Годі скиглити: як українська бізнес-еліта намагалася врятувати імідж країни в Давосі

Quit whining: how Ukrainian business elite tried to save country’s image in Davos

Україна – держава інновацій, талантів і можливостей. Цей меседж намагалися донести до глобальних лідерів учасники Всесвітнього економічного форуму в Давосі. Представники українського бізнесу вперше організували там #Ukraine House Davos (Український дім у Давосі) – майданчик, де протягом тижня обговорюють інвестиційні перспективи України.

Український дім розташувався за межами конгрес-холу, де відбуваються всі основні сесії форуму, на одній з вулиць напроти Російського дому – офіційної резиденції російської місії в Давосі.

Учасники Українського дому вирішили не скаржитися на війну, корупцію і повільні реформи, а перевели акцент на ті напрямки, де Україна має чим похвалитися.

Що хвалили

Одну з панелей організував AgroHub – проект Юлії Порошенко. AgroHub спільно з інкубатором Radar Tech і «Миронівський хлібопродукт» («МХП») цього року запустив акселераційну програму для аграрних стартапів. «Якщо ви інвестор, подивіться на українські агростартапи», – закликала Юлія Порошенко. Власник «МХП» Юрій Косюк також вів цю лінію: «Попри те що багато бізнесменів працюють в тіні, Україна є одним з найкращих місць для ведення бізнесу в Європі. Повірте мені. Я маю бізнес у різних країнах Європи, Азії, Близького Сходу. У нас безпечно, приємно і є розумні люди, здатні створювати історії успіху».

Окрема панель Українського дому стосувалася криптовалют і блокчейну. А точніше того, де базуватимуться майбутні «криптогавані». Її модератор, співзасновник Bitcoin Foundation Михайло Чобанян, відразу сказав, що мета зустрічі не промотувати щось, а поділитися досвідом і дізнатися про досвід інших. Адже в дискусії брали участь фінансисти з Канади, Швейцарії: Дон Тепскотт (Don Tapscott), представник Blockchain Research Institute, Джон Гекер (John Hucker), президент Швейцарської асоціації фінансів і технологій Swiss FinTech, а також фінтех-інвестор Марк Бернеггер (Marc P. Bernegger).

Говорили про регулювання фінансових послуг та необхідність державних стратегій підтримки блокчейн- і криптоіндустрії. Така стратегія, наприклад, є у Швейцарії. Безліч проектів з’являється в Канаді, а завдяки антиімміграційним законам Трампа, за словами Дона Тепскотта, багато канадських підприємців повертається зі США на батьківщину. Україна теж може стати в один ряд з Канадою, Швейцарією, Японією – як країна, де можна здійснювати ICO і де можуть розвиватися проекти на базі блокчейну.

Також в Українському домі обговорювали штучний інтелект, розвиток хабів і роль креативного мислення в економіці майбутнього.

«Дім інновацій» вирішив дізнався у гостей Українського дому в Давосі, наскільки змінилося їхнє сприйняття України до і після цієї події. І як всі згадані вище дискусії можуть вплинути на імідж країни.

Що кажуть іноземці про #Ukraine House Davos

Алекс Фрідлянд (Alex Fridlyand), керівний директор, Soros Fund Management

Годі скиглити: як українська бізнес-еліта намагалася врятувати імідж країни в Давосі Хватит ныть: как украинская бизнес-элита пыталась спасти имидж страны в Давосе Quit whining: how Ukrainian business elite tried to save country’s image in Davos

Джерело фото: Ciklum

– Які ваші перші враження про Український дім?

– По-перше, зроблено зі смаком. Оформлення, насамперед. Це дуже важливо, тому що відображає дух країни, яка хоче продавати свій інтелект, а не те, що закопано в землі.

– Це ви натякаєте на дім напроти (Російський дім)?

– Так.

– А як вам оформлення там?

– Нехай залишиться на них. Але тут зроблено все з великим смаком, з прагненням до майбутнього, до XXI століття. І розмови тут – про штучний інтелект, віртуальну реальність, Blockchain, про застосування технологій у сільському господарстві. Тут усе крутиться навколо IT. І це, звичайно, дуже важливо.

– Чи допоможе залучити інвестиції такий проект, як Український дім у Давосі?

– Тут уже побували десятки великих інвесторів, хоча вони не завжди представляються…

– Наприклад?

– Ну, я не буду вам говорити.

– Хоча б із яких сфер?

– Найбільші фонди приватних інвестицій (private equity) із Нью-Йорка, Лондона. Деякі зайшли на п’ять хвилин, хтось зайшов на годину, хтось потиснув пару рук. Якщо люди заходять сюди й бачать, що Україна – це історія інтелекту, то їм хочеться повертатися, дізнатися про це більше. Адже якщо це історія інтелекту, то вона обов’язково розв’яже проблему корупції та всього іншого.

Саймон Сміт (Simon Smith), директор напрямку держсектора PWC в Люксембурзі

Годі скиглити: як українська бізнес-еліта намагалася врятувати імідж країни в Давосі Хватит ныть: как украинская бизнес-элита пыталась спасти имидж страны в Давосе Quit whining: how Ukrainian business elite tried to save country’s image in Davos

Саймон Сміт у першому ряду

– Цього року в Давосі організовано перший Український дім. Які у вас враження? Що думаєте про нашу країну, потенціал?

– Україна добре працює з IT-сектором. І на заходах Українського дому це доступно донесено. Це цікаво, тому що українці обрали шлях не просто рекламувати себе, а говорити про глобальні тренди і про те, як Україна в них вписується.

– А яке у вас перше враження, коли ви увійшли?

– Враження, що тут жива атмосфера, але мало місця, щоб усіх умістити. З вулиці люди весь час дивляться через вікна, це означає, що тут відбувається щось дуже важливе.

– Який у вас глобальний прогноз щодо української економіки?

– Скажімо, для IT і для фарміндустрії є очевидні можливості. Проте, як ви знаєте, Україна була традиційно сильна в промисловості й сільському господарстві. Там залишаються великі можливості. Але тут слід багато чого змінити, щоб ці сфери знову почали зростати.

– А як щодо корупції, яку всюди обговорюють?

– Корупція – це питання, яке є всюди, не тільки в Україні. Це, звісно, одна з українських слабких сторін. Але якщо ви вірите в те, про що люди тут говорять, то це просто питання часу.

Пітер Гелфенштайн (Peter Helfenstein), акаунт-менеджер по роботі з великими клієнтами, Ciklum Switzerland

Годі скиглити: як українська бізнес-еліта намагалася врятувати імідж країни в Давосі Хватит ныть: как украинская бизнес-элита пыталась спасти имидж страны в Давосе Quit whining: how Ukrainian business elite tried to save country’s image in Davos

Джерело фото: Facebook

– Яке у вас враження про Український дім у Давосі?

– Я, до речі, дуже часто буваю в Україні, оскільки представляю українську софтверну компанію у Швейцарії.

– А з приводу Українського дому що думаєте?

– Загалом, я приємно вражений. Для мене це цінний досвід, я познайомився з дуже багатьма людьми, які цікавляться Україною, українськими ресурсами, розуміють цінність талантів, рішень. З людьми, які цікавляться технологіями, такими як Blockchain і AI.

– Як на вашу думку, чи допоможе Український дім залучити інвестиції до країни?

– Взагалі, я бачив тут багато візиток інвесторів, підприємців, які прийшли сюди і хочуть обговорень. Мій інтерес – це, звичайно, просувати сервіси своєї компанії та показувати, що ми можемо представити. Але є і загальний інтерес у просуванні України як бізнес-локації. І я думаю, всі мої колеги тут поділяють цю думку.