Премія Костюка – 2017: біосенсори та хелікобактерна інфекція

Премия Костюка – 2017: биосенсоры и хеликобактерная инфекция

Премію Костюка 2017 р. вручили за розробку біосенсорів і дослідження особливостей перебігу хелікобактерної інфекції.

Минулого тижня всьоме відбулося нагородження лауреатів Премії Костюка – щорічної відзнаки для молодих учених, що працюють у галузі біомедицини в Україні. Цього року нагороду отримали Роман Москаленко (Медичний інститут Сумського державного університету) за дослідження деяких закономірностей перебігу хелікобактерної інфекції, а також Іван Кучеренко (Інститут молекулярної біології та генетики НАН України, ІМБГ) за розробку біосенсорів, важливих для діагностики та лікування низки захворювань.

Платон Костюк, чиїм ім’ям названо цю премію, – видатний український нейрофізіолог, що працював у Інституті фізіології ім. О. О. Богомольця і очолював його з 1966 р. до своєї смерті в 2010 р. В середині 70-х років минулого століття йому разом із колегами вдалося замінити цитоплазму нервової клітини на штучне середовище. Це відкрило абсолютно нові можливості для вивчення роботи нейронів і допомогло здійснити фундаментальні відкриття світового значення. За словами нинішнього директора інституту Олега Кришталя, який є учнем Платона Костюка, заклад став одним із провідних світових дослідних центрів у галузі електрофізіології.Коли в українській науці настали складні часи, інститут обернувся на потужне джерело висококваліфікованих дослідників для західних університетів, і сьогодні багато його колишніх співробітників успішно працюють у Європі та Америці. У 2011 р. вони заснували фонд імені Платона Костюка, щоби підтримувати молодих українських науковців, які займаються дослідженнями в галузі біомедицини.

На Премію Костюка можуть претендувати вчені з будь-якої наукової установи впродовж десяти років після захисту кандидатської дисертації. Отримати відзнаку можна лише один раз.

Заявки претендентів оцінюють експерти фонду за такими критеріями, як інноваційність, значення ідеї дослідження, важливість отриманих результатів тощо.

З 2015 р. премією опікується також Наукове товариство ім. Шевченка (США); завдяки йому, як сподівається Олег Кришталь, можна буде розширити коло донорів фонду, що, відповідно, дасть змогу збільшити кількість лауреатів.

Цього року на премію претендувало 20 науковців, а до фіналу вийшло п’ятеро:

  • Дмитро Бутов (Харківський національний медичний університет);
  • Сергій Кропивко (ІМБГ);
  • В’ячеслав Кулик (Інститут фізіології ім. О. О. Богомольця НАН України);
  • Іван Кучеренко (ІМБГ);
  • Роман Москаленко (Медичний інститут Сумського державного університету).

Кожен із них мав нагоду протягом п’яти хвилин презентувати свою роботу.

Іван Кучеренко став лауреатом Премії Костюка за розробку різноманітних біосенсорів. Зокрема, він створив біодатчик, який одночасно визначає концентрацію глюкози і АТФ, що важливо для діагностики цукрового діабету, а також дає змогу контролювати результати лікування цього захворювання. Ще один тип біосенсорів призначено для швидкої діагностики інфаркту міокарда.

Розробки існують поки що у вигляді прототипів і, за словами Івана Кучеренка, вони будуть дешевшими порівняно з аналогами. Що також важливо, їх можна буде використовувати в домашніх умовах.

На момент вручення премії науковець продовжував свої дослідження у Німеччині, тому на церемонії його представляв науковий керівник і завідувач лабораторії молекулярної біології ІМБГ, член-кореспондент НАН України Олексій Солдаткін. Сам же пан Кучеренко виступив перед аудиторією із відеозверненням.

Роман Москаленко був нагороджений Премією Костюка за внесок у дослідження закономірностей перебігу хелікобактерної інфекції у макаки-резус. Цей проект тривав понад 15 років за участі близько півсотні вчених із 30 наукових установ. Сам лауреат досліджував морфологічні зміни в організмі тварини.

Здобуті результати, як сподівається Роман Москаленко, допоможуть удосконалити наявні підходи до лікування хелікобактерної інфекції.

Обидва переможці отримали грошові премії в розмірі, еквівалентному $1 000.

Інститут фізіології запрошує всіх небайдужих долучитися до підтримки обдарованих українських дослідників, що працюють в галузі біомедицини. Як це зробити, можна дізнатися за посиланням.