6 несподіваних фактів про інновації в Україні

6 несподіваних фактів про інновації в Україні
Фото: Depositphotos

Українці – співавтори винаходів Samsung. Проте в аграрних інноваціях поступаються іноземцям. Кілька інсайдів із першого звіту «Інновації України».

В Україні презентували перший звіт про інновації. Він охоплює період в 11 років – з 2007 до 2017 р. «Ми спробували розкрити три аспекти: розробки українців в Україні, наші розробки за кордоном і що іноземні компанії розвивають і захищають в Україні», – розповів СЕО Innolytics Group Володимир Бандура. Його аналітична компанія працювала над звітом разом із SingularityU Kyiv Chapter, UNIT.City, а також у партнерстві з юридичною фірмою DLA Piper і платформою Ukrinnovate.

Кожного року в Україні реєструють 12 000–13 000 патентів. І така динаміка незмінна

Щоби зрозуміти, скільки винаходів належить українцям, автори звіту проаналізували бази «Укрпатенту» і міжнародну базу DWPI, де зібрано дані з майже 50 країн. І знайшли понад 146 000 патентів, які видані в Україні або ж авторами яких є українці за кордоном. Виявилося, що кожного року в Україні реєструють 12 000–13 000 патентів і така динаміка незмінна.

Також автори звіту знайшли 78 000 публікацій українських авторів у наукометричній базі Web of Science. І порівняли цю цифру з даними інших країн. Виявилося, що за цим показником наші вчені програють полякам, які мають 500 000 публікацій у Web of Science.

«Дім інновацій» ретельно вивчив звіт і вибрав з нього кілька цікавих несподіваних фактів.

Патенти є, винаходів нема

В Україні дуже мало патентів на винаходи, близько чверті всіх заявок. Решта – це патенти на корисну модель.

Партнерка юридичної фірми DLA Piper Наталя Пахомовська пояснює, що вимоги до патентоспроможності корисних моделей значно нижчі, аніж до винаходів. Розробку не оцінюють за таким критерієм, як «винахідницький рівень», там нема експертизи «по суті», а терміни реєстрації скорочено. «За фактом, патент на корисну модель видається під відповідальність заявника», – пояснює вона.

Для порівняння, Польща 2017 р. видала майже 16 000 патентів на винаходи і менше тисячі патентів на корисну модель.

Головні інноватори – іноземці

Майже 20 000 патентів в Україні належить іноземним компаніям і громадянам. Більшість із них – патенти на винаходи.

Наприклад, в агросфері, яку вважають «локомотивом» української економіки, 60% патентів належить іноземцям. Найбільш активними виявилися громадяни США, які отримали в Україні 689 патентів. Жителі ЄС подали 331 заявку на патент через European Patent Office. Крім цього, 297 патентів отримали в Україні громадяни Німеччини. Резидентам Великобританії належить 120 патентів, а Японії – 107.

Щороку в Україні видають до 300 патентів, пов’язаних з аграрною сферою. Переважно в агрохімії і агротехніці. Загальна кількість патентів за 11 років сягнула 3 240.

6 несподіваних фактів про інновації в Україні

Для порівняння, у Нідерландах за цей час видано 5 548 патентів, і аграрна галузь цієї країни є одною з найбільш інноваційних у світі. Під сільськогосподарські посіви тут відведено в 20 разів менше землі, ніж в Україні, – загалом 1,9 млн га. У галузі зайнято в десять разів менше людей, ніж у нас. При цьому Нідерланди експортують аграрної продукції на €91,7 млрд, а Україна – на $17,9 млрд.

Найбільш інноваційна компанія – Qualcomm

Найбільше патентів зареєструвала в Україні американська фірма Qualcomm – 644. Компанія займається розробкою бездротових засобів зв’язку і виробляє мікропроцесори. У її штаті – 33 000 співробітників.

Щокварталу Qualcomm витрачає $5,5 млрд на дослідження і розробки у глобальних масштабах. А за підсумками 2017 р. патенти принесли їй $5,1 млрд прибутку.

Для компаній такого рівня це поширена практика – отримувати патенти у всіх країнах присутності.

Університети володіють більшістю патентів

Більшість українських інновацій народжується в університетах. Принаймні виші мають найбільше патентів в Україні.

Патентний рекордсмен – Національний університет біоресурсів і природокористування України, у якого 579 патентів (313 з них виш отримав як Національний аграрний університет). Ще 405 – у Національного університету харчових технологій, 211 – у Національного гірничого університету (НТУ «Дніпровська політехніка»).

Патенти в університетах оформляють для звітності з наукової роботи

Як зауважує PR-менеджерка мережі академічних інкубаторів YEP Ксенія Семенова, міряти інноваційний потенціал вишів патентами не зовсім коректно. Патенти в університетах оформляють для звітності з наукової роботи, і не обов’язково ці патенти надалі монетизуються. Водночас викладачі часто працюють у приватних компаніях, де мають належне фінансування, тож упроваджують інноваційні розробки там.

«Тому сумнівно звучить висновок про високу інноваційність саме університетів. Для її розвитку потрібно вдосконалювати законодавчу базу університетів і створювати там центри трансферу технологій», – вважає Ксенія Семенова.

Як комерціалізує патенти Массачусетський технологічний інститут (MIT, США)

КРОК 1. Кожен учений підписує угоду про передання інтелектуальної власності MIT.

КРОК 2. Оцінюються комерційні перспективи проекту, і з огляду на це офіс ухвалює рішення про патентування.

КРОК 3. Оприлюднюється заява про винахід. Щороку MIT заявляє про 700–800 своїх винаходів.

КРОК 4. Розпочинається пошук інвестора, який допоможе частково чи повністю профінансувати патент. Офіс допомагає в пошуках, але на практиці інвестора знаходять завдяки особистим зв’язкам винахідника. Якщо інвестора так і немає, процес патентування може припинитися.

КРОК 5. Трансфер технологій здійснюється на базі ліцензійних договорів. Щороку MIT укладає близько 100 таких угод. Частину грошей від комерціалізації отримує винахідник, а решту витрачають на подальші дослідження в університеті.

Трансфер технологій за кордон – слабке місце України. Як розповідає Наталя Пахомовська, закон зобов’язує отримувати для цього дозволи. Але практичного порядку, як це робити, немає. Тому закон не працює.

Українці – співавтори винаходів Samsung

З 2007 р. громадяни України оформили 5 600 патентів у зарубіжних юрисдикціях у 19 країнах. А також виступили авторами та співавторами понад 4 600 винаходів у інших країнах.

Найбільше спільних з українцями винаходів має компанія Samsung. За словами Володимира Бандури, йдеться про сотні патентів. Автори звіту припускають, що це пов’язано з наявністю в Києві великого R&D-центру Samsung. За оцінками порталу DOU, там працює 550 технічних спеціалістів.

Також, відповідно до звіту, резиденти України реєстрували патенти спільно з американською фінансово-промисловою групою United Technologies Corporation, яка виробляє авіадвигуни, газові турбіни, авіакосмічне обладнання, кліматичні системи, ліфти тощо. Із компанією Bayer CropScience, яка займається агрохімією і біотехнологіями. Із виробником напівпровідників Cypress Semiconductor, із General Electric, BASF і Syngenta.

Спочатку зв’язок, потім IT

Поряд із аграрною галуззю і промисловістю IT входить до трійки найважливіших для України сфер економіки. Уже кілька років як IT формує близько 3% ВВП країни. Головні експортери українського IT-продукту – аутсорсингові компанії, які розробляють програмне забезпечення для замовників зі США і Європи. За даними ресурсу DOU, в 50 найбільших компаніях-розробниках в Україні працює майже 40 000 технічних фахівців.

Щорічно в Україні видають 2 629 патентів у цій галузі. Однак більшість із них стосується зв’язку, а не розробки софту. Зокрема, п’ятірку ключових технологій, над якими працюють українці, очолюють комунікації (400 патентів). На другому місці – бездротові технології (261 патент), на третьому – передавання даних (195 патентів). Далі йдуть графічні об’єкти (191 патент) та обробка відео (184 патенти).

6 несподіваних фактів про інновації в Україні

Володимир Бандура, CEO Innolytics Group

«Коли ми говоримо про інновації, то передусім думаємо про стартапи, – каже Володимир Бандура. – Але далеко не завжди стартап означає інновацію. А ось патент – це перевірена глобальна інновація».

За його словами, патенти додають вартості стартапу. І свого часу Google купив український стартап Viewdle за $30 млн, а Snapchat – Looksery за $150 млн, тому що у цих проектів був чималий портфель патентів і він вдало вписувався до загальних стратегій Google і Snapchat.