Бій за частоти і візит президента: як пройшов другий 4G-аукціон

Бій за частоти і візит президента: як пройшов другий 4G-аукціон

Держава роздала найбільший пакет ліцензій на зв’язок 4G. Президент України Петро Порошенко особисто відвідав торги і розповів, коли інтернет з’явиться в селах

6 березня в Україні відбувся другий аукціон з розподілу ліцензій на зв’язок 4G (LTE). Національна комісія з питань регулювання зв’язку та інформатизації (НКРЗІ) виставила на кін найбільший пакет частот, що включає смуги в діапазоні 1710-1785 МГц, 1805-1880 МГц.

Торги проходили на базі Українського державного центру радіочастот (УДЦР) за Києвом в лісі по Житомирській трасі. Журналістів заздалегідь попередили, що на заході очікуються «перші особи», тому приїхати потрібно заздалегідь, адже перевірка документів займе більше часу. У дворі УДЦР під ялинками працювали сапери з металошукачами, а на вході в будівлю встановили рамку.

Неабияка сутичка

Самі торги почалися спокійно. Спочатку операторам навіть не довелося змагатись.

Перші три лоти представляли собою смуги радіочастот, в яких зараз надаються послуги 2G. Кожен із операторів подав заявку на «свою» смугу і викупив її без конкуренції. Так, lifecell заплатив 795 млн грн за перший лот загальною шириною в 30 МГц. «Київстар» отримав другий лот за 1,325 млрд грн, це смуга шириною в 50 МГц. Vodafone за 1,06 млрд грн забрав третій лот, смугу в 40 МГц.

На наступні три лоти претендували і «Київстар», і Vodafone. Адже йшлося про додаткові смуги в 10 МГц кожна, які утворилися в результаті рефармінгу (перерозподілу частот). Оператор lifecell добровільно вийшов з перегонів. «Це були б занадто великі і невиправдані витрати. Ми краще вкладемо ці гроші в розвиток 4G-мережі», – прокоментував пізніше головний виконавчий директор lifecell Ісмет Язиджи.

«Київстар» і Vodafone до останнього воювали за додаткові частоти

І дійсно, додаткові частоти операторам «влетіли в копієчку». Торги йшли дуже активно, представники «Київстар» і Vodafone раз у раз йшли на перерву, щоб порадитися. До кінця торгів ціна четвертого лота виросла зі стартових 271 млн грн до 612 млн грн, за цю суму його і купив «Київстар».

Курс на 5 мільярдів

В середині торгів за п’ятий лот присутні в залі чиновники і менеджери операторів різко підскочили зі своїх місць. До зали увійшов президент України Петро Порошенко. «Не буду вас переривати», – сказав він і сів збоку.

Через деякий час голова НКРЗІ все ж запросив його виступити.

«Сьогодні більше ніж в три рази зросла початкова ціна ліцензій, що говорить про неймовірно високий рівень прозорості та конкурентності процесу. Думаю, ми подолаємо планку в 5 млрд грн. Ці гроші підуть до бюджету України і це справжня вартість українських частот», – повідомив Порошенко з трибуни.

Раніше очікування держави були скромнішими. Заступник голови адміністрації президента Дмитро Шимків після першого 4G-аукціону в січні озвучував суму в 4 млрд грн.

Бой за частоты и визит президента: как прошел второй 4G-аукцион Бій за частоти і візит президента: як пройшов другий 4G-аукціонПісля промови президента торги продовжилися з колишнім ентузіазмом.

П’ятий лот дістався Vodafone за 742 млн грн при стартовій ціні в 271 млн грн. Шостий лот за 900 млн грн придбав «Київстар», це в 3,3 рази більше за стартову ціну.

Другий 4G-аукціон приніс державі понад 5 млрд грн

Vodafone торгувався до останнього. «Ми готові були купити ще один лот. Але скрізь повинен бути розум, розумна калькуляція – що потрібно витратити зараз, а що краще потім вкласти в мережу», – розповіла «Дому інновацій» гендиректор Vodafone в Україні Ольга Устинова. Зі свого боку президент «Київстар» Петро Чернишов назвав вартість поточних 4G-ліцензій розумною і повідомив, що його компанія була готова витратити навіть більше. «На щастя, не довелося», – додав він.

В цілому державі вдалося зібрати 5,4 млрд грн. Оператори ще мають перерахувати ці гроші до бюджету.

Президентські обіцянки

За словами Порошенка, зв’язок четвертого покоління відкриє абсолютно нові можливості для молодих людей. В першу чергу, освітні. «Можна швидко забути про паперові підручники і перейти до інтерактивної форми навчання. Підручники просто не встигають оновлюватися так, як оновлюються знання», – пояснив президент.

На його думку, наступними на тендер потрібно виставити частоти в діапазоні 900 МГц. І на них можна буде запустити швидкісний мобільний інтернет в сільській місцевості. «Я думаю, що після цього аукціону ми доручимо регулятору зробити ще один аукціон, в діапазоні 900 МГц, де можна буде запускати третє і четверте покоління зв’язку для сіл, селищ. Щоб у сільської медицини та сільської освіти з’явилася можливість розвиватися», – повідомив Порошенко.

Голова НКРЗІ Олександр Животовський сподівається, що до кінця 2018 року все буде готове до наступного аукціону. Втім, підготовка до нього ще навіть не почалася.

В абсолютній більшості обласних центрів оператори запустять 4G до кінця 2018 року. За оцінками Петра Порошенка, у розвиток 4G в Україні оператори інвестують не менше 20 млрд гривень.