Національний фонд досліджень може бути створений протягом місяця

National Research Foundation may be established within a month

Національний фонд досліджень може з’явитися протягом місяця і розпочати свою роботу в другому півріччі.

Національний фонд досліджень, який розподілятиме фінансування на наукові дослідження на конкурсних засадах, може бути створений протягом найближчого місяця.

Про це «Дому інновацій» розповіла Нана Войтенко, членкиня Наукового комітету Нацради з питань розвитку науки і технологій, після першого засідання Нацради, яке відбулося 16 січня. На її думку, Національний фонд досліджень може розпочати роботу в другому півріччі у разі виконання кількох умов. Зокрема, Науковий комітет має обрати раду фонду, а Верховна Рада – внести необхідні зміни до закону «Про наукову і науково-технічну діяльність». За словами Нани Войтенко, присутній на засіданні голова підкомітету Ради з питань вищої освіти Олександр Співаковський запевнив, що парламент готовий проголосувати за такі зміни.

Нагадаємо, що Національна рада України з питань розвитку науки і технологій – це новий консультативно-дорадчий орган при уряді, який має відігравати важливу роль у побудові відносин між наукою, владою і реальним сектором економіки. До його складу входять Науковий комітет і Адміністративний комітет, а очолює його прем’єр-міністр.

Національний фонд досліджень, згідно із законом «Про наукову і науково-технічну діяльність», має стати одним з головних розпорядників бюджетних коштів на наукову діяльність. Передбачено, що він буде фінансувати наукові проекти, які пройшли незалежний конкурсний відбір.

Крім того, на засіданні Нацради розглядали питання базового фінансування наукових установ (фінансування, спрямоване на підтримку інфраструктури, наприклад, оплату комунальних послуг, а також зарплату співробітників). Відповідно до закону «Про наукову і науково-технічну діяльність», ставка молодшого наукового співробітника має складати не менше двох середніх зарплат по промисловості загалом. При цьому, за даними Держстатистики, в листопаді минулого року середня зарплата по країні становила майже 7 500 грн, тоді як зарплата молодшого наукового співробітника, за відомостями, озвученим на засіданні, складає близько 5 000 грн для установ НАН України та 3 000 грн для вишів.

За словами Нани Войтенко, Володимир Гройсман пообіцяв, що наукові установи отримають базове фінансування в необхідному обсязі, але за умови, що Науковий комітет надасть уряду реальну схему реформування науки.

Ще одне питання, розглянуте Нацрадою, – базове фінансування науки у вишах за результатами держатестації. Йдеться про те, що слід розробити методику атестування результатів наукової діяльності вишів і за підсумками такого оцінювання прийматимуть рішення, чи виділяти базове фінансування тому чи тому закладу. На засіданні Нацради МОНу і Науковому комітету було доручено якнайшвидше доопрацювати методику атестації.

Загалом Нана Войтенко зазначила, що дискусія з усіх питань на засіданні Нацради була плідною.