Комп’ютер «бачить» ваші думки

Computer may “see” what you are thinking of

Розробка японських учених дає змогу в буквальному сенсі побачити думки людини. І чіткість картинки зростає не щодня, а щогодини.

Вже досить давно вчені намагаються на основі сигналів, отриманих за допомогою МРТ або ЕЕГ, зрозуміти, що думає людина. Ранні експерименти були безнадійно невдалими, але зі зростанням можливостей обчислювальної техніки якість «вгадування» підвищувалася. Деякі спроби, в котрих залучали комп’ютер за останні десять років, були вельми успішними. Але тепер дослідники з ATR Computational Neuroscience Laboratories і Університету Кіото (Японія) домоглися справді неймовірних результатів – вони зчитують доволі чіткі кольорові картинки, які в цей час уявляє собі людина.

У новій технології апарат для функціональної магнітно-резонансної томографії (фМРТ) знімає показники мозкової активності, а їх аналізом займаються глибинні нейронні мережі.

Сьогодні технології глибинного навчання, до яких належать глибинні нейронні мережі, застосовують у багатьох галузях, але найбільше вони відомі завдяки розпізнаванню образів у пошуковику Google, системам машинного перекладу (зокрема, Google і Facebook використовують у своїх перекладачах ШІ), а також, наприклад, AlphaGo Zero – «програмі», що стала найсильнішим гравцем у го на планеті.

Отже, суть розробки японських учених така: випробуваний, думки якого намагалися зчитати за допомогою техніки, пильно дивився на якесь зображення і максимально докладно прорисовував у свідомості статичний образ. За допомогою апарата фМРТ у нього безперервно знімали показання активності головного мозку і передавали їх системі ШІ, яка намагалася вгадати, про що думає людина. Результати показано на відео (відеоролики розпізнавання створено в реальному масштабі часу). Отримане зображення далеко не ідеальне, але здогадатися, що бачить людина, вже можна. Якщо це буде окрема літера, то, здається, проблем із розпізнаванням взагалі не буде.

Навчання системи відбувалося таким чином: людина концентрувалася на зображенні, та при цьому комп’ютер «знав», на яке зображення дивиться учасник експерименту. Результати навчання очевидні. Наразі система продовжує «саморозвиток», а вчені намагаються прискорити її роботу, щоб можна було вловити навіть швидкоплинні думки та образи, які виникають у свідомості людини.

Компьютер «видит» ваши мысли Комп’ютер «бачить» ваші думки Computer may “see” what you are thinking of

Апологети теорії змови стверджують, що за створенням такої системи стоять люди, які прагнуть контролювати людство. Справді, здатність читати наші думки має етичний бік і може нести загрозу. Але прихильники альтернативної точки зору розглядають таку технологію як колосальний крок уперед у створенні інтерфейсу, який зв’язує мозок і комп’ютер, з усіма позитивними наслідками, що випливають із цього.

Детальніше про розробку можна дізнатися на сайті Biorxiv.