Нові технології, інновації та досягнення в медицині в 2018 році

Нові технології, інновації та прориви в медицині в 2018 році

2018 рік виявився врожайним на нові технології і досягнення в медицині і охороні здоров’я. Інновації в біомедицині, біотехнологіях та інших суміжних областях відкривають нові можливості не тільки в діагностиці та лікуванні захворювань, але також в збереженні здоров’я, профілактиці захворювань і продовженні молодості. Ми зібрали 19 цікавих інновацій в сфері медицини, про які світ почув в 2018 році. Цікаво, що чекає на медицину в 2019 році?

Ефективний укол від мігрені

Ефективний укол від мігреніПершим препаратом від мігрені, який можна вводити у вигляді ін’єкції, швидко і ефективно знімаючи напади неприємного захворювання, що знижує якість життя пацієнтів, став «Аймовіг». препарат вже отримав схвалення від Управління з контролю за продуктами і ліками США. Клінічні випробування препарату показали, що його прийом в 2,5 рази знижує кількість днів з мігренню у страждаючих від захворювання пацієнтів (в порівнянні з контрольною групою, яка приймала плацебо).

Для всього світу, мігрені — справжнє лихо: за оцінками фахівців, мігрень займає шосте місце серед захворювань, через які люди тимчасово втрачають працездатність. Ефективне лікування цього неврологічного захворювання здатне полегшити життя мільйонів людей по всьому світу.

Вакцина проти раку грудей

Вакцина проти раку грудейМільйони життів можуть бути врятовані, якщо клінічні випробування доведуть дієвість створеної вакцини проти раку грудей. Дослідники з клініки Майо у Флориді повідомили у вересні 2018 року, що одна з найагресивніших форм раку молочної залози і одночасно одне з найпоширеніших онкологічних захворювань у жінок — потрійний негативний рак молочної залози, — за їхніми даними, піддається вакцинації. Ця форма раку відома тим, що часто поширюється за межі молочної залози і при цьому має звичку повертатися навіть після успішного, здавалося б, лікування.

На даний момент дослідники відзначили, що розроблена вакцина, покликана активувати імунну систему для проактивної боротьби з потенційними новоутвореннями, безпечна, не викликає автоімунної реакції. І вакцина зараз проходить стадію дослідження в рамках грантової федеральної програми США. На дослідження виділено $13,3 млн.

Хвороба Паркінсона: несподіваний засіб від дискінезії

Хвороба Паркінсона: несподіваний засіб від дискінезіїДовгий час препарат леводопа (L-діоксифенілаланін) є одним з основних ліків для лікування пацієнтів з хворобою Паркінсона. Однак цей ефективний препарат, який допомагає практично всім хворим, знімаючи симптоми захворювання, вже приблизно за місяць приносить близько 40% пацієнтам небажані побічні ефекти, такі, як дискінезія (неконтрольовані рухи кінцівок, голови та/або всього тіла — від слабкого посмикування до сильних судомних рухів). Щоб зупинити дискінезію, пацієнтам доводиться повністю відмовитися від прийому леводопи.

Дослідники Університету Аризони в м. Тусон, США, повідомляють, що вони почали першу фазу клінічних досліджень, в ході яких хочуть відпрацювати методику зняття неприємного побічного ефекту за допомогою кетаміну. Поширене знеболююче, відоме також за своєю наркотичною дією, як виявилося, здатне зняти дискінезію, якщо приймати його у відповідних дозах, які не будуть приводити до прояву дисоціативних властивостей кетаміну.

«Розумні» контактні лінзи для контролю цукру в крові

«Розумні» контактні лінзи для контролю цукру в кровіНавіть для здорових людей контроль рівня глюкози в крові важливий, а для хворих на діабет від контролю цього показника нерідко залежить життя.

Публікація в науковому журналі Science Advances розповідає, що дослідники з Південної Кореї розробили «розумні» контактні лінзи, які можуть за складом сліз людини визначати рівень глюкози у неї в крові.

Це дозволить пацієнтам з діабетом контролювати критичний показник за допомогою гаджета, без регулярного проведення аналізу крові.

Реабілітація пацієнтів, паралізованих після перенесеного інсульту

Реабілітація пацієнтів, паралізованих після перенесеного інсультуКлініка Клівленда спільно з Національним інститутом здоров’я (обидва — США) повідомили про результати дослідження, що проводилося останнім часом у вищевказаній клініці. Результати дослідження показують можливість прогресу в реабілітації пацієнтів, які проходять так звану «глибоку стимуляцію мозку».

Так, наприклад, у повністю паралізованого після інсульту 59-річного пацієнта, який став першою людиною, що пройшла таку терапію, почали повертатися моторні функції. Національний інститут здоров’я виділив $2,5 млн. грантових коштів, щоб клініка продовжила багатообіцяючі дослідження, які можуть допомогти в реабілітації пацієнтів, що перенесли інсульт.

Виявлення гіперкаліємії за допомогою смарт-браслета, ЕКГ і ШІ

Виявлення гіперкаліємії за допомогою смарт-браслета, ЕКГ і ШІПідвищення рівня калію в крові може бути небезпечним і навіть смертельним. При підвищеному калії в крові (гіперкаліємія) серцебиття стає частішим, але слабким, людина може відчувати болі в районі грудної клітки. У разі, якщо калій підвищиться у людини з хворими нирками, гіперкаліємія може призвести до летального результату.

Причиною гіперкаліємії може бути діабет, все ті ж проблеми з нирками або навіть прийом певних препаратів. Щоб своєчасно виявити проблему зазвичай проводиться аналіз крові. Тому людям з групи ризику доводиться постійно робити тести. Однак сучасні технології штучного інтелекту уможливили своєчасне виявлення даної проблеми шляхом аналізу пульсу.

Платформа KardiaK Software Platform, розроблена компанією AliveCor, зчитуючи показники ЕКГ, отримані за допомогою смарт-браслетів, проганяє їх через алгоритм, який на ранній стадії виявляє певні патерни, притаманні людям із гіперкалієміею, що дозволяє своєчасно вжити заходів. У США платформа отримала схвалення Управління з контролю за продуктами і ліками.

Пігулка-сенсор покаже здоров’я шлунково-кишкового тракту

Пігулка-сенсор покаже здоров'я шлунково-кишкового трактуДослідники Королівського технологічного інституту Мельбурна, Австралія, в журналі Nature Electronics опублікували результати наукової роботи, присвяченої розробці спеціального сенсора для дослідження здоров’я травного тракту. Для моніторингу досить проковтнути капсулу з датчиками, яка, проходячи по травній системі, здатна повідомити про склад газів в ній, також показуючи швидкість проходження різних відділів кишечника.

Діагностична капсула, яка показує кількість кисню, водню і вуглекислого газу, допоможе в більш точній діагностиці стану здоров’я людини, яка раніше була недоступною для фахівців. Крім того, капсула зможе вказати на певні проблеми з травною системою ще до того, як пацієнт відчує якісь симптоми.

Повна пересадка обличчя — вдруге «вперше в світі»

Повна пересадка обличчя — вдруге «вперше в світі»43-річний француз Жером Амон в 2010 році став першою людиною в світі, якій зробили повну пересадку обличчя. Його власна шкіра раніше постраждала через наслідки онкологічного захворювання.

Але за деякий час після трансплантації Жером Амон захворів на грип і був змушений приймати антибіотики, що призвело до відторгнення тканин. І в 2018 році він став першою людиною в світі, якій зробили повторну пересадку обличчя — вже третє обличчя чоловіка було успішно пересаджено французькими хірургами і добре прижилося, включаючи повіки і слізні протоки. Унікальний поки що випадок повторної пересадки дає надію людям, які з тих чи інших причин потребують повторення складної трансплантації.

Ультрафіолетове світло — безпечний для людини вбивця грипу

Ультрафіолетове світло — безпечний для людини вбивця грипуВ лютому 2018 року в журналі Scientific Report вийшла публікація, в якій дослідники повідомили про здатність випромінювання далекого короткохвильового ультрафіолетового спектру (far-UVC) вбивати вірус грипу.

Відомо, що звичайне ультрафіолетове випромінювання вбиває вірус досить ефективно. Але при цьому воно може бути шкідливим для людей, які потрапили під світло ламп. А випромінювання далекого короткохвильового ультрафіолетового спектру не загрожує здоров’ю людей, але при цьому, як виявилося, так само ефективне в боротьбі з вірусами.

Вчені припустили, що при використанні відповідних випромінювачів в публічних місцях, таких як школи, вокзали, торгові центри тощо, може значно знизити поширення вірусу грипу в місцях компактного перебування великих груп людей.

Доступний для всіх «еліксир молодості»

Доступний для всіх «еліксир молодості»Дослідження британських вчених, результати якого були опубліковані в 2018 році в журналі Aging Cell, відкриває шлях до довголіття (скажімо прямо: підтверджує дієвість шляху, «відкритого» досить давно).

Група вчених провела дослідження, оцінивши імунітет 125 людей у віці 55-79 років, які протягом дорослого життя регулярно їздили на велосипеді, а також 75 дорослих і літніх та 55 молодих людей, які не займалися фізичними вправами регулярно.

Аналіз наявності цитотоксичних Т-лімфоцитів (їх основне завдання полягає в очищенні організму від клітин, уражених вірусами, бактеріями тощо), а також інших показників ефективної імунної системи, показав, що у велосипедистів старшого віку імунна система працює з ефективністю, що перевищує ефективність імунітету їхніх ровесників, які не займаються спортом, і її можна порівняти з імунітетом людей, молодших за них на 30-50 років.

Надія на захист від ВІЛ для людей з групи ризику

Надія на захист від ВІЛ для людей з групи ризикуДослідження, результати якого були опубліковані в журналі The Lancet HIV восени 2018 року, розповідає: прийом розробленого групою вчених препарату дає шанс уникнути небезпечного вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ) особам з групи ризику.

Щоденний прийом таблеток, в яких зібрані такі діючі речовини, як тенофовір, дизопроксил і емтрицитабін, дозволив значно знизити інфікування ВІЛ в Сіднеї і деяких інших регіонах Австралії для людей з групи ризику.

 

Безпечне тестування ліків для вагітних

Безпечне тестування ліків для вагітнихУ Сіракузькому університеті, США, дослідники зуміли відтворити з плюрипотентних стовбурових клітин тканини серця.

Якщо українські вчені використовують схожі підходи для того, щоб навчитися відновлювати серце після інфаркту, то їх американські колеги свої дослідження присвятили питанню безпеки пренатальної медицини.

Вивчаючи відтворені тканини, можна зрозуміти, як ті чи інші медикаменти зможуть вплинути на ще не народжену дитину.

Електростимулятор для поліпшення пам’яті

Електростимулятор для поліпшення пам'ятіЛюди, які страждають від таких захворювань, як епілепсія, хвороби Паркінсона або Альцгеймера, з надією дивляться на результати досліджень, опублікованих в журналі Nature Communications.

Метод, за розробкою якого стоїть Міністерство оборони США, допомагає через глибоку стимуляцію мозку за допомогою електричних імпульсів значно поліпшити роботу функціональних мереж головного мозку і поліпшити пам’ять до 15%.

Раніше подібні дослідження вже проводилися, але даний метод має більш широкий спектр застосувань.

Синтезовані антибіотики проти супербактерій

Синтезовані антибіотики проти супербактерійІснує безліч бактерій, при інфікуванні якими пацієнтів практично неможливо вилікувати традиційними препаратами. Такі бактерії стійкі до існуючих антибіотиків, і розробка ліків від них — нагальна задача медиків і біологів. Можливо, синтезований в 2018 році антибіотик теїксобактин міг би стати засобом від тих видів інфекцій, що не піддаються лікуванню традиційними препаратами.

Ефективну дію теїксобактину на резистивні бактерії було виявлено ще в 2015 році. За три роки дослідники з Британського університету Лінкольна повідомили про те, що їм вдалося синтезувати цей антибіотик і провести з його допомогою лікування інфекцій, спричинених резистентними до антибіотиків бактеріями, у мишей. Як повідомляється, перейти до використання препарату для людей в клінічній практиці можна буде років за 10. Але те, що вдалося зробити вченим в 2018 році — дуже серйозний крок вперед.

Ефективне застосування імунотерапії раку

Ефективне застосування імунотерапії ракуНа зміну традиційним способам лікування онкологічних захворювань, таким як хіміотерапія і радіотерапія, приходить імунотерапія. У квітні група дослідників повідомила, що 49-річна жінка, раніше безуспішно лікувалася традиційними методами, пройшла імунотерапію раку грудей і позбулася пухлини. Терапія полягає в «налаштуванні» імунної системи таким чином, що організм самостійно, природним шляхом починає боротися з раковими клітинами. Дослідники повідомили про свій успіх в журналі Nature.

«Дім інновацій» раніше розповідав, що імунотерапія виявилася ефективнішою за інші методи і при лікуванні раку легенів — у міжнародній дослідницькій роботі взяли участь медики з Дніпра. Відзначаючи заслуги досліджень в області нового методу терапії онкозахворювань, Нобелівський комітет в 2018 році присудив премію в галузі фізіології і медицини саме за такі розробки.

Уколи без уколів

Стартап Portal Instruments розробив пристрій для ін’єкцій без голки. Компактний пристрій під високим тиском випускає спрямований струмінь медикаменту. Швидкість струменя досягає 200 м/с — це близько 720 км/ч, що можна порівняти зі швидкістю авіалайнера. Струмінь проникає через верхні шари шкіри, потрапляючи в кровоток, і таким чином забезпечує доставку медикаменту в організм. Очікується, що «нестрашний шприц», що не так сильно травмує шкіру і судини, як звичайна голка для ін’єкцій, незабаром з’явиться на полицях спеціальних торгових мереж і в клініках.

Жінка, яка народилася без матки, стала матір’ю

Жінка, яка народилася без матки, стала матір'юБразильські медики підтвердили, що дитина, народжена жінкою з трансплантованою від мертвого донора маткою, жива, здорова і чудово себе почуває. Про дивовижне досягнення розповідає робота, яка була опублікована в журналі The Lancet.

У статті, що вийшла наприкінці грудня 2018 року, розповідається про те, що здорова дівчинка народилася роком раніше, в грудні 2017 року, через кесарів розтин.

Її мати, 32-річна жінка, у якої через вроджене захворювання була відсутня матка, отримала можливість народити дитину після революційної операції, що відкриває шлях до материнства для тисяч жінок зі схожими проблемами по всьому світу.

Ліки від алергії і астми

Ліки від алергії і астмиДослідження, опубліковане в Nature Communication, показує, що вчені зробили значний крок вперед в розумінні того, як працюють антитіла, що потенційно сприяють виникненню алергій, аж до найважчих, включаючи астму. Це може привести в майбутньому до створення ліків від такого роду реакцій і захворювань.

Згідно з даними дослідження, в складних біохімічних процесах в організмі беруть участь антитіла, які здатні запобігти контакту імуноглобуліну Е з клітинами, викликаючи симптоми алергії.

Вивчення процесу виникнення гістаміну і проявлення алергічних реакцій, якщо дослідники дійсно праві, за 5-6 років може привести медицину до появи дієвого препарату від алергій.

Лікування захворювань на генетичному рівні

Лікування захворювань на генетичному рівніЗа 2018 рік відбулося кілька відкриттів і досягнень, які показують, що за допомогою технології CRISPR для редагування генів можна боротися з рядом захворювань. Наприклад, дослідники зі Солківського інституту біологічних досліджень, США, у своїй публікації в журналі Cell розповіли, що їм вдалося значною мірою вплинути на першопричину лобно-скроневої деменції.

Це нейродегенеративне захворювання, як і, наприклад, атиповий муковісцидоз і атрофія м’язів хребта, проявляється при помилках в РНК, які призводять до дисбалансу білка. Команда дослідників зуміла успішно застосувати до уражених нейронів «генетичні ножиці», виправити помилки РНК і, таким чином, відновити здоровий рівень білка.

Надалі ця методика може бути використана для розробки методу генної терапії небезпечного нейродегенеративного захворювання.