Пісок на зубах: про що розповіли зуби Homo naledi

Пісок на зубах: про що розповіли зуби Homo naledi

Нове дослідження показало, що вимерлі люди Homo naledi споживали їжу з високим умістом часточок ґрунту. Одна із можливих причин – посушливий клімат.

Результати нового дослідження зубів Homo naledi свідчать про те, що наші пращури споживали їжу, в якій було багато частинок ґрунту. Про це йдеться в нещодавній публікації міжнародної групи науковців у Journal of Human Evolution. Причину таких особливостей дієти ще належить з’ясувати.

Відкриття нового виду людей Homo naledi стало найпомітнішою подією у світовій палеоантропології цього століття. Їхні рештки знайшла команда південноафриканського антрополога Лі Бергера 2013 р. в печері під назвою «Висхідна зоря» (Dinaledi Chamber – від неї походить видова назва цих людей) на території ПАР. Широкий загал дізнався про цю знахідку 2015 р., після того як було опубліковано перші результати дослідження.

Резонанс навколо Homo naledi зумовлено кількома факторами. По-перше, нові види Homo відкривають загалом не так часто. По-друге, багато питань і здогадок викликало місце знахідки. Це печера з єдиним дуже вузьким входом. Лі Бергер особисто не працював у камері, де було знайдені кістки. Для цього він мусив залучити антропологів, що мають досвід у спелеології та досить компактні габарити, які дають змогу просуватися вузькими проходами печери.

Homo naledi також були компактними, але виникла підозра, що цей довгий шлях вони не могли подолати наосліп – без використання вогню. З огляду на їхній невеликий мозок і припущення, що це були одні з ранніх представників роду Homo, ідея про вогонь виглядає досить сенсаційно.

Припущення про давність Homo naledi пов’язані із примітивними рисами їхнього скелета, що нагадували безпосередніх предків людей – австралопітеків, хоча й були «перемішані» з деякими прогресивними еволюційними рисами.

Цікаво й те, що залишки давніх людей були дуже численними, тоді як зазвичай антропологи мають за щастя знайти пару кісток в одному місці. Чому рештки багатьох особин опинилися разом у такому незвичному місці – теж цікаве питання. Були навіть припущення, що це поховання. Пізніше вдалося з’ясувати, що Homo naledi, знайдені Лі Бергером, жили приблизно 330 000–230 000 років тому.

Якщо про анатомію цих наших родичів дослідники можуть судити за численними рештками, то ключів до розуміння їхнього способу життя не так багато. Один із них – зуби. Їхня будова, а також характер стирання і пошкоджень можуть розповісти про те, якою була їжа цих людей. Саме дослідженню зубів Homo naledi у порівнянні з деякими іншими видами людей та їхніх найближчих родичів була присвячена згадана робота.

Одна з головних особливостей зубів Homo naledi в тому, що на їхній поверхні значно більше відколів, ніж у родичів. Такі пошкодження означають, що в їхній їжі було немало часточок ґрунту. Це можна по-різному витлумачити. Одне з пояснень таке, що Homo naledi їли багато підземних частин рослин, таких як коріння, разом із якими на зуби потрапляло чимало ґрунту. Інша ймовірна причина – клімат на той час був посушливий, вітер переносив маси піску і його, відповідно, багато осідало на їжі.

Нагадаємо, нещодавнє дослідження свідчить про те, що інший вимерлий вид людей – неандертальці залишали свої малюнки на стінах печер у Європі. До цього вважалося, що малювати вміли тільки Homo sapiens.