Людство потерпає від техностресу

Человечество страдает от техностресса

Технології поволі вбивають. І якщо ми не навчимося давати собі раду з їх негативним впливом, то вони вкорочуватимуть нам життя і знижувати його якість.

Технострес – це не про опромінення від веж стільникового зв’язку і шкоду мікрохвильовок, які «змінюють атомарний склад води», а реальна загроза. Із кожним роком кількість людей, схильних до техностресу, зростає.

Шкідливий вплив цифрових технологій так чи інакше багато людей відчувають на собі вже давно.

  • Сьогодні 9 з 10 людей потерпають від синдрому фантомного дзвінка – коли вам здається, що ваш смартфон дзвонить або вібрує, хоча це не так. Ми весь час насторожі – ми очікуємо, що хтось звернеться до нас і доведеться щось терміново робити.
  • Існує і «синдром менеджера» – це острах щось не встигнути, забути про якусь справу, не встигнути закінчити проект вчасно, пропустити важливий дзвінок, повідомлення e-mail або в месенджері – у результаті людина стає навіженою, щохвилини перевіряє свій смартфон, щоденник, не має спокою і поринає в безперервний стрес. Цей синдром існував ще до смартфонів, але зараз, коли люди постійно на зв’язку, – переріс у глобальне явище, до якого схильна чимала частина офісних працівників. Ви всі, напевно, знаєте з власного досвіду або з чужих історій, що це таке.

Однак тепер запроваджено одну загальну назву «технострес»: вона об’єднує всі проблеми такого роду, спричинені необхідністю постійно бути на зв’язку, весь час використовувати цифрові засоби комунікації, встигати за темпом життя і роботи. Технострес по суті – проблема адаптації людини до технічних новинок і прогресивних інформаційних технологій. Феномен техностресу доволі поширений, і його наслідки відчувають усі сучасні користувачі гаджетів, таких як комп’ютери та смартфони.

Причини техностресу:

  • відсутність нормативів роботи з передовими технологіями – по суті, людина завдяки смартфону перебуває на зв’язку цілодобово;
  • велике навантаження – через технології, які допомагають у роботі, здається, що ми можемо зробити більше, ніж насправді;
  • недостатня підготовка людини до роботи з новими технологіями – не тільки практична, а й психологічна;
  • безперервні зміни в технологіях, які постійно слід наздоганяти, навчатися, впроваджувати;
  • ймовірність утратити роботу через незнання нових технологій.

Організаційно перемогти технострес допомагає комплекс заходів щодо регламентації використання техніки в роботі, скорочення (відмова) від робочого навантаження в неробочий час, паузи у використанні інформаційних технологій, безперервне навчання технологіям, які використовуються в роботі, й багато іншого. Адже проблема ще й у тому, що сучасна людина нерідко втомлюється під час роботи з комп’ютером і смартфоном, а потім намагається відпочити – і займається тим самим, але у вигляді дозвілля: наприклад, занурюється в соціальні мережі, що не допомагає відволіктися, оскільки тут діють ті ж самі подразники.

Обсяг інформації, який ми отримуємо і переробляємо за одиницю часу, тільки зростає, час спілкування із технікою збільшується щороку – і в результаті психологічне перевантаження зумовлює низку симптомів, включно із соматичними. Коли ж один чи кілька проявів техностресу стають хронічними, він перетворюється на справжню проблему.

Людство потерпає від техностресу

Отже, постійні занепокоєння і напруженість сучасної людини спровоковані тим, що їй необхідно завжди бути на зв’язку, оперативно реагувати на завдання (швидко приймати рішення і здійснювати певні дії) і відразу переходити до наступного завдання.

«Ця e-mail-культура „завжди бути на зв’язку“ вбиває людей», – каже професор Кері Купер. Дивно, але співробітники, що мають звичку перевіряти робочу пошту в неробочий час, працюють не так продуктивно, як ті, хто працює лише в робочий час. При цьому такі люди, які «завжди на зв’язку», відчувають зниження якості життя, утому від самих лише думок про робоче листування.

Висновок тут може бути один: хай навіть оточення вимагає від нас нарощувати темп роботи, але якщо ви відчуваєте прояви техностресу, варто звернути увагу на способи його зниження, що їх пропонують науковці. Здоров’я важливіше!