№2 Весняні open data апдейти: що нового на українському ринку відкритих даних

Денис Гурський, голова правління ГО SocialBoost, співзасновник 1991 Open Data Incubator
№2 Весняні open data апдейти: що нового на українському ринку відкритих даних

Цього року весна була плідною на чергові прориви та перемоги у сфері відкритих даних. Саме тому наш другий матеріал із серії Open Data Series присвячений добірці свіжих open data новин у галузях законодавства, медицини, транспорту, закупівель та в стартап-середовищі.

1. Законодавство

Перша, і, певне, ключова новина — прийняття оновленої редакції постанови №835. Уряд вніс понад 300 нових датасетів у перелік обов’язкових до оприлюднення. Серед них такі важливі категорії як дані про оцінку впливу на довкілля, дані про залишки вакцин, інформація про зареєстровані транспортні засоби, дані системи розгляду дозвільних документів. Окрім цього, додано порядок премодерації даних, методику та показники оцінки органів влади щодо відкриття даних. Останню розробляли на основі шести принципів Міжнародної хартії відкритих даних. Отож наразі маємо вже понад 900 наборів, які мають бути оприлюдненні у форматі відкритих даних. Що важливо — до укладання переліку активно долучалася громадськість та експертні кола. Радіємо та keep on going!

2. Медицина

В Україні офіційно запрацювала Трембіта — головна національна система е-урядування. У чому перемога?

Трембіта — це система взаємодії публічних реєстрів та державних баз даних, що зробить обмін інформацією між органами влади, бізнесом та громадянами безпечним та оперативним. Уперше автоматичний обмін даними впровадили між Національною службою здоров’я України (НСЗУ) та Державною службою України з лікарських засобів та контролю за наркотиками (Держлікслужба) для ефективної реалізації Урядової програми «Доступні ліки». У рамках програми пацієнти із серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою та діабетом II типу можуть отримати цілковите або часткове відшкодування вартості ліків із державного бюджету. Отож, тепер через «Трембіту» аптеки можуть укладати договори та подавати звітність до НСЗУ онлайн, а рецепт на лікарські засоби став електронним. Отже, ми маємо інструмент прозорого та раціонального використання бюджетних коштів та зручну процедуру проведення перевірок, а глобально — новий рівень надання послуг без механічних помилок та корупційних ризиків.

Перші результати вже вражають: на кінець травня вже виписано 2 млн електронних рецептів, з яких за 1,5 млн пацієнти отримали ліки. Над проектом також працювали наші друзі — Державне агентство з питань електронного урядування України, проект USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» і Фонд Східна Європа.

3. Транспорт

№2 Весняні open data апдейти: що нового на українському ринку відкритих даних

Мережа автобусних маршрутів

Поповнилася колекція історій успіху інтерактивних мап.

Перша новинка — Мережа автобусних маршрутів. З мапою від Мінінфраструктури кожен може перевірити розклад руху автобусів по майже 4000 міжобласних та міжнародних маршрутів та перевірити перевізника на наявність ліцензії. Окрім зручності для пасажирів у плануванні поїздок, інструмент вирішує декілька важливих викликів та завдань: зниження рівня «тіньових» перевезень та раціонального планування маршрутів. Ба більше, вигоду отримують і самі перевізники — тепер отримати ліцензію можна онлайн, а в перспективі — так само через кабінет перевізника отримати дозвіл на маршрут. Уже в перші дні мапа зібрала понад 33 000 переглядів.

№2 Весняні open data апдейти: що нового на українському ринку відкритих даних

Інтерактивна візуалізація «Відкритий е-квиток Житомира»

Інший корисний апдейт у транспортній сфері — інтерактивна візуалізація «Відкритий е-квиток Житомира». Візуалізацію презентували Мінінфраструктури разом із Державним агентством електронного урядування й Житомирською міською радою наприкінці квітня, якраз напередодні другої річниці набуття чинності Закону про впровадження автоматизованих систем оплати проїзду в міському громадському транспорті. Команда прагне на прикладі Житомира популяризувати використання відкритих даних щодо е-квитків для покращення роботи транспорту в інших містах. В інтерактивній візуалізації зібрали інформацію про виконання графіків руху транспорту, найпопулярніші міські маршрути й зупинки, напрямки пересування мешканців містом та дані щодо щоденного обсягу виторгу від продажу квитків. Для створення інструменту використали дані на основі понад 5 млн транзакцій щодо е-квитків на 18 тролейбусних, 2 автобусних і 1 трамвайному маршруті.

4. Закупівлі

Проекти ProZorro теж не стоять на місці. За підтримки TAPAS Project запрацював пілотний проект з E-каталогів, який у медіа та серед експертів уже іменували своєрідним Amazon для державних допорогових закупівель. Каталог працюватиме як своєрідний онлайн магазин, який спростить державні закупівлі невеликих партій типових товарів — таких, як офісне приладдя, комп’ютерне обладнання та лікарські засоби. Незабаром для закупівлі цієї категорії товарів замовник не проводитиме щоразу тендери, а зможе обрати та одразу купити товар у когось із представлених у каталозі постачальників. Сервіс наразі працює в тестовому режимі.

5. Стартапи

Стартував третій цикл інкубаційної програми Open Data Challenge. Відібрані 11 команд, що до вересня працюватимуть над розвитком своїх проектів — попереду інтенсивна навчальна програма, робота з менторами, держсектором, та змагання за призові 2,5 млн грн у фіналі. Цього року до програми потрапила ціла низка екологічних стартапів, проект мапи закинутих будівель, сервіс виявлення корупційних зв’язків серед чиновників, маркетплейс для відходів.

***

І ще декілька новин про випускників минулих Open Data Challenge та інших програм 1991 Open Data Incubator:

№2 Весняні open data апдейти: що нового на українському ринку відкритих даних

Динамічна мапа підприємств, що найбільше забруднюють повітря

Чудовою новиною поділилися переможці першого циклу Open Data Challenge. Команда ШтрафиUA розробила нову функцію свого додатку: тепер смартфон відслідковує, наскільки безпечно ви керуєте авто. Наприклад, як притримуєтесь швидкісного режиму та чи розмовляєте по телефону під час поїздки. Перевірити роботу функції вже можна за лінком (для iOS). Нагадаю, з цією ідеєю команда перемогла в першому циклі Open Data Challenge та отримала 400 тис грн для її реалізації.

Команда проекту Суд на долоні запустила чатбота по Кримінальному кодексу України. Він допоможе легко знайти статті кодексу за номером чи ключовими словами.

Сервіс команди Monitor.Estate, крім Києва, Львова, Одеси та Дрогобича, тепер запрацював і в Житомирі.

OpenMarket — СЕТАМ продовжує торгувати вугіллям на електронних аукціонах.

Detox.Ukraine розробили динамічну мапу підприємств, що найбільше забруднюють повітря.

AXDRAFT залучили $1,1 млн інвестицій. Проект допомагає бізнесу створювати юридичні документи через простий опитувальник за лічені хвилини.