Антибіотики підступніші, ніж ви думали

Antibiotics are more more cunning than we thought

Побічні ефекти антибіотиків загальновідомі – це дисбактеріоз, алергія, пригнічення імунітету, отруєння печінки та інших органів. Самолікування може призвести навіть до появи суперінфекції. А нещодавно вчені виявили ще кілька несподіваних наслідків уживання протимікробних ліків.

Як відомо, мікроби здатні адаптуватися до «ворожих» препаратів за допомогою генетичних мутацій. Та навіть без такої протидії ліки не завжди нейтралізують інфекцію. Виявляється, антибіотик змінює природну суміш хімічних речовин, вироблених тілом у місці зараження, внаслідок чого сам інфікований організм починає захищати патогенні бактерії. Крім того, антибіотики заважають нашим імунним клітинам боротися з інфекціями.

Дослідники з Інституту Броуд МIТ, Гарвардського університету і Каліфорнійського університету в Сан-Дієго (США) інфікували мишей бактеріями Escherichia coli й дали деяким з них антибіотики. Потім у тварин взяли зразки тканин і проаналізували рівні метаболітів, що їх бактерії можуть використовувати для росту і розмноження. У місцях інфікування пролікованих мишей показники деяких метаболітів були вищі порівняно з гризунами, що не отримували антибіотиків, а також перевищували показники здорових тварин.

Щоб з’ясувати вплив метаболітів на ефективність антибіотиків, учені виокремили ці хімічні речовини й додали їх до E. coli, вирощених на лабораторних пластинах. Виявилося, що деякі метаболіти ускладнили знищення бактерій – для цього знадобилися більші концентрації ліків. Тобто антибіотики сприяли виробленню в заражених мишей хімречовин, які знизили чутливість бактерій до цих-таки препаратів.

Причому хімічні зміни було спричинено не бактеріальними клітинами, а власними клітинами піддослідних тварин. Адже «стерильні» миші після застосування антибіотиків зазнали подібних біохімічних трансформацій.

Безконтрольне вживання антибіотиків може «перепрограмувати» ваш організм, щоб він захищав патоген від таких медикаментів

Наскільки ці зміни можуть знизити ефективність антибіотиків у заражених людей? Науковці припускають, що все залежатиме від різновиду інфекції й типу використовуваних препаратів. Наприклад, стрептоміцин дуже чутливий до місцевих біохімічних змін, отже зазначені вище ефекти можуть істотно погіршити лікування. Утім, необхідні додаткові дослідження.

Також незрозуміло, як саме хімречовини спричиняють описані ефекти. Вчені лише зазначають, що деякі сполуки уповільнюють обмін речовин у бактерій і в такий спосіб знижують вплив ліків. А більшість антибіотиків, навпаки, прискорює і дестабілізує бактеріальний метаболізм, унаслідок чого всередині бактерії накопичуються токсичні молекули, які допомагають її вбити.

На думку вчених, це не запрограмована біохімічна реакція клітин-господарів на інфекцію і антибіотик. Ймовірно, метаболіти з’явилися як неспецифічний побічний ефект протимікробної терапії.

Крім того, антибіотики, вочевидь, заважають нашим імунним клітинам боротися з інфекцією. Зокрема, під дією таких ліків імунні клітини миші – макрофаги споживали менше кисню, потрібного їм для активного знищення бактерій. Тож вони поглинули і знищили менше бактерій E. coli порівняно з макрофагами, які не контактували з антибіотиками.

Науковці застерігають, що не мали на меті дискредитувати протимікробні медпрепарати. Антибіотики – досить ефективний засіб проти більшості інфекцій, якщо застосовувати їх локально і під контролем лікаря. Але результати досліджень свідчать про те, що інфекція є складним середовищем і що антибіотики впливають не лише на бактеріальні клітини, до того ж часто – непередбачувано.

Учені вважають, що це відкриття допоможе розробити ефективніші методи лікування: згодом, певно, можна буде доповнювати антибіотики іншими речовинами для пом’якшення зазначених змін або запобігання їм.