Як стати розумнішим? Сім наукових способів розвитку інтелекту

Як стати розумнішим? Сім наукових способів розвитку інтелекту

Інтелект можна «накачати», як звичайні м’язи тіла. Щоб стати розумнішими, достатньо лише обрати правильні «вправи» і не лінуватися їх виконувати.

Після виходу статті про ознаки розумних людей, де було сказано, що неможливо порозумнішати, перейнявши властивості та звички інтелектуалів, мене почали запитувати: а як же все-таки стати розумнішими? Що про це говорить наука? 

Після невеликого розслідування виявилося, що вчені чимало часу витратили, аби з’ясувати, як розвинути когнітивні здібності, пам’ять і стати продуктивніше в розумовій праці. Традиційно, у цій статті ми говоримо лише про ті види «прокачування» інтелекту, які так чи так доведено наукою.

1. Гра на музичних інструментах додає розуму

Ті, хто читав першу статтю, напевно, пам’ятають, що там було сказано буквально таке: «…якщо хтось почне культивувати в собі ці особливості… займатися музикою… це точно не підвищить рівень інтелекту». Що ж, інколи мусимо визнавати свої помилки! Виявляється, вчені довели, що заняття музикою допомагають істотно прокачати «розумові м’язи»!

Гленн Шелленберг, професор психології Торонтського університету (Канада) провів дослідження та опублікував його результати, згідно з якими навчання грі на музичному інструменті благотворно впливає на розвиток мозолистого тіла, що з’єднує дві півкулі мозку. Поява нових нейронних зв’язків у результаті покращує аналітичні здібності людини, підвищує її творчий потенціал і в цілому поліпшує загальну функцію мозку. Якщо говорити про конкретні показники, то професор Шелленберг стверджує: тестування 144 людей показало, що після занять музикою IQ у піддослідних в середньому виріс на сім балів.

2. Займіться спортом – «прокачайте» розум!

Яка іронія: вчені довели, що розумним людям властиво уникати фізичної активності, але, згідно з іншим дослідженням, саме заняття спортом покращують когнітивні здібності людини. Причому аналіз результатів дослідження показав, що такий простий метод «прокачування розуму» працює навіть з людьми похилого віку. Наприклад, учені перевіряли, як на інтелект літніх осіб впливає регулярна гра в теніс, і з’ясувалося, що взаємозв’язок між заняттями спортом і поліпшенням когнітивних здібностей очевидний.

Водночас інше дослідження виявило: аеробіка чи гімнастика не дають такого ефекту, як той-таки теніс. Тут із трьох груп добровольців когнітивні здібності підвищилися тільки у тих, хто займався силовими тренуваннями.

Але шкурка варта вичинки: дослідники Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі (США) з’ясували, що систематичні фізичні вправи настільки благотворно впливають на нервову систему і мозок, що навіть здатні відновити синапси у спинному мозку!

3. Читайте!

Про користь читання ми вже розповідали, і сьогодні черговий привід нагадати про неї.

4. Вивчення мов – шлях до вдосконалення мозку

Дуже логічним видається той факт, доведений вченими, що люди, які використовують в житті дві мови, мають більш розвинений мозок, ніж ті, хто послуговується лише одною. Білінгви, як то кажуть у науковій праці, опублікованій в журналі Cerebral Cortex, можуть похвалитися великою кількістю сірої речовини в передній поясній корі головного мозку (відділі, що виконує функцію виконавчого контролю). У людини, яка вільно володіє двома мовами, під час спілкування однією з них ця ділянка постійно зайнята тим, що блокує спроби мозку використовувати другу мову – слова, мовні конструкції тощо. Періодичне перемикання між двома мовами розвиває цю ділянку мозку, яка, зокрема, відповідає ще й за когнітивну гнучкість. Природно, що більше мов вивчає людина, то більше задіяна (і «прокачується») ця частина мозку, що підвищує рівень інтелекту.

5. Медитація розвиває мозок

Про користь медитації не раз говорили науковці всього світу. Зокрема, одне з досліджень, здійснених американцями, довело: медитація впливає не тільки на свідомість, але також змінює структуру мозку, покращує здатність контролювати емоції, уникати таких станів, як депресія. Що стосується розвитку розуму, то медитація, за даними дослідження, спричиняє коротко- і довгострокові зміни в мозку на рівні нейронів, поліпшує увагу і пам’ять. Цікаво, що в дослідженні брали участь буддисти, відомі здатністю концентрувати увагу під час медитації.

6. Пишіть не на комп’ютері, а в блокноті

Ось це і правда несподівано! Вчені здійснили дослідження і з’ясували: ті, хто робить нотатки від руки в блокноті, згодом стають розумнішими за тих, хто робить ті самі нотатки в комп’ютері (туди ж віднесемо, мабуть, нотатки на планшеті й смартфоні). Під час дослідження було протестовано студентів, які в навчальному процесі використовували ручку, й тих, хто користувався комп’ютером. Другі, як виявилося, намагалися записувати лекції дослівно, тоді як перші аналізували мова лектора «на льоту» і записували власними словами те, що було сказано в аудиторії. Таке постійне тренування мозку допомагає в подальшому використовувати цю здатність миттєвого аналізу, щоби швидше розуміти і сприймати нові ідеї. Ба більше, такі студенти краще могли відповідати на питання, котрі вимагають умовиводів, а не використання пам’яті, що однозначно показує розвинутіший інтелект.

7. Правильне харчування допоможе

«Ми є те, що ми їмо», – сказав Гіппократ. Античний філософ і лікар не міг знати про результати дослідження, опублікованого 2015 р. в журналі Neurology, але здогадувався, що якість їжі, яку ми вживаємо, впливає на багато чого. І ось сучасні вчені довели, що якість дієти безпосередньо пов’язана з нашими когнітивними здібностями. Дієта низької якості може значно погіршити розумові здібності людини, тоді як високоякісна дієта знижує такий ризик і дає змогу зберегти високий інтелектуальний рівень на довгі роки.

Що ж, якщо смачно і якісно харчуватися корисно ще й для розуму, – чому ні?