Що виявила перевірка кандидатів на наукові звання

Що виявила перевірка кандидатів на наукові звання

Члени Наукового комітету ініціювали перевірку справ претендентів на звання професора і доцента – і дійшли невтішних висновків.

Члени Наукового комітету Національної ради з питань розвитку науки і технологій звернули увагу на зростання кількості вчених звань в Україні. Наприкінці січня вони звернулися з проханням до Міністерства освіти і науки надати доступ до справ учених, яким присвоїли звання професора чи доцента на останніх колегіях МОН в 2017 р.

Річ у тім, що на двох засіданнях атестаційної колегії минулого року (11 жовтня і 12 грудня 2017 р.) звання професора і доцента було присвоєно 392 особам. Для порівняння: загалом за період від серпня 2016-го до липня 2017-го – 344 звання.

У відповідь на прохання про доступ до матеріалів Науковий комітет отримав відмову, супроводжувану куцим формулюванням: «Повноваження Наукового комітету Національної ради України з питань розвитку науки і технологій не поширюються на здійснення Міністерством управлінської діяльності та прийняття управлінських рішень».

Перевірка з боєм

Однак на засіданні колегії 1 лютого вже цього року, яке більше нагадувало боксерський спаринг, ніж роботу державного органу, доктор медичних наук, член-кореспондентці Національної академії медичних наук України, членкиня Наукового комітету і атестаційної колегії МОН Світлана Арбузова все ж спромоглася домогтися права на перевірку справ 61 претендента, інформація в яких викликала питання.

Незважаючи на запевнення керівництва МОН про те, що всі матеріали було повторно перевірено після отримання листа від пані Арбузової зі списком з 61 прізвища, і попри те що всі матеріали надсилають членам атестаційної колегії за кілька днів до засідання, ніхто з них не завдав собі клопоту хоча би поверхнево перевірити відомості про кожного претендента на звання доцента чи професора (хоча це входить до посадових обов’язків членів колегії).

Ба більше, як правило, колегія при МОН голосує за надання десятків наукових звань «пакетом», без серйозного обговорення і попереднього аналізу документів, які подають кандидати, – тобто формально.

Однак представниця Наукового комітету після півгодинної перепалки на засіданні на початку лютого все-таки змогла переконати членів атестаційної колегії в необхідності додаткової перевірки хоча б тих претендентів, відомості у справах виглядали сумнівно.

Перевірка мала несподівані результати. За приблизною оцінкою пані Арбузової, майже в 40% випадків були виявлені різні фальсифікації – від дрібних підтасовок і розбіжностей до грубих підробок.

Так, у даних про публікації в міжнародних наукових журналах було зазначено праці в неіснуючих випусках видань, посилання на вигадані номери сторінок, на чужі статті, спроби видати тези конференцій за повноцінні наукові публікації та навіть сумнівного походження сертифікати рівня В2 про знання іноземної мови.

Аргументи без фактів

Як приклад цих порушень в офіційній заяві Наукового комітету у Facebook наведено такі випадки.

Що виявила перевірка кандидатів на наукові званняЩо виявила перевірка кандидатів на наукові званняЩо виявила перевірка кандидатів на наукові званняЩо виявила перевірка кандидатів на наукові звання

Серед недобросовісних претендентів на наукові звання було виявлено вчених із неіснуючими публікаціями, вигаданими сторінками – в одному випадку таких статей було 12.

В іншому випадку претендент зазначив публікацію в журналі, якого не існує, – Australian Journal of Education and Science, тоді як назва реального видання – Australian Journal of Education.

Група кандидатів указала, що їхні роботи вийшли в журналі Medical Education 2017 р. у Vol. 51 № 12 (2). Однак ні другого випуску, ні зазначених сторінок у № 12 просто немає.

Перевірка виявила й інші подібні приклади фальсифікацій – був і кандидат, який надав посилання на статтю в реальному серйозному науковому журналі, проте виявилося, що його прізвища немає в списку авторів публікації.

Серед порушень траплялися і статті в журналах, які на момент подання кандидатом документів уже було виключено з баз WoS/Scopus. Але якщо це ще можна назвати помилкою через незнання, то кілька інших прикладів виглядають уже геть безглуздо. Так, один з кандидатів надав посилання на свою статтю про експериментальне дослідження на лабораторних тваринах у журналі про… освіту – Educational Researcher, хоча в цьому виданні публікують статті лише профільної тематики.

Інший приклад: учений-історик написав, що він – співавтор статті про вивчення певних морфологічних характеристик у овець, комах і хробаків.

To be continued?..

Результати перевірки було озвучено на засіданні атестаційної колегії МОН 20 березня, після чого міністерство надіслало листи до університетів про відповідальність установ та їхніх учених рад за достовірність інформації у справах претендентів на наукові звання.

На думку кандидата фізико-математичних наук, старшого наукового співробітника Інституту математики НАНУ Ірини Єгорченко, вимоги МОН на здобуття наукових звань доцентів і професорів останнім часом були істотно ослаблені.

Наприклад, це стосується вимог до знання мови – кандидатам на наукові звання дозволено надавати будь-які довідки про іспити з мов країн Євросоюзу (зокрема – словацької, литовської, естонської, якими публікують порівняно мало наукової літератури).

«Багато знайомих учених скаржаться, що такі довідки подали їхні колеги, які не мають навіть базових знань відповідних мов. Тобто на атестаційну колегію МОН подаються некоректні довідки – просто про закінчення курсів, без підтвердження успішного проходження іспитів рівня В2», – пояснила «Дому інновацій» Ірина Єгорченко.

Вона впевнена, що всі учені мають добре знати саме англійську мову, оскільки це необхідна умова ефективної наукової роботи на основі сучасних досягнень.

На думку Світлани Арбузової, прикрі результати перевірки лише невеликої частини документів українських кандидатів у професори й доценти – ознака того, що фальсифікації та підробки можливі і в справах тих учених, які отримали наукові звання в 2017 р. Поки відомостей про те, що МОН проведе ретельну перевірку справ новоспечених доцентів і професорів, немає.

Зараз члени Наукового комітету готують пропозицію щодо зміни вимог до претендентів на наукові звання.

Найближчим часом «Дім інновацій» звернеться по коментарі з приводу роботи атестаційної колегії до Міністерства освіти і науки.