Китай чи Україна: де та чому замовляють виробництво українські хардверні стартапи

Журналіст
China or Ukraine: where and why Ukrainian hardware startups place their production orders

Дешева робоча сила, талановиті інженери, сучасне контрактне виробництво на нових заводах із збудованими процесами та кустарне на базі старих цехів – все це є в Україні. Однак більшість великих вітчизняних хардверних стартапів віддає перевагу заводам Піднебесної, а не рідним пенатам. Редакція «Дому інновацій» розбирається, які чинники впливають на вибір локації, в яких випадках виробництво в Україні все ж таки вигідніше, ніж в Китаї, і навпаки.

«Ми і проектуємо, і допомагаємо нашим клієнтам обрати виробництво. Прораховуємо вартість, враховуючи розмір партії, складність, логістику. Рішення про вибір виробництва приймається вже на підставі конкретних розрахунків», – каже Алекс Нестеренко, CEO та засновник конструкторського бюро ARTKB, R&D-менеджер та співзасновник стартапу Hushme. ARTKB займаються проектуванням для Petcube, Ecozy, Concepter, після цього допомагають знайти оптимальне виробництво з урахуванням специфіки продукту. Компанія має власний офіс в Китаї та розуміння, як працювати з виробництвами в цій країні. Але коли мова йде про вибір локації, в ARTKB можуть порекомендувати і інші точки, виходячи з економічної доцільності, спеціалізації виробництва та ринку збуту.

Китай чи Україна: де та чому замовляють виробництво українські хардверні стартапи

Ринок збуту та логістика

З Китаю можна організувати доставку в будь-яку точку земної кулі, в Україні цей процес проходить значно довше та дорожче. Тому Китай привабливий для компаній, що орієнтуються на США, Азію, Південну Америку. «Мені необхідно відправляти товар в США, Англію. У Китаї під це заточена вся індустрія. Натиснув кнопку – партія поїхала. І ти отримуєш гарантію, що вона доїде, причому вчасно, і буде розмитнена», – розповідає Генріх Тетерін. Генріх продає свої винаходи (зокрема, переноску для велосипеда Bike Lyft&Carry) на майданчиках на кшталт Amazon, їх замовляють дистриб’ютори-оптовики також. З Україною та країнами СНД не співпрацює. Тому розміщення виробництва в Україні з точки зору логістики для нього недоцільно. «Відправляти «Нової поштою» – космічні гроші. Укрпоштою – ненадійно та довго».

Китай чи Україна: де та чому замовляють виробництво українські хардверні стартапиПро ринки збуту та логістики говорять і в Concepter. Спалахи iBlazr виходили на Kickstarter і після виробництва компанія повинна була розіслати продукт по всьому світу. ««Реалізувати» Kickstarter – це значить, що тисячі людей по всьому світу повинні отримати продукт у себе під будинком. В Україні стоїть питання митниці, треба вивозити продукт в Польщу, там розподіляти перед відправкою, зростає вартість, падає якість. Наша пошта – це серйозні витрати. У Китаї у нас є логістична компанія з офісами по всьому світу. Ми розповсюдили продукт в ці офіси і далі можемо швидко доставити дистриб’ютору або кінцевому споживачеві», – пояснює, як влаштовані процеси всередині компанії Влад Тисленко, CEO Concepter.

«Розумні жалюзі» SolarGaps, придумані українцем Євгеном Еріком, виробляються частково в нашій країні, частково в Китаї. Повністю переносити виробництво в Китай винахідник не має наміру – одним з основних ринків збуту для продукту є Європа, тому виробництво повинно бути ближче до неї.
Китай чи Україна: де та чому замовляють виробництво українські хардверні стартапи

Географічне положення України сприяє роботі з європейським ринком

У компанії Ajax Systems схожа ситуація. Охоронні системи Ajax добре продаються і в Україні, і на європейському ринку, тому питання виробництва в Китаї просто не виникає. І тут справа не лише в логістиці, а й в митах та сприйнятті продукту. «Ми не платимо мито на імпорт з України в Європу. Плюс працюємо в тій сфері, де китайські системи не цінуються. Європейці розуміють, що після СРСР в нашій країні залишилося багато інженерів, які робили круті речі. Для тих же норвежців що Україна, що Чехія – невелика різниця», – розповідає Валентин Гриценко, CMO Ajax Systems.

Компоненти та ланцюг постачання

Китай – це часто інтегроване виробництво, а якщо фабрика чогось не виробляє, вона знає, до кого звернутися поруч. Фабрики можуть зібрати все в одному місці і надати готовий продукт. В Україні це, зазвичай, взаємодія з декількома підрядниками та логістика.

Навіть ті бізнеси, що виробляють свою продукцію в нашій країні, замовляють компоненти з Китаю. Це вимагає жорсткого контролю на етапі початку роботи та уповільнює процес, якщо компанія вирішила щось поміняти в продукті.

Китай чи Україна: де та чому замовляють виробництво українські хардверні стартапи«Я вважаю, що головна проблема збирання електронних товарів в Україні полягає у відсутності поруч виробників компонентів. Особливо для стартапів, які тільки починають виробництво, – каже Алекс Нескін, засновник та СТО Petcube. – На перших етапах запуску масового виробництва завжди знаходяться речі, які хочеться поліпшити або змінити. На ітерації та доставку деталей з Китаю можна витратити багато часу».

«Якби ми виробляли системи в Китаї з їх базою постачальників, то все можна було б робити швидше та мати кращі умови, – погоджується з цим Валентин Гриценко. – Комплектуючі ми отримуємо за прямими контрактами, без прошарків у вигляді дистриб’юторів, тому що часто від цього може страждати якість комплектуючих – їх можуть «розбавляти» чимось неякісним».

Контроль якості

Китай чи Україна: де та чому замовляють виробництво українські хардверні стартапиПитання контролю якості гостро стоять для будь-якої компанії, особливо коли виробництво тільки запускається. Коли і збирання, і розбирання знаходяться поруч, забезпечити належний контроль легше.

У Ajax Systems орендували на 100% виробничу лінію, на якій здійснюється SMD-пайка. Співробітники прямо на місці стежать за всім. Нещодавно в компанії прийшли до того, щоб купити власну виробничу лінію і не залежати від підрядника – інвестиція окупиться за рік і залишиться запас для нарощування обсягів, адже попит на продукцію зростає щомісяця.

Контролювати виробництво в Китаї можна декількома способами

По-перше, їздити туди та перевіряти продукцію власноруч. «Першу партію я перевірив власноруч, – каже Генріх Тетерін. – На наступних етапах це необов’язково, але бажано залучати стороннього фахівця».

Китай чи Україна: де та чому замовляють виробництво українські хардверні стартапиПо-друге, в Китаї є компанії, які надають послуги контролю. За ТЗ від замовника вони перевіряють продукцію в тій кількості, яку визначає замовник, і знімають фото- та відеозвіт.

По-третє, це власна команда. У Petcube розповідають, що на кожному етапі запуску виробництва відправляють фахівців зі своєї команди. Вони все особисто перевіряють. «Більше двох років тому ми відкрили офіс в Китаї. Спочатку це був Project Manager, який контролював виробництво. Зараз ми дублюємо основні інженерні ролі, для того щоб пришвидшити процес внесення змін або запуску нових продуктів», – розповідає Алекс Нескін.

Сертифікація

Вартість та терміни проходження сертифікації залежать від країни. У Китаї сертифікація електроніки швидша та дешевша – її можна пройти за два тижні та близько $3 000, в Україні і Європі це можуть бути місяці та до $10 000, розповідає Алекс Нестеренко.
Китай чи Україна: де та чому замовляють виробництво українські хардверні стартапи

Складність виробництва

«Сьогодні Україна, на відміну від Китаю, що не заточена під контрактне виробництво «під ключ», і доводиться шукати підрядників під кожну дурницю», – запевняє Алекс Нестеренко. Про цю проблему кажуть і в інших компаніях.

Також українські виробництва не завжди готові забезпечити належний рівень технологічності деталей. «Мій перший продукт складний всередині. За наших умов його неможливо зробити – немає майстерень, що якісно ллють пластмасу, виробництв, які можуть зробити належне оснащення і належним чином за допомогою CNC вирізати внутрішні металеві деталі», – розповідає Генріх Тетерін.

У Petcube розповідають, що компанія мала проблеми навіть з прототипом – перший підрядник приніс його в паперовому корпусі, а пластиковий варіант, виготовлений рекламним агентством, добре виглядав тільки здалеку. Коли п’ять років тому компанія думала про серійний випуск продуктів в Україні, у неї просто не знайшлося варіантів. «Зараз ситуація змінилася. За останні роки в Україні відкрилися дві великі фабрики так звані «tier one manufactory» – це Jabil та Flextronics. Вони є по всьому світу, це фабрики рівня Foxconn. Пару років тому ми були у них. Я був здивований рівнем виробництва, налаштування процесів, підготовки фахівців, які працюють на цьому заводі в порівнянні з тим же Китаєм», – розповідає технічний директор Petcube.
Китай чи Україна: де та чому замовляють виробництво українські хардверні стартапи
Коли мова йде про велику лінійку продуктів та складне специфічне програмне забезпечення для пристроїв, важливо, щоб R&D та виробництво взаємодіяли максимально тісно – це спрощує процес оновлення та тестування. Наприклад, така ситуація в Ajax Systems. Бренд має широкий модельний ряд (16 пристроїв), прошивка відрізняється в залежності від регіону. Під кожен пристрій в масовому виробництві розробляється програмне забезпечення, тут же тестується, прошивки постійно оновлюються – на цих етапах потрібен жорсткий контроль якості з боку інженерів.

Вартість

На ціну продукції впливають такі фактори, як вартість праці, доступність компонентів, логістика. Так, Ajax Systems виготовляє близько 30 000 пристроїв на місяць (станом на липень-серпень). За наявності прямих контрактів та невисокої вартості праці в Україні, розміщення виробництва в своїй країні для компанії вигідне економічно.

Для стартапів або тих, хто виробляє свої товари в невеликих кількостях, на перше місце виходить вартість для невеликих партій. Генріх Тетерін розповідає, що в Україні виробництво невеликої партії в 1000 штук або нецікаво фабриці, або коштує космічно дорого.

Фактор відносин

Алекс Нестеренко виділяє ще один фактор в питаннях вибору виробництва – це усталені відносини. На вибудовування відносин з підрядником йде багато часу і енергії, і якщо вони вже є в певному місці, це не варто ігнорувати.

Китай чи Україна: де та чому замовляють виробництво українські хардверні стартапиУ сухому залишку

Виробництво в Україні вигідне для тих компаній, які орієнтуються на вітчизняний ринок, країни СНД та Європи. На стороні України – дешева робоча сила та гарна інженерна школа. Це плюс і для тих, хто може собі дозволити власну виробничу лінію. Але щоб стати привабливим місцем для більшої кількості вітчизняних хардверних стартапів, країні необхідно розвивати логістичні послуги і контрактне виробництво, орієнтуючись не тільки на великих замовників, але і на дрібні партії, які цікаві для стартапів.