Олександр Возняк: «Нейрохірургія – це рукоділля»

Dr. Oleksandr Voznyak

«Дім інновацій» продовжує знайомити вас із найкращими українськими нейрохірургами та нейрохірургічними клініками.

Відремонтований другий корпус лікарні «Феофанія» нагадує клініки із серіалів «Доктор Хаус» чи «Анатомія Грей». Сучасна будівля, ідеальна чистота, швидкісні ліфти, всюди – покажчики, за якими легко зорієнтуватися в довгих коридорах. Саме тут, на 5 поверсі, розташувався центр нейрохірургії.

Відремонтований другий корпус лікарні «Феофанія»

До цього центру спрямовують пацієнтів з найскладнішими випадками з усієї України, а також із зарубіжжя. Основні спеціалізації клініки – нейроонкологія, хірургія хребта і спинного мозку, нейротравма, судинна нейрохірургія, функціональна та відновлювальна хірургія. Тут за допомогою мініінвазійних технологій лікують дегенеративно-дистрофічні захворювання хребта.

Основні спеціалізації клініки – нейроонкологія, хірургія хребта і спинного мозку, нейротравма, судинна нейрохірургія, функціональна та відновлювальна хірургія

Допомагають тут і людям з епілепсією, невралгією трійчастого нерва, торсійною дистонією, порушеннями ліквородинаміки в мозку – одно слово, можливості центру покривають чи не весь спектр захворювань головного і спинного мозку. В середньому, за рік у центрі проводять близько 500 операцій, 350 з яких – з приводу пухлин головного і спинного мозку (7% від загальної кількості онконейрохірургічних операцій в Україні).

Нейрохірург Олександр Возняк

Найчастіше, якщо людині потрібна складна і кваліфікована допомога, недоступна в регіонах, його спрямовують не просто в нейрохірургію «Феофанії», а особисто до керівника центру – Олександра Возняка.

«Дім інновацій» поговорив з Олександром Возняком про рівень і можливості української нейрохірургії, проблеми, які доводиться долати вітчизняним фахівцям, а також про інноваційні технології та навчанні нейрохірургів.

Олександр Возняк

Керівник центру загальної нейрохірургії та нейросудинної патології Клінічної лікарні «Феофанія», віце-президент Української асоціації нейрохірургів, кандидат медичних наук, доцент кафедри нейрохірургії Національної медичної академії післядипломної освіти.

Олександр Возняк практикує 25 років і спеціалізується на хірургії основи черепа, нейроонкології, транссфеноїдальної нейрохірургії. За роки практики провів більше 5 тис. операцій, з них понад 1 тис. – через ніс. Після 18 років роботи в Інституті нейрохірургії ім. А. П. Ромоданова 2009 р. він створив і очолив клініку нейрохірургії в лікарні «Феофанія». Із кожним роком сюди звертається дедалі більше пацієнтів з-за кордону. За словами Олександра Возняка, результати лікування в його підрозділі не гірше, ніж у західних клініках, а, можливо, навіть краще.

Олександр Возняк: «Нейрохірургія – це рукоділля»

Показники післяопераційної летальності та ускладнень в центрі нейрохірургії «Феофанії» нижче загальнонаціональних у кілька разів. За шість місяців 2017 р. показник післяопераційної летальності в клініці склав 0,8%, післяопераційних ускладнень – 0%.

Показники післяопераційної летальності та ускладнень в центрі нейрохірургії «Феофанії» нижче загальнонаціональних у кілька разів

Проблеми

Найбільша проблема – тотальна недовіра пацієнтів до наших хірургів. По-друге, недовіра до самих клінік. Люди не вірять, що клініки можуть забезпечити мінімальну безпеку пацієнта. Від сходинки, через яку можна перечепитися, і до якості стерилізації перев’язувального матеріалу. Сказати, що це необґрунтовано, я не можу. Глобальна проблема всієї країни – організація внутрілікарняного менеджменту. Вся високоспеціалізована медицина в країні зараз тримається на ентузіазмі простих лікарів і завідувачів відділень.

Про можливості української нейрохірургії

Практично немає патології, яку б не лікували в Україні. І рівень надання допомоги досить високий.

Візьмемо гліобластому. Гліобластома – це одна з найбільш злоякісних і агресивних пухлин. На жаль, кількість хворих з такими пухлинами зростає. Коли я починав років 25-30 тому, до половини пацієнтів було з діагнозом «доброякісна астроцитома», а зараз дай боже, щоб одна п’ята. Більшість астроцитом, із якими до нас приходять, вже мають злоякісне переродження.

Гліобластома – це одна з найбільш злоякісних і агресивних пухлин

Є ще одна тенденція – зростання агресивності гліом. Як правило, багато гліом не вимагає якоїсь суперскладної хірургії. На рівні обласних лікарень їх прекрасно оперують. І для подальшого лікування в нашій країні є все. Існує так званий міжнародний протокол лікування – куди б не поїхав хворий з тою ж гліобластомою, він отримає лікування відповідно до цього протоколу. Перший етап – це хірургія. Якщо неможливе видалення пухлини – її біопсія з наступною променевою і хіміотерапією, згідно з патогістологічним висновком. Перша лінія хіміотерапії теж є стандартною практично для всіх гліобластом. І апаратів для опромінення в Україні більш ніж достатньо. Опромінюють тим самим спектром у будь-якій країні світу – хіба що за кордоном це коштує на порядок дорожче.

Коли я починав років 25-30 тому, до половини пацієнтів було з діагнозом «доброякісна астроцитома», а зараз дай боже, щоб одна п’ята.

Про підготовку українських нейрохірургів

У всіх українських регіонах є хороші нейрохірургічні відділення, де надають допомогу на високому рівні. Є слабкі регіони, є сильніші. В Україні працюють центри, де нейрохірургія має гарне оснащення, досвідчених фахівців. Сьогодні це Київ, насамперед. Інститут нейрохірургії імені Ромоданова – провідна установа, де працюють фахівці найвищого класу. Що б ні говорили, які би пересуди ні ходили, там є школа. Більшість українських нейрохірургів отримали базову освіту саме там. Якщо говорити про компетентність і підготовку штату – це, знову ж таки, Інститут нейрохірургії, а також Лікарня швидкої допомоги. Тут же, у «Феофанії», ми намагаємося бути центром of excellence.

Олександр Возняк: «Нейрохірургія – це рукоділля»

Другий після Києва центр в Україні за значенням і рівнем нейрохірургії – в Ужгороді. Обласний клінічний центр нейрохірургії та неврології, який створив Володимир Іванович Смоланка. Загалом центр дуже непогано обладнаний. Вони розвинули напрямки, які раніше не були розвинені у нас – наприклад, хірургія епілепсії. Далі – Дніпро, безумовно. Там кілька досить потужних відділень. В Одесі є непогана нейрохірургія. Львів останніми роками дуже додав.

Про сучасні методики та обладнання

Основні принципи нейрохірургії були сформовані, загалом, ще Гарві Кушингом у 1930-х рр. Безумовно, відтоді їх постійно вдосконалюють. Насамперед – оснащення. Мікроскопи, ендоскопи, інтраопераційна візуалізація, інтраопераційний моніторинг, тобто гарантування безпеки пацієнта під час операції. А також – підготовка нейрохірургів. Ми постійно вчимося. Їздимо за кордон на престижні курси з хірургічної диссекції, де відпрацьовуємо найскладніші операції на трупному матеріалі під керівництвом досвідчених колег.

Про хірургію основи черепа

Так вийшло, що я став лідером хірургії основи черепа в Україні. Передусім завдяки тому, що вивчив цю хірургію і почав її робити. І сьогодні я маю своє ім’я у світі. Мої доповіді йдуть у прайм-тайм світових конгресів, мене запрошують читати лекції закордонні університети.

Хірургія основи черепа дуже високотехнологічна. У «Феофанії» у мене є практично все, щоб займатися нею. Добрий мікроскоп OPMI Pentero 900 фірми Carl Zeiss Meditec AG. Це була флагманська модель до 2017 р., золотий стандарт. Ну, німецький Zeiss, як і німецький автомобіль, – надійний і простий у використанні. Нейронавігація, щоб розуміти, де ти перебуваєш у кожен момент операції. Плюс дрібніші пристосування – інтраопераційний дриль, ультразвуковий аспіратор, портативний доплерограф тощо. І дуже важливі мікроінструменти, за допомогою яких можна працювати під збільшенням в 20–24 рази – ножиці, диссектори, кусачки. Це досить дорогі штучки – в основному я і мої колеги купували їх у Японії, США, Європі.

Олександр Возняк: «Нейрохірургія – це рукоділля»

Біполярний пінцет і аспіратор, який висушує операційне поле, по суті, є основними інструментами нейрохірурга. А далі – це все його вміння. Усі аспіратори в мене японські – найвищої якості. Це ті дрібниці, з яких і складається успіх у лікуванні пацієнта. І ще раз кажу – знання, знання і знову знання. Ось що важливо.

Спеціалізація клініки

Сьогодні ми оперуємо будь-які пухлини головного і спинного мозку. Це те, що ми робимо красиво й добре. Так вийшло, що до нас «стікаються» пацієнти з, мабуть, найскладнішими новоутвореннями нервової системи. Мої колеги з усієї України спрямовують деяких своїх пацієнтів особисто до мене, тому що впевнені в моїй компетенції. Бачте, я обрав таку сферу діяльності, де ключовими є вміння і знання. Менінгіома основи черепа, наприклад, – величезна пухлина, дуже васкуляризована (коли кровоносні судини проросли в пухлину. – Ред.) і кровоточива. Якщо за операцію на ній візьметься непідготовлений хірург, все закінчиться смертю хворого на столі від крововтрати.

Сьогодні ми оперуємо будь-які пухлини головного і спинного мозку. Це те, що ми робимо красиво й добре.

Про етапи нейрохірургічної операції

Будь-яка операція на головному мозку складається з певних етапів. Після розрізу шкіри роблять трепанацію черепа – піднімають кістку, відкривають порожнину черепа з тим, щоб підійти до пухлини. Наступний етап – підхід до пухлини та її видалення, потім – герметичне закриття оболонки, установка кістки на місце і закриття рани. За таким сценарієм відбуваються майже всі операції на головному мозку.

Винятки становлять операції лікворошунтувальні, дренувальні – там потрібна маленька трепанація.

Вводиться або ендоскоп, або зонд – це вже малоінвазійні операції.

У випадках новоутворень, які розташовані на основі черепа в зоні турецького сідла, під мозком, застосовують хірургічний підхід крізь ніс. Ці операції через ніс коротші за часом, малоінвазійніші, менш травматичні. Тут можна використовувати як мікроскоп, так і ендоскоп. Зараз частіше використовують ендоскоп. Є комбінації ендоскопа й мікроскопа – тут уже багато залежить від можливостей клініки та від преференцій нейрохірурга.

Про навчання

Я безліч разів їздив на всілякі курси й стажування за кордон. Були серед них і так звані hands on – коли на трупному матеріалі ми відпрацьовували хірургічні навички. Зараз мої молоді колеги їздять регулярно на такі курси. Ми хочемо проводити подібні й у нас, але не можемо. В Україні немає законодавства, яке б регулювало можливість отримання трупного матеріалу з навчальною метою. У нас попередній закон про трансплантацію призупинено, новий ухвалено в першому читанні ще 2016 р, після чого все стихло. Тому їздимо за кордон. Такий курс на одну людину в Європі коштує від €1 тис., в США – $2-3 тис.. А інакше ніде не навчишся.

Я не знаю нікого, хто почав би у нас із нуля високотехнологічну нейрохірургію. Це неможливо. Тому, кого не візьміть з моїх колег, які роблять якісну нейрохірургію, – всі навчалися в США, Японії, Європі.

Я не знаю нікого, хто почав би у нас із нуля високотехнологічну нейрохірургію. Це неможливо.

Ми вчимося все життя. У мої 52 роки абсолютно не соромно поїхати на якісь курси і повчитися – це нормально, тому що там половина таких, як я. Я приїжджаю з чітким завданням – мені потрібна саме ось ця область і цей етап отакої операції. Я не можу дозволити собі відпрацювати його під час справжньої операції, це ризиковано. Так робить дуже багато нейрохірургів – для того, щоб у чомусь просунутися, вивчити поглиблено анатомію, щоб бути готовим працювати вже з пацієнтом.

Ми вчимося все життя. У мої 52 роки абсолютно не соромно поїхати на якісь курси і повчитися – це нормально, тому що там половина таких, як я.

Про свого колегу і вчителя, нейрохірурга Таканорі Фукушіму

Мій учитель, друг і ментор – Таканорі Фукушіма, один з найліпших у світі нейрохірургів. Ми познайомилися 2007 р. На той час я вже цілком утвердився як нейрохірург, але зустріч з ним перевернула мій світогляд, змінила ставлення до нейрохірургії. Я почав багато з ним спілкуватися, їздити до нього. Було шість поїздок в Японію, коли я за день дивився по 5–7 операцій у виконанні майстра. Потім я їздив на його курси в США. Він приїжджав двічі до мене в Україну. Плюс він подарував нам багато інструментів.

Про нейрохірургічну техніку

Насамперед я навчився у Фукушіми хірургічній техніці. Апаратура значить дуже багато, але хірургія – це рукоділля. Техніка – ставлення до тканин, спосіб зупинки кровотечі, формування підходів. Від самого укладання хворого на столі. Як ти хворого покладеш – так ти його і прооперуєш. Якщо ти його неправильно вклав і неправильно зафіксував голову, будуть помилки.

Я вважаю, що нормальну нейрохірургію без жорсткої фіксації голови робити неможливо. Хворий перебуває в наркозі, він себе не може захистити. Навіть якщо у нього десь утворилася складка шкіри і в ній не вентилюється тіло, за 4–5 годин там утворюється пролежень, і нам доведеться його лікувати.

Олександр Возняк: «Нейрохірургія – це рукоділля»

Згодом, із досвідом, я дедалі частіше роблю операції з меншою кількістю інструментів. Безумовно, високотехнологічне обладнання та інструментарій необхідні: в першу чергу щоб зменшити ризик ускладнень для хворого і знизити психологічне й фізичне навантаження на хірурга. Але всі дорогі апарати – це лише доповнення досвіду і майстерності хірурга, без якого всі вони – просто купа металу.