6 питань, щоб налаштувати мозок на інновації

6 вопросов, чтобы настроить мозг на инновации 6 questions to set your brain for innovations 6 питань, щоб налаштувати мозок на інновації

Навіть у повсякденному житті ми інколи «зависаємо». Але є простий спосіб налаштувати мозок і побороти ступор, коли думки просто не йдуть у голову.

Багато з нас починає ранок із чашки кави або чаю, не тільки щоб збадьорити тіло, а й для того, щоб розбудити мозок. Стимулювальні властивості цих напоїв загальновідомі, й ми із задоволенням ними користуємося. Та часом навіть кава не допомагає запустити якийсь розумовий процес, почати думати про щось серйозне, розв’язати якесь завдання. А у творчій діяльності, повірте, такі моменти настають набагато частіше. Коли вся твоя робота пов’язана зі створенням чогось нового, то врешті-решт запас неординарних ідей вичерпується і ти наче зупиняєшся перед сірою стіною. Без думок, без ідей, без руху. І ні кінця, ні краю цій стіні немає. Що робити в таких випадках?

Способів пробудити креативність багато. Втім, оволодіння деякими техніками потребує чимало часу. А інші вимагають посидючості, групи помічників, певного арсеналу підручних засобів. Однак є і простий спосіб налаштувати мозок на креативність – ставити питання.

Гуру реклами та батько мозкового штурму Алекс Осборн розробив набір технік і запропонував кількадесят питань, з якими можна опрацьовувати проблему, – достатньо лише правильно їх ставити, самому собі чи в групі мозкового штурму. Але цей довгий, вичерпний список легко зменшити до шести питань, які допомагають розбудити розум і налаштуватися на творчість.

Адже креативний ступор часто не означає відсутність творчих здібностей особистості як таких. Проблема ця виникає, коли ми «застрягли» і потрібен найменший поштовх, щоб зрушити з мертвої точки. Запам’ятайте ці шість питань, і вони допоможуть вам вибратися з найглибшого заціпеніння.

Що?

Як?

Хто?

Коли?

Де?

Чому?

Від формулювання питань залежить багато. Його можна змінювати залежно від моменту, контексту, вашого поточного завдання. Головне – не зупинятися і формулювати питання, допоки не прогляне світло творчої думки.

Як це працює у мене? Припустімо, мені треба написати нову статтю. А про що вона має бути? Що написати? Що написати. Що написати…

І от я стою перед сірою стіною ступору і не уявляю собі, що робити далі. На стіні немає слів, ідей і готових рецептів. Вона сіра і непробивна, ця бетонна стіна від обрію до обрію. Цей момент ступору важливо вловити й визнати: ось вона, стіна. У мене ступор. Із заділів мозку ми дістаємо скорочений «чек-лист ім. Алекса Осборна» і ставимо питання:

  • «Що я маю написати?» – погане питання, воно не допомагає подолати ступор, тому що із цим питанням я і прийшов до стіни; ступор цілком складається із цього питання.
  • «Як я писатиму?» – не підходить. Руками!
  • «Як будуть використовувати люди те, що я напишу?» – непогано… Я хочу написати щось корисне? Інструкцію конкретних дій? Хм. Це вже щось.
  • «Хто буде використовувати те, що я напишу?» – припустімо, людина, перед якою постало таке саме питання, як у мене. Я знаю рецепти, як діяти в тій чи тій ситуації, і можу ними поділитися.
  • «Коли? Де? Чому? Що?» – а от, скажімо, коли людина опиниться перед такою ж стіною і не знатиме, що робити. Гм, ідея! Я напишу статтю «6 питань, щоб налаштувати мозок на інновації»!

Погодьтеся, проста і дієва методика! Вона допомагає подолати кризу, зламати заіржавілий стоп-кран і рухатися далі. Ба більше, відкрию секрет: вона допомагає і в подальшому просуванні вперед. Головне – вчасно ставити собі правильні питання. Що частіше ми ставимо собі ці питання, то більш усвідомлено ми діємо, працюємо, живемо. А це, як на мене, дуже непогано. Адже усвідомленість дає відповідь на питання «Навіщо?», над яким філософи б’ються споконвіку.