Куди податися винахіднику в Україні

Журналіст
To whom shall inventor turn in Ukraine

Редакція «Дому інновацій» розбирається, де знайти команду, місце для роботи, обладнання, гроші та експертизу для створення прототипу, якщо все, що у вас є – це ідея.

Команда

Пошук однодумців – тонка матерія, де немає єдиного зводу правил. Для нетворкінгу підходять як профільні заходи, так і хаби і лабораторії, де сконцентровані обладнання та люди, які вже працюють у цій сфері, і на базі яких проходять тематичні івенти.

Так, наприклад, за пошуками команди та експертизи для реалізації проектів у сфері доповненої та віртуальної реальності варто звернутися до Sensorama lab, а також відвідувати заходи, які організовує команда. Лабораторія надає талановитим спеціалістам безкоштовний доступ до обладнання та технологій, навчає їх. У Sensorama можна працювати над своїми проектами чи інтегруватися в якийсь із проектів лабораторії.

Kyiv Maker Faire

Kyiv Maker Faire

Шукати команду, коли є лише ідея, варто на хакатонах відповідної спрямованості

Casual Connect

Casual Connect

Джерелом корисних контактів для тих, хто щось робить своїми руками, є фестиваль Kyiv Maker Faire. Розвитком ком’юніті мейкерів активно займається Юрій Власюк – організатор Kyiv Maker Faire. Крім цього великого фестивалю регулярно проходять події меншого масштабу. Інформацію про них Юрій збирає на окремому ресурсі.

Шукати команду, коли є лише ідея, варто на хакатонах відповідної спрямованості, радить Павло Полторацький, CEO ігрової студії EJaw. Там можна познайомитися з однодумцями та подивитися на них у справі, в роботі над конкретними проектами. Для ігрової індустрії Павло Полторацький рекомендує хакатон Casual Connect, який в цьому році повернувся до Києва. Втім, хакатони можуть стати джерелом кадрів не лише в геймдеві. У Києві проводяться заходи і в сфері блокчейн, Data Science (вивчення даних), віртуальної та доповненої реальності. За календарем подій можна стежити, наприклад, у відповідному розділі на DOU.

Робоче місце

Коворкінги росли в Києві як гриби після дощу останні декілька років. В результаті, в кожному районі Києва вже можна знайти власний коворкінг, і є декілька з якоюсь цікавою спеціалізацією.

У Києві є низка хакатонів з цікавою спеціалізацією

Так, Zelenka – це місце для батьків, там є нянечки, які зможуть доглянути за дітьми.

Zelenka

Zelenka


Platforma Leonardo

«Коворкінг Платформа Леонардо»

«Креативний квартал» в «Гулівері» та «Платформа» в «Леонардо» – це коворкінг в бізнес-центрах А-класу у верхньому ціновому сегменті. Втім, такі можуть виявитися не по кишені винахіднику-початківцю, у якого ще немає готового продукту та продажів. Також у «Платформи» є перший, більш відомий, коворкінг на території «Арт-заводу», який відноситься до середнього цінового сегменту.

Creative Quarter

«Креативний квартал»

Data Hub – це перша мережа коворкінгів в Києві. Приміщення знаходяться біля метро «Шулявська», «Олімпійська» та «Палац спорту». Позиціонуються як недорогі коворкінги. Крім ціни, особливість закладів – однакова інфраструктура – доступ до Wi-Fi, принтерів тощо. З недавнього часу Data Hub проводить заходи в області маркетингу, які резиденти коворкінгу можуть відвідувати за спеціальною ціною.

DataHub

DataHub

«Часопис» – найстаріший київський коворкінг, також в середньому ціновому сегменті.

Chasopys

«Часопис»


iHUB

iHUB

IHub, Hub 4.0 – коворкінг в середньому ціновому сегменті з прицілом на технологічні стартапи. Перший знаходиться на Хрещатику. Другий – на Подолі. В обох часто проходять заходи, присвячені інноваціям та технологіям. Організатори прагнуть формувати навколо своїх закладів ком’юніті.

HUB 4.0

HUB 4.0

Обладнання

Alex Nesterenko, ARTKB

Алекс Нестеренко, ARTKB

Якщо мова йде про хардверний стартап, якому необхіден прототип чи MVP, то в залежності від цільової аудиторії продукту, тиражу та навичок в роботі з матеріалами та електронікою у творця є декілька варіантів.

«Якщо мова йде про продукт, який може продаватися мільйонами по всьому світу, і він повинен виглядати і працювати круто, то необхідно звертатися до інженерних компаній та конструкторських бюро. Найвідоміше бюро зараз – це ARTKB. У них є експертиза виведення на світовий ринок дуже потужних продуктів, успішні Кікстартер-кампанії, контакти та мережу знайомих, які також можуть допомогти, підтримати, надати унікальну експертизу, – радить Юрій Власюк. – Якщо мова йде про «спокійний» продукт, то в Україні нескладно знайти майстерню, де його виготовлять».

America House Kyiv

America House Kyiv

За словами Юрія Власюка, в Україні є гарні майстерні з обробки металу, роботи з бетоном, деревом та іншими матеріалами. Є невеликі і середні підприємства з виробництва електроніки. В цілому екосистема вже є, і вона розширюється. Майстерні бувають відкриті, закриті і частково відкриті для сторонніх. Радити конкретні місця немає сенсу, адже, з досвіду експерта, навіть в майстернях з поганими відгуками людині, яка добре розуміє, що треба, можуть зробити продукт високої якості.

Lampa

Lampa

Але якщо винахідник по суті не знає, що необхідно робити, то і гарний  майстер не зможе йому допомогти.

Крім того, українські майстерні поки не вміють видавати рівну якість, і навіть у перевірених майстрів бувають партії гірше та краще. Знайти 3D-принтер та вініл-різак, наприклад, можна в America House Kyiv, також для мейкерів відкриті простори з обладнанням DIY Lab, Lampa, Троя Lab та інші. Контакти відкритих майстерень Власюк збирає тут.

DIY Lab

DIY Lab

Винахідник повинен точно знати, який саме продукт йому необхідно зробити

Fabricator / FabLab

Fabricator / FabLab

Розібратися в матеріалах або навіть зробити перший зразок винаходу своїми руками в Києві можна в декількох лабораторіях. У місті є філії міжнародної мережі Fab Lab, яка займається популяризацією науки та мейкерства – це Fabricator в UNIT City чи Izolab в просторі IZONE (але ця лабораторія орієнтована переважно на сферу мистецтва).

IZONE

IZONE

Лабораторії Fab Lab – це місця, де зібрано найсучасніше обладнання для роботи з деревом, металом, пластиком та іншими матеріалами. Часто в «фаблабах» є рідкісне обладнання. У них проходять воркшопи, де можна освоїти обладнання чи познайомитися з нюансами матеріалів, а також дні відкритих дверей. У кожній лабораторії свої правила, але обов’язкова умова – це хоча б іноді проводити безкоштовні заходи чи відкривати двері для всіх бажаючих. Крім того, співробітники Fab Lab – самі ентузіасти технологій і часто розбираються в декількох суміжних напрямках – наприклад, розробка, мейкерство, дизайн, і вони можуть допомогти з різнобічною експертизою. У Fabricator можна працювати за попереднім записом. Цим користуються як представники бізнесу, так і студенти, вчені і прості люди, у яких є свої ідеї.

Як ми вже писали вище, отримати доступ до різноманітного та часто дорогого обладнання для роботи з VR та AR можна в Sensorama lab.

IoT Hub

IoT Hub

На базі «Платформи» працює лабораторія-акселератор IoT Hub, орієнтована на хардверні стартапи. Крім робочих місць тут є обладнання. Щоб потрапити в IoT Hub, потрібен прототип та мінімальна команда.

Гроші та експертиза

У тому, що український ринок інвестицій далекий від ринку Долини і навіть Західної Європи, є не лише мінуси, але і свій маленький плюс – в ньому досить просто зорієнтуватися.

У 2017 році Українська асоціація венчурних інвесторів UVCA – (Ukrainian Venture Capital and Private Equity Association) випустила онлайн-брошуру з короткою інформацією про всіх інвесторів, від яких можна отримати фінансування в нашій країні – UVCA Investor Book 2017. У списку – більше 40 компаній, серед них українські та зарубіжні фонди, а також акселератори та інкубатори.

Інвесторам, перш за все, цікаві продукти для глобального ринку

Як такої спеціалізації в українських інвесторів немає, не можна сказати, що хтось інвестує тільки в фінтех чи IoT. Також не можна сказати, що українські стартапи спеціалізуються на якомусь одному напрямку. Але досвід останніх років показує, що найпомітнішими на світовій арені стали хардверні українські проекти (iBlazr, Solar Gaps, Hideez тощо), а також проекти в сфері штучного інтелекту (Viewdle, Grammarly). Інтерес до хардверних стартапів підтверджує і Михайло Рябоконь, COO компанії Noosphere Ventures та член наглядової ради UVCA.

Michael Ryabokon

Михайло Рябоконь

Інвесторам цікаві, перш за все, продукти для глобального ринку – успішних великих чисто українських стартапів мало, адже внутрішній ринок країни маленький. Крім проекту та напрямку інвестори оцінюють команду, потенціал зростання продукту, бізнес-модель. Основна частина інвесторів в Україні готова вкладати в проекти на етапі Seed та Early Stage – Round A та B, в проекти, у яких вже є MVP і бажано – перші продажі. Також в країні є декілька «ангелів», готових вкладати кошти на рівні ідеї – з чеком близько $10 000. Однак між цими етапами вкладають менш охоче. Також всередині країни складно отримати чек більше $500 000.

Якщо говорити про пріоритетні напрямки, то Noosphere Ventures, наприклад, цікавиться проектами в сфері космосу та проривними технологіями, 1991 Open Data Incubator дивиться на проекти, де використовуються дані. В цілому, серед напрямків, що цікавлять фонди, також називають Big Data, IoT, фінтех, адтех, ecommerce, соціальні ігри.

В українські проекти активно інвестують GrowthUp, Aventures, Digital Futures, WannaBiz, TA Ventures. Спеціалізацію конкретного фонду варто дивитися в UVCA Investor Book 2017.

Також вітчизняні інноватори з успішними проектами останнім часом все частіше потрапляють в зарубіжні акселератори.

Майданчики на кшталт Kickstarter та Indiegogo також можуть стати джерелом фінансів для молодого проекту. Стартапи з нашої країни все частіше звертаються до  краудфандингу. Крім грошей кампанії дають прекрасну можливість оцінити потенційний інтерес до проекту з боку аудиторії. За інформацією UVCA, останній рік був досить успішним для українських проектів на  краудфандингових платформах. 83% кампаній зібрали кошти.

У сухому залишку

Україна вже пройшла той етап, коли в країні не було жодної інфраструктури для стартапів. Але те, що є зараз, – далеко від рівня розвинених країн Європи та Азії, і вже тим більше далеко від Кремнієвої долини. В Україні немає як такої підтримки продуктового ІТ-сектора на державному рівні та великих екосистемних проектів. Однак з тим, що є, вже можна працювати.