Про що говорив засновник Kickstarter у Києві

What was the speech of Kickstarter founder in Kyiv about

На сцені київського Палацу спорту засновник Kickstarter розповів, на які проекти не пошкодував би грошей і сам.

Наприкінці вересня столицю України відвідав Чарлз Адлер, співзасновник краудфандингового майданчика Kickstarter, за допомогою якого багато стартапів збирає гроші. Адлер виступив на конференції OLEROM Forum, де поділився результатами роботи Kickstarter, а також назвав улюблені проекти, які здобули фінансування у такий спосіб. Крім того, висловився про значення мистецтва і своє нове дітище – простір для творчих амбітних людей Lost Arts.

О чем говорил основатель Kickstarter в Киеве

«Дім інновацій» наводить кілька витягів з його презентації.

Про результати Kickstarter

Глобальне завдання Kickstarter – підвищити самооцінку людей і вивільнити креативний капітал. За час свого існування, з квітня 2009 р., платформа зібрала $3 млрд. Гроші отримали 130 тис. проектів.

Першим був «Чорний поні» (The Black Pony). Його автор почав малювати картину, але не міг її закінчити без додаткового фінансування. Йому потрібно було тільки $15. Як це часто буває на Kickstarter, він переступив цей поріг і здобув $35.

О чем говорил основатель Kickstarter в Киеве

Або ось ще один проект, про який мені хотілося б розповісти, з того ж 2009 р. Це історія дівчини, яка вчилася в коледжі та займалася графічним дизайном. У вільний час вона писала пісні, записувала їх на кухні й викладала в інтернет. У якийсь момент дівчина зрозуміла, що хоче об’єднати їх в альбом, і натрапила на Kickstarter. Для випуску альбому їй треба було $2 тис. Вранці четверга розпочалося збирання коштів, а до півночі надійшло більше грошей, ніж вона розраховувала. Для нас як майданчика це був перший такий досвід. У наступні 20–30 днів вона зібрала понад $7 тис. від 200 осіб.

Те, яких масштабів може досягти ідея, добре видно на прикладі «розумного» годинника Pebble. Вони почали з $35, а в підсумку заробили $20 млн.

Що пов’язує ці проекти? Їм усім вдалося створити середовище, згуртувати людей, які підтримали їхні креативні амбіції.

Про улюблені проекти

Один з моїх найулюбленіших проектів – Viper. Це ком’юніті вчителів та їхніх учнів, які хотіли створити симулятор польотів. Почалося все з того, що п’ятеро зовсім молодих хлопців – учнів середніх і старших класів – вирішили побудувати щось нереальне. В результаті їхню ідею підтримало майже 400 осіб.

О чем говорил основатель Kickstarter в Киеве

Не знаю, чим у вас тут захоплюються учні та студенти, але особисто я у віці цих хлопців не думав ні про які симулятори.

Цей проект важливий для мене як для батька. Я зрозумів, що кожен долар, який я туди вкладаю, це набагато більше, ніж просто долар. Це любов і дружня підтримка, віра в цих людей.

Гроші – понад $11 тис. – ці хлопці зібрали. І тренажер побудували. Тепер мені дуже цікаво, чим вони будуть займатися далі та як складеться їхнє життя.

Про нове дітище

Креативність, чи аутсайдерське мислення, – це те, що набуває цінності. Коли Kickstarter починався, нашим завданням було просування нових ідей. Гроші, які залучалися при цьому, служили показником того, наскільки гарні ці ідеї.

Але креативність – це історія про Сізіфа, який штовхав камінь на гору тільки для того, щоб він знову звідти скотився. Розмовляючи зі своїми друзями, які займаються мистецтвом, які знімають фільми, записують альбоми, я побачив, що вони штовхають вгору цей камінь, незважаючи на те що він постійно падає. Це важко і малоефективно. У творчих людей, у підприємців часто є амбіції, але не вистачає знань. Я зрозумів, що всім цим людям, нам, потрібен фізичний простір, де ми могли б взаємодіяти та обмінюватися знаннями всередині нашої спільноти.

О чем говорил основатель Kickstarter в Киеве

Сам я 20 років провів за комп’ютером. Тому вирішив, що мій новий проект буде місцем для тих, хто робить щось руками.

Як нормальний підприємець я використовував Kickstarter, щоб знайти фінансування. Це був свого роду культурний експеримент, і ось чому: я хотів зрозуміти, що саме потрібно творчим людям – від дизайнерів до гіків. Тому зібрав у одній будівлі в Чикаго близько 60 осіб – художників, музикантів, людей, пов’язаних з технологіями. Ми принесли туди купу всякого барахла – верстати, дроти, інструменти, комп’ютери. Цю будівлю готували до знесення, і у нас був лише один місяць.

На мій власний подив, за цей місяць вдалося мобілізувати спільноту, виробити якісь продукти й розпочати проекти.

У підсумку ми врятували будівлю від знесення, і тепер там базується наш простір для амбітних творчих людей – Lost Art. І ось як він тепер виглядає…

О чем говорил основатель Kickstarter в Киеве

Я впевнений, що мистецтво, музика, яка зачіпає людську душу, мають набагато більше значення, ніж просто технологія, котра сама собою мертва.