Наталія Петрова: «Патент повинен працювати»

Укрпатент

Наталія Петрова, директор з питань експертизи Українського інституту інтелектуальної власності (Укрпатент), дала практичні рекомендації авторам ідей, винахідникам, стартаперам щодо отримання охоронних документів на їх розробки в Україні та за кордоном.

Довідка

Укрпатент є державним підприємством головними завданнями якого є: прийом заявок на видачу охоронних документів на об’єкти промислової власності, проведення експертизи заявок на об’єкти промислової власності на відповідність їх умовам надання правової охорони, забезпечення здійснення державної реєстрації об’єктів промислової власності і змін їх правового статусу та офіційної публікації відповідних відомостей.

Чи захищена інформація про винахід, поки Укрпатент розглядає заявку на отримання охоронного документу

Першим документом, що отримує винахідник після подачі заявки на будь-який об’єкт промислової власності, є повідомлення про встановлення дати подання заявки. З цього моменту починається тимчасова охорона інформації, що міститься в заявці.

Якщо в подальшому все буде благополучно, і розробник отримає охоронний документ (патент), то його строк дії буде рахуватися починаючи з дати, що вказано в повідомлені (якщо заявлено пріоритет – то з дати пріоритету).

Що зробити раніше: захистити винахід чи почати його впровадження

Україна зараз йде по шляху цивілізованого світу. І досвід розвинутих економік свідчить про те, що перш ніж впроваджувати розробку та починати навіть дослідне виробництво, краще мати охоронний документ.

Впевнено можна сказати, що закордонні інвестори не будуть вкладати кошти в українську розробку, якщо, як мінімум, її автори не будуть мати захисту принаймні по інтелектуальної власності саме на території України.

Інформація в заявці повинна бути викладена так, щоб будь яка третя особа могла відтворити по опису і кресленням ту розробку, що заявляється

Найбільш розповсюдженні помилки при оформленні заявок

Укрпатент відноситься з повагою до заявників. Серед них є велика кількість унікальних, геніальних людей, які у багатьох випадках самостійно працюють над оформленням заявок, не користуючись послугами патентних повірених.

Але заявники не завжди на відповідному рівні оцінюють документи, що подаються до Укрпатенту на об’єкти промислової власності.

Наприклад, дуже часто це стосується розподілу винагороди серед авторів винаходу, яку вони можуть отримати у випадку вдалої реалізації свої розробок після отримання патенту.

При поданні документів Укрпатент тільки пересвідчується у наявності документу про такій розподіл, не вникаючи в його зміст. І вся відповідальність за розмір і розподілення винагороди лежить на самих авторах розробки. При виникненні суперечних питань Укрпатент нічим не зможе зарадити.

Тому наша організація рекомендує заявникам приділяти більше уваги цьому питанню. Бо дуже часто виходить, що автори легше отримують охоронний документ на свої розробки, ніж потім ділять реальний чи можливий прибуток.

Окрім того, заявники в багатьох випадках побоюються, що їх винахід украдуть. В результаті вони намагаються приховати якусь інформацію, не повністю розкривають данні про розробку в заявці.

Зрозуміло, що випадки крадіжок розробок існують. І якщо мова йде про великі, серійні виробництва, то справа часто доходить до судів. Тоді, якщо в охоронному документі, щось не договорено, чи викладено не достовірно, то цей документ не може виконати свою функцію.

Тому всім заявникам треба звертати увагу на конкретність висловлювання. Інформація в заявці повинна бути викладена так, щоб будь яка третя особа могла відтворити по опису і кресленням ту розробку, що заявляється.

Якщо подається заявка на винахід строком дії до 20 років, то експерт Укрпатенту повинен, у випадку, коли йому щось незрозуміло в дії пристрою чи елементу, що заявляється, надіслати запит до заявника. І завдяки цьому процесу, незрозуміло прописані моменти, скоріш за все, будуть з’ясовані і оформлені правильно.

А ось у випадку, коли заявляється корисна модель, така заявка проходить формальну експертизу, і охоронний документ видається під відповідальність розробника тільки за результатом формальної експертизи. Але згідно чинного законодавства будь-яка особа може подати клопотання на проведення експертизи запатентованої корисної моделі. Така експертиза проводиться без діалогу з патентовласником, і експерт робить висновок тільки на підставі його розуміння матеріалів заявки.  В цій ситуації, якщо якась ознака не ідентифікується (не має однозначного розуміння спеціалістом на основі відомого рівня техніки), експерт просто може її відкинути (потім можливо виявиться, що саме ця ознака була суттєвою) і зробити висновок без урахування ознаки.

Самостійно складати заявку, чи звернутися за допомогою до професіоналів

Є досвідчені винахідники, які дуже непогано пишуть заявки, але краще, коли цю роботу виконують спеціалісти в цієї сфері.

Найбільш цивілізований шлях, прийнятий у всьому світі, – це користування послугами патентних повірених. Але, як відомо, в нашій країні далеко не всі можуть дозволити собі такий варіант, враховуючи брак коштів. Послуги патентних повірених коштують достатньо дорого, тому люди вчаться виконувати цю роботу самостійно.

Але, Укрпатент може запропонувати ще один спосіб допомоги заявникам. В інституті існує спеціальний підрозділ, що надає консультативну допомогу у складанні заявок, та оформленні відповідей на запити експертів. Це відбувається теж на платній основі, але розцінки нижче, ніж у патентних повірених (розцінки можна подивитися на сайті Укрпатенту).

Окрім того, в Укрпатенті працює консультаційний пункт, який безплатно надає інформацію заявникам.

Міжнародні патентні заявки по процедурі PCT

Нещодавно Укрпатент отримав статус міжнародного пошукового органу. В даний момент, згідно з процедурою Всесвітній організації інтелектуальної власності (ВОІВ), цей статус Укрпатент підтверджує черговий раз.

Що це дає безпосередньо заявнику? Той, хто хоче патентуватись за кордоном, зможе подати до Укрпатенту клопотання про проведення міжнародного патентного пошуку та попередньої міжнародної експертизи (відповідно до Інструкції РСТ). Таким чином, заявка приймається, проводиться пошук і попередня експертиза не тільки по українським патентам, але й по всьому переліку баз мінімуму РСТ , що є на сайті ВОІС.

Заявник, дочекавшись результатів такого пошуку і попередньої експертизи, побачить, чи є сенс продовжувати цей процес, і може вже з впевненістю подавати заявки в тих країнах, де в нього є зацікавленість в провадженні своєї розробки.

Чи можливо запатентувати програмне забезпечення

Згідно як українського, так і світового законодавства, отримати патент на програмне забезпечення неможливо. Але його можна захистити як інтелектуальну власність. Охоронний документ у якості об’єкту авторського права на програмне забезпечення потрібно отримати обов’язково – це є традиційною міжнародною практикою.

Комплексний захист інтелектуальної власності

Спеціалісти рекомендують заявникам здійснювати комплексний захист своїх розробок. Класичний варіант охорони інтелектуальної власності – по всім об’єктам. Програмне забезпечення – як об’єкт авторського права, пристрій – як патент на винахід, а логотип – як товарний знак.

В якості прикладу в даному випадку можна привести будь-який автомобіль. Значок на капоті – товарний знак, дизайн – промисловий зразок, а пристрої, завдяки яким автомобіль пересувається, – це винаходи та корисні моделі.

Охоронний документ у якості об’єкту авторського права на програмне забезпечення потрібно отримати обов’язково

Чи може наявність патенту в Україні зашкодити отриманню патенту в іншій країні

Дійсно, в деяких країнах автору можуть протиставити його ж заявки в інших країнах. Але Україна поки не входить до переліку баз, які повинні перевірятись по стандарту ВОІС усіма патентними відомствами. В обов’язковому переліку нашої країни немає.

На рівні патентів Україну розглядає лише Російська Федерація.

Але, щоб бути впевненим, що ніяких проблем в цьому питанні не виникне, винахіднику треба, при наявності такої необхідності, подати заявки в інших країнах не пізніше ніж через 12 місяців з моменту подачі заявки в Україні.

В яких галузях зараз найбільша кількість заявок

Ця статистика змінюється. Зараз, тому що наша країна в стані війни, більша кількість заявок подається на винахід корисної моделі в галузі товарів народного споживання.

Показники реєстрації охоронних документів на об’єкти промислової власності в І кварталі 2013 – 2017 років
Об’єкти промислової власності201320142015201620172017 у % до 2016
Усього зареєстровано71017278577561447067115
Винаходи97586374768067699,4
Корисні моделі24472309203418722198117,4
Промислові зразки38254344464462096,3
Знаки для товарів і послуг32973563255029483573121,2
Міжнародні реєстрації за Мадридською системою1752262321411993169084,8

Джерело

Значно зменшилась кількість розробок серед потужних галузей народного господарства таких, як важке машинобудування, верстатобудування. Це зумовлено тим станом економіки, в якому зараз знаходиться Україна.

Окрім того, в деяких відділах переважають закордонні заявки. Наприклад, відділ фармацевтики на 95% працює з заявками з інших країн, і результат цього ми можемо спостерігати в аптеках. Навіть якщо якість вітчизняних препаратів є достатньо високою, вони не можуть пробитися на ринок в силу об’єктивних причин.

Подібна ситуація з великою кількістю закордонних заявок є і в галузі ІТ-технологій.

Власники патентів мають більш зацікавлено йти на діалог з інвестором, бути більш відкритими

Патент треба використовувати за його призначенням

В Україні вже декілька років працює біржа промислової власності. І за весь час через неї не було складено ні єдиної угоди.

Лише раз чи двічі закордонні інвестори зацікавились розробками вітчизняних винахідників. Відомо, що перепоною в одному з випадків став сам винахідник. Спочатку він висував інвестору якісь дивні умови, а потім взагалі вирішив, що своє надбання нікому не віддасть. І сам в результаті його так і не впровадив.

Це свідчить про те, що наші винахідники дуже часто працюють по-старому – отримують патент, щоб повісити його на стіну. Але патент, це така ж власність, як автомобіль чи квартира. Його потрібно цілком використовувати по його прямому призначенню. Патент – це товар. Він повинен працювати на свого власника, інакше навіть володіння їм стає обтяжливим.

Власники патентів мають більш зацікавлено йти на діалог з інвестором, бути більш відкритими.

Отримати патент – це тільки частина справи, яку допомагає зробити Укрпатент. А реалізувати його і дати за 20 років повністю розкритися, це справа власника патенту.