Привабливий Чорнобиль: як «продають» зону відчуження

Attractive Chornobyl: how exclusion zone is “being sold”

Держава вирішила перетворити 2 600 км² зони відчуження навколо Чорнобильської АЕС на інвестиційний проект. Чи зацікавляться інвестори?

Через 32 роки після аварії на Чорнобильській АЕС зона відчуження лишається непридатною для постійного проживання людини. Загальна екологічна ситуація там поліпшується, а проте близько 2 600 км² території все ще забруднено радіацією.

У 2016 р. на бізнес-форумі в Торонто Україна презентувала це як можливий інвестиційний проект – перетворення депресивної зони відчуження на територію можливого розвитку альтернативної енергетики. Уряд Франції підтримав цей намір і виділив грант у розмірі €250 000, щоб визначити, наскільки це технічно можливо і доцільно з економічного погляду. Попереднє техніко-економічне обґрунтування виконала французька компанія Tractebel France. Його результати оприлюднили 19 березня.

Привлекательный Чернобыль: как «продают» зону отчуждения Привабливий Чорнобиль: як «продають» зону відчуження Attractive Chornobyl: how exclusion zone is “being sold”

Висновок дослідження: зону відчуження можна використовувати для спорудження сонячної електростанції піковою потужністю до 1,2 ГВт.

Хто цікавиться зоною відчуження

«Станом на сьогодні ми маємо понад 60 декларацій інвесторів про наміри прийти і працювати тут. В тому числі, під час зустрічі президента України Петра Порошенка з президентом Франції Еммануелем Макроном останній запевнив, що французькі інвестори готові прийти в Україну і чекають результатів дослідження, для того щоб інвестувати кошти», – розказав «Дому інновацій» міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак.

Не випадково уряд Франції профінансував це дослідження та оприлюднив його результати. «З бюджету України на це дослідження не витратили ні копійки. А законодавство до цього проекту ми підготували ще в 2016 р.», – запевнив міністр.

Посол Франції в Україні Ізабель Дюмон додала, що відновлення економіки у зоні відчуження – це для Франції дуже символічний проект у рамках нової кліматичної політики і Паризької кліматичної угоди.

Окрім французьких компаній, спорудженням сонячних електростанцій у зоні відчуження цікавляться українські, китайські, турецькі, болгарські та навіть одна білоруська фірма. Проте Остап Семерак не зміг назвати імена, адже поки що можливі інвестори не робили жодних офіційних заяв. «Всі вони чекали на результати нашого дослідження. Бо якщо кожна компанія робитиме власне, це дуже дорого. А наш сьогоднішній жест – це подарунок ринку», – розказав міністр. Якщо знадобиться, потенційні інвестори можуть зробити глибше дослідження відповідно до власних потреб. Але це вже будуть менші витрати.

Стосовно інвестицій у сам проект розвитку сонячної енергетики в зоні відчуження, то вони мають бути значними. З огляду на ринкові ціни, Остап Семерак озвучив вартість проекту в €1 млрд. «Це величезна інвестиція, яка, очевидно, не може бути зроблена в один день, це буде поетапно», – зазначив він.

Скільки держава заробить на землях Чорнобиля

Площа зони відчуження порівнянна з територією європейської держави Люксембург. А отже, кожен інвестор знайде там собі ділянку. Проте заробити багато на оренді землі держава не зможе. «Здавати в оренду забруднену землю – я боюся це говорити, але вона дуже мало коштує», – зізнався Остап Семерак.

За його словами, головна мета тут інша: повернути Чорнобильську зону в економіку України, перетворити її з депресивної на розвинену. «Ми закриваємо Чорнобильську станцію, звільняємо людей. А отже, нові проекти в зоні відчуження – це можливість для тамтешніх енергетиків працювати за спеціальністю. Створюються нові робочі місця, сплачуються податки, і на цьому ми будемо заробляти», – розказав міністр екології та природних ресурсів.

Оцінки заробітків держави поки не озвучують, адже вартість землі визначатимуть на конкурсі, це ринковий механізм. А кількість робочих місць та обсяг податків залежатиме від кожного конкретного проекту.

Приклад подібних інвестицій та їх впливу на економіку – сонячна електростанція в Нікополі, яку побудувала канадська компанія TIU Canada за €10,7 млн. Станція потужністю 10,5 МВт складається з 32 304 сонячних панелей, установлених на 15 га землі. На станції працює 25 осіб, а дохід місцевого бюджету, за даними видання «Ліга.net», склав 2 млн грн.

В середині березня також стало відомо, що Європейський банк реконструкції та розвитку виділив €25,9 млн на будівництво трьох сонячних електростанцій на Вінниччині. Про це особисто повідомив президент України Петро Порошенко на своїй сторінці в соцмережі Facebook.

Перша станція вже працює

Зараз у Чорнобильській зоні відчуження працює пілотний проект – невеличка станція сонячної електроенергії. Її побудувала компанія «Солар Чорнобиль», створена консорціумом Rodina Energy Group та Enerparc AG. «Коли ми здавали в оренду майно, на якому ця маленька станція побудована, там була дуже невелика плата. Але це все одно плата. Крім того, держава отримує податки», – пояснює Остап Семерак.

Остап Семерак розказує, що серед потенційних проектів для Чорнобильської зони є не лише сонячні електростанції, але й вітряні. Після того, як з’явиться інвестор, він має подати заяву, що хоче взяти в оренду земельну ділянку. Уряд України повинен розглянути цю заявку, ухвалити рішення про передання в оренду земельної ділянки, заявленої інвестором, після чого інвестор зможе проектувати й починати своє будівництво. Сім місяців – це час, відведений на проектування після ухвалення рішення про оренду. На етапі проектування має бути розв’язано питання підключення до електромережі.

Загалом у 2017 р. інвестори вклали в сонячну енергетику України близько $250 млн – це вдвічі більше, ніж за попередній рік. Ринок зростає, а отже коротшає шлях до енергонезалежності країни.