Елементарно, Вотсон! CCTV камери накрили Лондон, на черзі Київ

Elementary

Колишній заступник директора з інформаційних технологій Скотленд-Ярду Ендрю Вотсон розповів «Дому інновацій» про те, як «розумні камери» допомагають поліції Лондона розслідувати злочини. І яке відношення до цього має Київ

Лондон нашпигований камерами відеоспостереження, як жодне інше місто світу. У столиці Великої Британії встановлено близько 20% всіх вуличних відеокамер у світі. Це мільйони пристроїв. Вони купувалися в різний час у різних виробників, мають різний функціонал і досі породжують гарячі дискусії в британському суспільстві. Частина камер використовується для моніторингу трафіку на дорогах і відправки штрафів за порушення правил дорожнього руху. Деякі камери вміють розпізнавати обличчя і знаходити розшукуваних злочинців. Є камери, які зчитують номери викрадених автомобілів і фіксують будь-які «підозрілі» дії на вулицях.

Чи достатньо ефективні такі заходи? Як не дивно, але наявність відеоспостереження не зупиняє злочинців – за даними британської поліції, кількість порушень не знижується з року в рік. В тому числі, Лондону довелося пережити дві терористичні атаки в цьому році. Остання відбулася в червні, коли терористи спрямували вантажівку на пішоходів на мосту. Вуличні камери відеоспостереження допомогли розслідувати ці атаки. Хоча відвернути їх не змогли.

Фахівець з інформаційної безпеки Ендрю ВотсонФахівець з інформаційної безпеки Ендрю Вотсон протягом 10 років працював в різних департаментах британського муніципалітету: від «головного айтішника» транспортної поліції Лондона до заступника директора з інформаційних технологій Скотленд-Ярду. Він бачив вражаючі приклади роботи цієї системи і знає всі її слабкі місця.

До Києва Вотсон приїхав вже в якості експерта з громадської безпеки компанії Huawei, яка випускає відеокамери та встановлює їх в «розумних» містах. Він зустрічався з представниками Держслужби України з надзвичайних ситуацій – розповідав про рішення своєї компанії. Крім того, зустрівся і поспілкувався з журналістом «Дому інновацій».

Гори мотлоху

«У Лондоні дійсно найбільша кількість громадських відеокамер на одну людину. Тільки в одній підземці їх 12 тисяч. Але проблема в тому, що багато з цих камер не синхронізовані між собою і не підключені до баз даних поліції», – розповідає він.

Люди продовжують скоювати злочини, будучи впевненими, що камери не працюють.

Старі камери потребують заміни, але замість цього їх просто викидають. Так, наприклад, в 2016 році міська рада Лондона вирішила відключити та викинути в смітник 75 відеокамер, встановлених в центрі міста. Рада порахувала, що заміна камер буде коштувати 1,7 млн фунтів, а їх утримання – 1 млн фунтів стерлінгів на рік.

Постійного оновлення потребують не тільки камери, але і телекомунікаційні мережі, по яким передається відео. Чим більше «важкого» контенту, тим більше навантаження на мережу. Можливість збільшувати пропускну здатність мереж є не завжди.

Вийти з положення можна, якщо зменшити навантаження на мережу – наприклад, замінити відеопотік текстом. Ось як це працює: в зоні відеоспостереження ставляться маркери, і при попаданні будь-якого об’єкта в марковану зону камера відправляє поліції повідомлення. «Така система вже працює на деяких станціях Лондонського метро. Якщо людина заступить за обмежувальну лінію на платформі, то поїзд просто не приїде на станцію», – розповідає Вотсон.

Всього лондонська система відеоспостереження налічує близько 20 типів камер, і тільки мала частина з них має «розумний» функціонал. Решта просто записують відео, яке потім обробляється поліцією вручну. «Якби система створювалася зараз, це робилося б зовсім інакше», – вважає Вотсон. Таким чином, міста, які зараз будують систему відеоспостереження «з нуля», мають перевагу. Як Київ.

В столиці України вже є близько 4 тисяч відеокамер виробництва китайських компаній Huawei та Hikvision. Зображення з них надходить в ситуаційний центр на вулиці Дегтярівській, який відкрили на початку 2017 року. Відповідно до цільової програми «Електронна столиця» на 2015-2018 роки, на створення центру передбачалося 68 млн гривень, а на закупівлі обладнання та програмного забезпечення для нього – 45 млн гривень.

Як Лондон проводить закупівлі відеокамер

Вимоги до обладнання встановлюються заздалегідь, і потім проводиться тендер через спеціальну інтернет-платформу (щось на кшталт української Prozorro). Якщо певна компанія безкоштовно консультує місто з питань впровадження технологій, закупівлі обладнання та іншого, вона повинна розуміти, що не буде допущена до тендеру. Адже в іншому випадку вона може розробити тендерні умови під себе, а це корупція.

Як і лондонські, київські камери здатні на багато чого. Наприклад, 37 з них аналізують номери автомобілів на дорогах і допомагають знаходити авто в угоні. Завдяки камерам на центральних площах Києва поліція декілька разів ловила людей з вибуховими пристроями під одягом. Як і лондонські, київські камери здатні на багато чого.Розпізнавання зображень і даних з камер – це поки не мейнстрім. Їх масове використання в різних сферах очікує нас в майбутньому. «Геоінформаційні системи (GIS) саме зараз переходять від нішевої до консюмерської технології», – вважає Вотсон.

Людський фактор

Завдяки інформаційним технологіям створюються нові інструменти розслідування злочинів. Але піймання та покарання винних, в першу чергу, залежать від бажання поліції працювати. Людський фактор вирішує все: і в Києві, і в Лондоні. Як пояснює Вотсон, британська правова система складалася століттями. Основний документ країни, Магна Карта, був прийнятий ще в 1215 році. А лондонській поліції вже 200 років. Іншими словами, британське право має давню історію проб і помилок.

Цікаво, що багато його «давніх» норм застосовуються навіть в цифрову епоху. Наприклад, ще 40 років тому був прийнятий закон, що забороняє водіям дивитися фільми або будь-яке інше відео в дорозі. Як розповідає Вотсон, тоді не було ні відеоплеєрів, ні смартфонів. Але були рекламні щити з рухомими картинками. Після того, як один з водіїв задивився на такий щит, і це спричинило аварію, з’явився відповідний закон, актуальний і нині.

Звичайно, поліція Лондона теж стикається з законодавчими проблемами при роботі з відео. Часто поліція просто не може отримати доступ до камер в громадських місцях через закони, що захищають приватність. «Взагалі Велика Британія дуже консервативна. І питань приватності це теж стосується», – розповідає Вотсон. В Сполученому Королівстві до цього часу можна користуватися послугами мобільних операторів знеособлено – для купівлі SIM-карт паспорт не потрібен. Як і в Україні.

Як і лондонські, київські камери здатні на багато чого.Велика Британія не може використовувати наявні можливості відеоспостереження на повну силу, як це, наприклад, робить Китай. «Там був приголомшливий випадок, коли поліція за допомогою камер відстежила потоки людей з місця злочину, потім проаналізувала банківські транзакції і ще купу даних, поступово звужуючи коло підозрюваних. І врешті-решт схопила злочинців», – розповідає Вотсон.

У складі цієї системи в Китаї працюють не тільки відеокамери. Точки доступу до Wi-Fi, якими буквально захаращені китайські міста, зчитують інформацію про мобільні пристрої, що знаходяться в їхній зоні дії, навіть якщо людина не підключалася до Wi-Fi.

Вотсон впевнений, що у Великої Британії зробити так не вийде. Навпаки, з розвитком технологій вона, як і багато інших країн Європи, буде ще сильніше боронити приватне життя громадян від вторгнення.