Пострах супербактерій. Поки що в лабораторії

Пострах супербактерій. Поки що в лабораторії

Знайдено сполуку, що виявилася ефективною проти стійких до антибіотиків бактерій в експериментах на лабораторних тваринах.

Група дослідників зі США, Сінгапуру та Китаю синтезувала сполуку, яка здатна боротися із низкою патогенних бактерій, стійких до наявних антибіотиків. Результати випробування на культурах клітин та лабораторних тваринах свідчать про те, що ця речовина не токсична порівняно з іншими препаратами, а збудники хвороби не виробляють резистентність до неї. Про це йдеться у публікації Nature Communications.

Застосування антибіотиків свого часу стало одним із найбільших проривів за всю історію медицини. Вони значно полегшили боротьбу із багатьма хворобами, які раніше було складно лікувати або й узагалі неможливо. Але згодом бактерії виробляли стійкість до антибіотиків, і ті вже були не такими ефективними, а то й зовсім не діяли. З’являлися нові покоління антибіотиків, але і до них бактерії із часом виробляли резистентність.

Цю «гонку озброєнь» стимулює неправильне використання антибіотиків, зокрема, їх масове застосування у тваринництві. У результаті з’явилися штами бактерій, з якими можна боротися лише за допомогою «антибіотиків останньої лінії», що самі шкодять організму, і навіть штами, взагалі не чутливі до будь-яких антибіотиків. Про деякі успіхи та складнощі, пов’язані з пошуком нових антибіотиків, «Дому інновацій» розповідав Євген Кунін.

У згаданому дослідженні науковці працювали з молекулою, що містить гуанідинові групи. Гуанідин, через те що він є сильною основою, використовують для денатурації білків. Іншими словами, він здатен змінювати структуру білків таким чином, що вони втрачають свої нормальні властивості й функції.

Ефективність сполуки дослідники перевірили на культурах п’яти різних патогенних бактерій, зокрема, синьогнійної палички та золотистого стафілокока. Вдалося з’ясувати, що молекули активної речовини потрапляють усередину бактерії без руйнування її оболонки, а там денатурують білки цитоплазми (внутрішнє середовище клітини) й спричиняють загибель бактеріальної клітини. Виявилося, що ефективність сполуки у боротьбі з цими видами бактерій становить 99–100%. У дослідах з лабораторними мишами нова речовина показала принаймні таку ж ефективність проти бактеріальних інфекцій, як і сучасні антибіотики, з котрими її порівнювали.

Крім того, дослідники перевірили токсичність речовини на клітинах ембріональних нирок людини. Виявилося, що вона менш токсична, ніж ефективний антибіотик поліміксин B, який негативно впливає на нирки.

Нарешті, вчені перевірили, чи не виникає із часом у бактерій резистентність до нової речовини. З’ясувалося, що за 30 поколінь цього не відбувається. Водночас у контрольному експерименті бактерії виробили резистентність до антибіотика протягом восьми поколінь.

Слід зазначити, що навіть якщо на основі цієї сполуки вдасться створити комерційний препарат, це станеться не раніше ніж за 10-15 років.