Держпослуги не виходячи з дому: Харків першим в Україні запровадив Mobile ID

Держпослуги не виходячи з дому: Харків першим в Україні запровадив Mobile ID

7 листопада 2018 року набув чинності закон України «Про електронні довірчі послуги», завдяки якому юридичну силу отримав ряд рішень в сфері цифрових послуг, серед яких технологія Mobile ID. У той же день впровадження інновації обговорили на засіданні Кабінету міністрів України, а в Харкові відбулася презентація спільної ініціативи «Офісу Реформ Харкова» та компанії Vodafone, в рамках якої за допомогою Mobile ID стало можливо отримувати електронні муніципальні послуги в першій столиці України.

Новий закон «Про електронні довірчі послуги» перетворив Mobile ID в Україні з «технології майбутнього» в юридично визнану і організаційно забезпечену технологію електронної ідентифікації, яку відповідні органи і підприємства можуть впроваджувати при наданні електронних послуг через інтернет.

«Це відкриває нові можливості — багато сервісів буде створюватись так, щоб людині, маючи мобільний телефон, не треба було нікуди йти чи їхати, — сказав на засіданні Кабміну прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, — Ідентифікація є, не потрібно нести ніякий паспорт, ставити підпис – все це буде цифровим».

«Фактично кожен українець зможе отримати більшість державних сервісів зі свого мобільного телефону чи ноутбука», — зазначив міністр юстиції України Павло Петренко.

Міністерство юстиції роз’яснює: Mobile ID можна використовувати як універсальний інструмент ідентифікації на електронних порталах; як сервіс для авторизації замість вразливих логіна і пароля; за допомогою Mobile ID можна підписувати документи в електронному вигляді; відкривати, вносити зміни або закривати бізнес; отримувати виписки з реєстру нерухомості і бізнес-реєстру.

Раніше Олександр Стельмах, керівник Служби розпорядника Державного реєстру виборців в ЦВК України, вже розповідав, що в особистому кабінеті виборця на сайті Держреєстру виборців з’явилася можливість ідентифікації користувача за технологією Mobile ID від мобільного оператора Vodafone Україна, де розробником виступила українська компанія ID Hub. На той момент ця розробка стала першою, що пройшла державну експертизу на відповідність національним вимогам у сфері криптографічного захисту інформації.

«Основні переваги Mobile ID перед традиційними форматами електронного підпису — це її мобільність, незалежність від додаткового обладнання і майже в десять разів менша вартість захищеного носія. При цьому рівень безпеки і необхідна законодавчо надійність ідентифікації користувача залишаються на максимальному рівні», — зазначає Денис Цапко, керівник компанії ID Hub — розробника системи Mobile ID.

Зараз, коли Закон вступив в силу, першою комунальною установою, яка запустила технологію Mobile ID від ID Hub в партнерстві з Vodafone Україна, став «Офіс Реформ Харкова». Адже саме Харків став першим і поки єдиним містом України, який реалізував проект Smart City з компанією Vodafone.

У Харкові за допомогою Mobile ID вже можна оформити три документи — довідку про склад сім’ї та про реєстрацію місця проживання, а також замовити технічний паспорт нерухомості в БТІ. У перспективі перелік доступних сервісів буде доповнений іншими державними, муніципальними і комерційними послугами.

«Ми першими в Україні пропонуємо своїм клієнтам електронний цифровий підпис на базі технології Mobile ID. Ми забезпечили максимально високий рівень захисту персональних даних, при цьому постаралися зробити послугу якомога простішою і зручною. Першим містом, яке отримало можливість протестувати Mobile ID в соціальній сфері, став Харків», — зазначила генеральний директор Vodafone Україна Ольга Устинова.