. Слід зауважити, що результати тесту IQ були вище на сім балів не просто у вигодуваних грудьми дітей порівняно з тими, кого в дитинстві так не годували, а у щасливих власників певної версії гена FADS2. Тому цей факт потребує перевірки і подальшого вивчення.

8. Розумні діти беруть музичні уроки

Більш однозначні результати досліджень, які виявили зв’язок між заняттями музикою в дитинстві й високим IQ у старшому віці. Зокрема, учений з Канади довів, що після дев’яти місяців музичного навчання у 6-річних дітей помітно зростав рівень інтелектуального розвитку. Також про користь занять музикою для розуму свідчить дослідження, здійснене кількома роками раніше: тоді було доведено взаємозв’язок між лише одним місяцем музичних занять і поліпшенням результатів вербального тесту на інтелект у дітей 4–6 років.

Цікаво, що музикою радше займаються розумово розвиненіші діти, ніж їхні менш інтелектуальні однолітки. Тобто, навіть якщо в дитинстві ви з якихось причин не брали уроки гри на музичних інструментах, але хотіли того, – це вже привід стверджувати, що, можливо, ви були більш розумною дитиною, ніж ваші однолітки, і стали більш інтелектуальною людиною в дорослому віці.

9. Ви любите кішок більше, ніж собак? Тоді вам до інтелектуалів!

Деніз Гуастелло, доцент психології в Університеті Керролл (США), на з’їзді Асоціації психологічних наук повідомила про результати дослідження, згідно з якими кращими когнітивними здібностями вирізняються ті люди, котрі з більшою ймовірністю заведуть кішку, ніж собаку. Також було названо особистісні якості котолюбів: вони інтровертніші від «собачників», схильні до нонконформізму і мають гнучкий розум. Тут, як стверджують науковці, працює зворотне правило: люди, схильні до відкритості мислення, – що властива інтелектуалам, – через особистісні якості частіше обирають котів, а не собак. Тобто якщо ви хочете «прокачати інтелект», заводити кота проти своєї волі безглуздо. З іншого боку, якщо у вас є кіт, ви, ймовірно, маєте якості, властиві інтелектуалам.

10. Інтелектуали полюбляють самотність

Десять років дослідники з’ясовували, як соціалізація пов’язана з інтелектуальним розвитком людей та задоволеністю життям. Автори публікації у British Journal of Psychology повідомляють, що час, проведений з друзями, як правило, підвищує задоволеність життям у людей. Але ступінь цієї задоволеності обернено пропорційна рівню нашого інтелектуального розвитку. Таким чином, розумні люди свідомо уникають зайвої соціалізації, оскільки вона не додає їм задоволення.

Тож якщо ви інтроверт, то, можливо, це пов’язано і з вашими розвиненими інтелектуальними здібностями (до речі, порівняйте це з пунктом № 1).

11. Схильність до тривоги – ознака розуму

Якщо ви не переймаєтесь через дрібниці та взагалі по життю не хвилюєтесь – це нічого не говорить про ваш інтелект. З іншого боку, як довели науковці, існує взаємозв’язок між схильністю до занепокоєння і високим інтелектуальним розвитком. Причина? Є думка, що тривожність, стурбованість обставинами, які потенційно можуть становити небезпеку для людини, допомагала виживати в процесі еволюції і ця властивість стала особливою навичкою, з якою людина розумна спромоглася домінувати. Тож розумні люди прагнуть виділити моделі небезпечних ситуацій і перевіряти на них всі життєві події, тому інколи надміру переймаються навіть через якісь дрібниці – до цього їх привчила сама природа.

12. У вас чудове почуття гумору? Таки у нас для вас є добрі новини!

Чимало досліджень підтверджує зв’язок між інтелектом і почуттям гумору. Наприклад, згідно з публікацією в журналі Psychology Today фахівців з Університету Нью-Мексико (США), почуття гумору властиве розумним і творчим людям і тому вважається «сексуально привабливим фактором», оскільки напевно свідчить про «хороші гени». Причому цей взаємозв’язок найбільше проявляється у чоловіків – що веселіший чоловік, то привабливішим він здається (тут не йдеться про клоунів (жарт)).

13. Рано почав читати – став розумнішим

Читання в ранньому дитячому віці – причина чи наслідок розвиненого інтелекту? У суперечках про це зламано вже чимало списів. Справді, розумніша дитина потенційно раніше і легше може навчитися читати. З іншого боку, саме читання може провокувати ранній розвиток когнітивних здібностей. Про користь читання загалом висловлювалося чимало вчених.

Щоби покласти край суперечкам, група британських науковців проаналізувала взаємозв’язок розумових здібностей і навичок читання у 1 890 пар близнюків. За результатами дослідження, в якому близнята складали тести в 7, 9, 10, 12 і 16 років, було виявлено ​​саме такий зв’язок: ранній розвиток навичок читання призводить до більш стрімкого розвитку інтелекту. Механізми цього процесу під питанням…

14. Скромність – окраса розумних

Хтось вважає скромність позитивною рисою характеру, хтось – негативною, комусь вона заважає, але факт залишається фактом: розумні люди, як правило, скромніші за інших. Розумні (в широкому сенсі цього слова) розуміють межі своїх знань; у всебічно розвинених людей є розуміння того, у скількох галузях вони профани («Я знаю, що я нічого не знаю» казав ще Сократ). Водночас люди зі слабким інтелектом не розуміють рівня своєї неосвіченості (саме через свою неосвіченість і вузький кругозір) та схильні переоцінювати свої здібності – розумові зокрема. Так, тут ідеться про відоме дослідження двох науковців, які виявили когнітивне спотворення, назване на їхню честь – ефект Даннінга – Крюгера. Тож дурні люди, як правило, зарозумілі, а розумні – зазвичай скромні.

15. Ви ліберал за політичними переконаннями та атеїст? Розумний вибір…

Знаменитий учений Сатосі Канадзава, що свого часу висунув «принцип савани» (коротко: людина сформувалася в африканській савані й після цього не надто еволюціонувала), не так давно здійснив дослідження, яке виявило от що: високоінтелектуальні люди ліберальні, відкидають віру в бога (чи богів), а розумні чоловіки (але не жінки) ще й сексуально ексклюзивні (воліють мати одного статевого партнера).

Зазначимо, що за результатами дослідження, середній IQ «дуже консервативних» опитаних склав близько 95, тоді як «дуже ліберальні» респонденти мали середній IQ в районі 106.

16. Високий? Певно, розумний

Ще один несподіваний висновок зробили вчені одного із закладів «Ліги плюща» – Прінстонському університеті (США). Оприлюднене ними дослідження розповідає про те, що в результаті звірки даних про зріст і рівень інтелектуального розвитку тисяч людей було виявлено ​​закономірність: вищі діти (навіть у віці трьох років, коли на інтелект ще не вплинула школа або дошкільний заклад) мають кращий інтелектуальний розвиток. У дорослому віці такі діти ще й більше заробляють (але це, мабуть, трохи інша історія).

***

Важливе зауваження: кожна з ознак окремо і всі вони разом не обов’язково свідчать про високий інтелектуальний розвиток людини. Зазвичай, коли вчені стверджують, що певна ознака частіше властива інтелектуалам, це говорить саме про те, що ознака частіше притаманна інтелектуалам, ніж недоучкам чи не настільки розумним людям. Також можливий варіант, що певна особливість, яку під час досліджень визнали властивою розумним людям, – справді їхня відмінна риса, оскільки вона властива більш ніж половині інтелектуалів. Де-факто цілком може бути, що хтось із дійсно обдарованих розумово людей не має і половини ознак нашого списку, а людина, якій значна частина властивостей притаманна, зовсім не може похвалитися високим інтелектуальним розвитком. І, зрозуміло, навіть якщо хтось почне культивувати в собі ці особливості – лінуватися, пізно вставати, займатися музикою, заведе кота, кине палити і почне пити, – це точно не підвищить рівень інтелекту.