Amazon придбав Ring за $1 млрд: що це значить для України

Amazon придбав Ring за $1 млрд: що це значить для України

«Дім інновацій» дізнався, як одна з найбільших в історії Amazon інвестицій може вплинути на український ринок. І чи може.

Днями стало відомо, що компанія Amazon придбала стартап Ring, який робить гаджети і аналітику для «розумного» будинку. Найвідоміший продукт Ring – дверний дзвінок з відеокамерою, який в режимі реального часу відправляє сигнал і відео на смартфон, коли хтось дзвонить у двері.

Ця розробка – тільки «вершина айсберга». На сайті Ring йдеться, що місія стартапу – зменшити кількість злочинів. У США вже продаються дзвінки, оснащені датчиками руху, які можуть розпізнавати людей в зоні видимості камери і збирати дані. Безпека дуже важлива для інтернет-гіганта Amazon, який займається доставкою товарів в домівки, і навіть тестує доставку дронами. Тому і Ring представляє для Amazon особливу цінність.

Джерела інформаційної агенції Reuters стверджують, що сума угоди перевищила 1 млрд доларів, що робить її найбільшою в історії Amazon. Офіційно компанії поки не дають коментарів.

Ring Labs родом з Каліфорнії, але дещо пов’язує цю компанію з Україною. У Києві знаходиться її найбільший інжиніринговий офіс, там працює понад 400 осіб.

Amazon придбав Ring за $1 млрд: що це значить для України Amazon купил Ring за $1 млрд: что это значит для Украины«Дім інновацій» дізнався, як одна з найбільших в історії Amazon інвестицій може вплинути на український ринок. І чи може.

Імідж

На сайті Ring немає інформації про український офіс, з чого можна зробити висновок, що компанія не дуже-то пишається цим фактом. А ось на Ring Ukraine вказано, що місцевий офіс є найбільшим інжинірингових центром стартапу. Сайт англомовний, і ця інформація доступна всім за межами країни.

«Угода однозначно приверне увагу до України з боку міжнародної інвестиційної спільноти», – вважає виконавчий директор Української асоціації венчурного і приватного капіталу (UVCA) Ольга Афанасьєва.

На її думку, угода є підтвердження меседжу, що Україна може стати новим світовим технологічним партнером. По суті це те, що намагалися донести організатори Українського Дому в Давосі, в тому числі й UVCA. «Але факти завжди діють краще розмов, і покупка Ring – це плюс один аргумент на користь України. Тепер нас будуть ще частіше розглядати як країну, де можна успішно базувати R&D великих міжнародних компаній», – вважає Афанасьєва.

Гроші

Розцінювати угоду як інвестицію в Україну не можна. Обидві компанії – і Amazon, і Ring – американські. Штаб-квартира Amazon знаходиться в Сіетлі, а штаб-квартира Ring – в Санта-Моніці. І саме в США відбувається угода. «Капітал всередині США перейде з точки А в точку Б, зміниться власник. Думаю, для України ця угода нічого не означає», – вважає Роман Кравченко, засновник DIY Lab і IoT Hub.

Втім, робити висновки поки рано. Адже не відомо, що Amazon буде робити з українським офісом Ring далі. Чи буде інвестувати в розвиток, або ж навпаки експропріює розробників в США.

Ольга Афанасьєва вважає, що в даному випадку мова може йти про додаткові робочі місця і податки. «Те, що Amazon стає ближче, не може не радувати. А над «єдинорогом» (стартапом з капіталізацією понад $ 1 млрд – ред.) І повноцінно української інвестицією треба ще попрацювати», – говорить вона.

Виклик

Керівний партнер конструкторського бюро ARTKB Ярослав Ромашко вважає, що подібні угоди можуть бути стимулом для хардверних стартапів. «Буде стимул, буде бум хардверних стартапів. Але і розуміння, що hardware is hard (хардвер – це важко – ред.), теж буде», – вважає він.

В Україні є ініціативи, спрямовані на вирощування нових продуктів, команд і лідерів. Наприклад, акселерація IoT-стартапів в IoT Hub. Але в цілому країна лишається досить ізольованою від світового ринку, де укладаються великі угоди. «Україна далеко від цього свята життя. Будь-якому «залізному» стартапу, щоб бути купленим, швидше за все доведеться переїхати в США», – розмірковує Ромашко.

Щоб зацікавити велику ІТ-компанію на зразок Amazon, у хардверного стартапу має бути, як мінімум, історія продажів і лінійка продуктів. За словами Ромашко, в Україні таких проектів небагато.