Макс Поляков: медицина майбутнього – у нових обсягах даних

Макс Поляков: медицина майбутнього – у нових обсягах даних

Відомий інвестор розповів «Дому інновацій», у які біомедичні проекти готові вкладати гроші венчурні капіталісти.

З ініціативи «Дому інновацій», компанії Borsch Ventures і Української медичної асоціації Великобританії (UMAUK) в Україні стартував перший конкурс біомедичних стартапів MBioS Challenge. До складу експертного журі увійшло 12 осіб, серед яких – Макс Поляков, доктор економічних наук і керівний партнер інвестиційного фонду Noosphere Ventures.

Спеціально для «Дому інновацій» він розповів, які біомедичні технології найперспективніші та куди готові вкладати гроші венчурні інвестори.

За якими технологіями майбутнє у медицині та біології

Інновації у сфері охорони здоров’я спрямовані на розв’язання трьох проблем: стрімке старіння населення, зростання загальної кількості пацієнтів і підвищення витрат на медичне обслуговування, особливо діагностику.

Повсюдна діджиталізація надала потужний імпульс перетворенню всієї системи охорони здоров’я з реактивної на проактивну. Адже раніше схема працювала за таким принципом: пацієнт звертається по допомогу, коли йому погано, а потім збираються дані, які підтвердять поставлений діагноз. Тепер же завдяки портативним девайсам стан пацієнта моніториться на постійній основі, а в разі фіксації аномалій – є повна картина в динаміці. Крім цього ми стали свідками воістину революційних досліджень і відкриттів: учені працюють над редагуванням ДНК людського ембріона; роботи здійснюють хірургічні операції; людям імплантують штучні органи, створені у тривимірних принтерах, і т. д.

Куди вкладає Noosphere Ventures

Безумовно, заслуговують на увагу всі сфери – від телемедицини до біофармацевтичної промисловості. Але ми в Noosphere Ventures робимо акцент на одній з найактуальніших, на наш погляд, тем, що активно набирає обертів – сегменті портативних медичних пристроїв. За прогнозами CB Insights, ринок цих пристроїв зросте на 38% до 2020 р. і становитиме $4,5 млрд. Очікується, що завдяки їм людство зможе розв’язати такі проблеми, як хронічна обструктивна хвороба легень, астма, серцева аритмія, апное сну, болі різної етіології, рак молочної залози та різні інші захворювання. Основна їх цінність у сучасній медичній революції – безперервний моніторинг і значне зниження вартості як діагностики, так і подальшого лікування.

У які проекти на стику технологій та медицини ми готові інвестувати

Вплив високих технологій на розвиток медицини можна звести до п’яти ключових процесів: алгоритмічна діагностика і профілактика захворювань, автоматизація медичних послуг, мініатюризація і мобілізація лабораторій, індивідуалізація медицини та масове індивідуальне виробництво людських органів.

Основу для медицини майбутнього ми бачимо в нових обсягах даних, які формують самі пацієнти завдяки доступності нових інструментів діагностики та своїй ініціативі щодо самостійних вимірювань. Мініатюризація сенсорної технології і розвиток технологій бездротового зв’язку та обчислювальної техніки дають змогу вивести клінічний моніторинг і лікування за межі лікарень. Такі розробки корисні передусім самим пацієнтам (які зацікавлені в розумних і портативних пристроях), а також фармацевтичним і страховим компаніям.

Саме продукти на основі подібних мініатюрних сенсорних технологій, які люди можуть самостійно використовувати в домашніх умовах для лікування хронічних захворювань, – найбільш цікаві для нас об’єкти інвестицій на даному етапі.

Про технологічні розробки, які вражають

У кожній сфері є свої лідери, які так чи інакше зобов’язані впроваджувати інновації, щоб не втратити свій статус. Набагато цікавіші технологічні прориви тих, кому ще не грає на руку розкручений бренд. Свого часу мою увагу привернула компанія Firefly Aerospace у сфері космічних технологій. І хоча поки у них немає досягнень, порівнянних зі SpaceX з точки зору мас-медіа, їхні технічні розробки вражають.

У портфоліо інвестиційної компанії Noosphere Ventures є три проекти медичної тематики – Thync, Circle Medical і KangarooHealth. Звісно, ми пильно стежимо за успіхами фіналістів Vernadsky Challenge – Bioton, HeartIn і Cardiomo. По змозі намагаємося сприяти – так, проект MUSIC-Med (фіналіст 2017 р.) продовжує розробку свого прототипу на базі лабораторії нашої Noosphere Engineering School.

Чого ми чекаємо від конкурсу MBioS Challenge

Від конкурсу MBioS Challenge ми очікуємо сплеску інтересу до стартапів вузької, у цьому випадку медичної, тематики. І як наслідок – включення до стартап-екосистеми висококласних професіоналів медичної галузі. Можливо, крок за кроком ми спільними зусиллями зможемо зруйнувати асоціативний ряд «стартапер – смузі – коворкінг» і замінимо його на «наукові дослідження – стартап – ROI».