Нова українська школа: Prometheus допоможе вчителям з інноваціями

Новая украинская школа: Prometheus поможет учителям с инновациями

З новим законом «Про освіту», прийнятим у вересні 2017 року, вчителі отримали свободу у виборі закладів і програм для підвищення кваліфікації. Й українська освітня платформа Prometheus представила безоплатні онлайн-курси для освітян, розроблені провідними світовими експертами.

«Дім інновацій» досить багато уваги приділяє питанням освіти, тому що інноваційне майбутнє країни багато в чому залежить від того, яким виросте наступне покоління українців. І ми вітаємо будь-які зміни в цій сфері, спрямовані на зміну традиційної системи освіти. Не секрет, що українська школа — спосіб навчання дітей і дисципліни, які викладають у школі сьогодні — мало чим відрізняється від того, що було придумано і впроваджено в багатьох країнах понад сто років тому. Тому ми з ентузіазмом прийняли нову реформу у сфері освіти, початок якій було покладено зі вступом у силу закону України «Про освіту».

Серед прогресивних змін, які несе новий закон, варто зазначити можливість використання вчителями власних освітніх програм і вибір місця підвищення кваліфікації. Це серйозний прорив, який дозволить українським вчителям узяти найкраще від світового досвіду, пройти навчання прогресивним методикам викладання і вчити дітей по-новому.

Сьогодні діти, закінчивши школу, усе так же можуть читати, писати, рахувати, але за великим рахунком не готові до життя. Однак ми сподіваємося, що ситуація зміниться з навчанням дітей практичним навичкам (не тим, що викладали свого часу на навчально-виробничих комбінатах, навчаючи хлопчиків роботі за токарним верстатом, а дівчаток — крою та шиттю). Випускник повинен розуміти, що таке гроші, інновації, інвестиції. Він повинен вміти не тільки виразно викладати свої думки, але і працювати в команді — не тільки вміти підкорятися вчителю, а й сам брати роль ефективного лідера на себе. Він повинен розуміти свої емоції й емоції інших людей, адекватно на них реагувати.

Рамковий закон «Про освіту» відкриває вчителям можливість самим навчитися новим методикам і підготувати дітей до існування за порогом школи й батьківської хати. Описуючи тільки межі дозволеного, закон відкриває вчителям можливість вибирати форми, методи і способи навчання дітей.

Також і самі вчителі можуть проходити навчання, підвищувати свою кваліфікацію не тільки в Інститутах післядипломної педагогічної освіти, але в будь-якому іншому закладі — не менше 150 академічних годин на 5 років. Якщо установа або курси (включно з онлайновими) пройшли акредитацію й мають ліцензію, то навчання в них зараховується автоматично. В інших випадках упевнитися в якості програми підвищення кваліфікації зобов’язана педрада. І саме педрада буде розподіляти кошти, які державні та місцеві органи влади будуть перераховувати школам на підвищення кваліфікації педагогів. Отже, потенційно школи отримують незалежність у виборі напряму й темпів розвитку, а вчителі — можливість за кошт платників податків пройти навчання на кращих у світі курсах. Отже, децентралізація дісталася й до шкіл, і це чудово.

Ще більш чудово, що сьогодні легко знайти курси на популярних онлайн-платформах. Й українська платформа онлайн-освіти Prometheus запустила курси для освітян. Вони, по-перше, безоплатні, а, по-друге, представлені українською мовою.

Серед них зазначимо наступні:

  • курс педагогічного інституту Колумбійського університету (США) «Наука про навчання: Що має знати кожен вчитель?», який розповідає про те, як мозок засвоює нову інформацію, і, відповідно, як знаючи про це ефективніше вчити людей;
  • курс Массачусетського технологічного інституту (США) «Дизайн-мислення в школі», присвячений розвитку творчого мислення;
  • курс університету Квінсленда (Австралія) «Глибинне навчання через трансформаційну педагогіку», де розповідається про прийоми когнітивної психології та інших нейронаук, що можуть допомогти в навчанні;
  • курс Массачусетського технологічного інституту «Впровадження інновацій у школах», присвячений впровадженню ключових змін у сучасній школі;
  • курс університету Квінсленда «Наука повсякденного мислення», що розповідає про те, як формуються і змінюються в людини погляди на життя, і як, уникаючи когнітивних спотворень, приймати виважені рішення.

Крім цих курсів Prometheus пропонує низку інших, підготовлених, як іноземними експертами, так і українськими фахівцями. З повним списком курсів для вчителів можна ознайомитися на сайті освітньої платформи.