Розпочати успішний бізнес після 40 років: міфи і реальність

Розпочати успішний бізнес після 40 років: міфи і реальність

Усі люблять «історії успіху». Наприклад, історії про підприємців, які розбагатіли, почавши бізнес в поважному віці. Але якщо придивитися, то багато з цих «історій раптового успіху» починаються так: «У віці 50 років він купив завод і розбагатів». «Дім інновацій» «відділив кукіль від пшениці» і знайшов реальні історії успіху, а також виділив три важливі риси, що об’єднують їх все.

«Дім інновацій» перебрав сотні «історій успіху», якими повниться інтернет, звертаючи увагу на ті з них, де розповідається, як підприємець почав свою успішну підприємницьку діяльність у віці від 40 років і старше. У таких вибірках на всіх мовах світу часто можна зустріти, наприклад, історію Чарльза Флінта, який заснував IBM в 61 рік «і раптом розбагатів». Або історію про те, як полковник Сандерс створив KFC в 40 років і теж «раптом розбагатів».

Будь-яку людину з критичним мисленням ці постійні «раптом» дуже насторожують. Особливо підозріло це виглядає для тих, хто в курсі, якими неймовірними зусиллями домагаються успіху сучасні стартапери, скільки злетів і падінь їм доводиться до цього пережити.

Тому нам довелося перерити чимало реальних біографій цих «раптово успішних» людей, щоб виявити, хто ж із сучасних ікон підприємництва дійсно почав у віці за 40, а хто — ні. Деякі з них ми навели як приклад в цій статті.

«…і раптом розбагатів!»

Але давайте спочатку коротко розберемо, що ж не так з тим же Харлендом Сандерсом, Чарльзом Флинтом і іншими, хто «раптом розбагатів»?

Розпочати успішний бізнес після 40 років: міфи і реальність

Полковник Сандерс на кухні ресторану в м. Корбін, штат Кентукі
Фото: KFC.com

Ось, наприклад, полковник Сандерс, втілення «американської мрії». До того, як в 40 років він відкрив перший ресторан Kentucky Fried Chicken (згодом KFC), після служби в армії, Харленд, крім іншого, вивчився на юриста і працював за профілем, успішно торгував страховками, а потім, вклавши накопичені гроші, відкрив поромний бізнес. Пізніше він став секретарем Торгової палати в Колумбусі, штат Індіана, продав за солідні гроші свою частку в поромному бізнесі, відкрив виробництво ацетиленових ламп освітлення, збанкрутував, але не опустив руки і пішов працювати в автобізнес. Тут він займав керівні посади, накопичив коштів, відкрив ресторан і… так, тут вже він «раптом розбагатів»!

Часто впадає в очі історія одного з найбагатших європейців Амансіо Ортега (статок $62,7 млрд.), власника Inditex (торгівельні марки Zara, Zara Home, Massimo Dutti, Bershka, Oysho, Pull and Bear, Stradivarius і Uterqüe) — він теж «раптом розбагатів» після 40. Але ось, як все було насправді: Ортега в 14 років вже працював в сфері виробництва і продажу одягу, сам навчився шити і продавати сорочки, а в 17 років організував кооператив, на який працювали місцеві домогосподарки, що шили на замовлення молодого підприємця одяг. За 10 років Ортега вже володів власним магазином, продукцію для якого шили його швачки… Потім, трохи пізніше, він, маючи постачальників, виробничі потужності та можливості для реалізації продукції, відкрив свою торгову марку Zara, і… ну, ви зрозуміли — «раптом розбагатів»!

А ось і Тоні Райан, засновник ірландського лоукостера Ryanair, «що розбагатів в 48 років». Він багато років пропрацював в найбільшій ірландській авіакомпанії Aer Lingus, після чого, будучи глибоко «в темі», запропонував її керівництву створити (за участю інвестора в особі компанії Guinness Peat Group) і очолити компанію з лізингу авіатранспорту — GPA. Ця компанія, очолювана Райаном, з часом стала найбільшою в світі компанією такого роду. І потім, за 10 років, коли він фактично керував значним флотом літаків, мав контакти по всій Європі, він «раптом» створив лоукостер і розбагатів.

Розповідають, що не менше «стрімко розбагатів» і Кавасакі Сьодзьо, який в 49 років заснував «на рівному місці» компанію Kawasaki Heavy Industries. Насправді Кавасакі народився в сім’ї торговця кімоно, і сам пішов у торгівлю в 17 років. У віці 27 років він почав свій бізнес морських вантажоперевезень, але через деякий час його судно затонуло в шторм. У 32 роки він взяв участь в бізнесі виробництва і реалізації цукру. Далі він займався транспортуванням і виробництвом. До 57 років йому, людині, яка володіє унікальним управлінським досвідом і розумінням комерції, пароплавного транспорту і перевезень, запропонували посаду виконавчого віце-президента Японської поштової пароплавної компанії. За два роки, Кавасакі, що мав зв’язки в уряді, заснував спочатку доки, а потім і суднобудівну компанію, і… так, саме — «раптом розбагатів»!

Засновник IBM Чарльз Флінт, який «прийшов в бізнес в 61 рік», насправді йшов до створення глобальної компанії, що залишилася на вершині бізнесу і через 100 років після заснування, все своє життя. Він народився в сім’ї співвласника торгової фірми, закінчив Університет Нью-Йорка за фахом інженера, і в віці 21 рік став партнером у фірмі Gilchrest, Flint & Co, яка займалася перевезеннями. Уже в 26 років він став консулом Чилі в Нью-Йорку, а пізніше — консулом Нікарагуа і Коста-Ріки в тому ж місті. К 42 рокам досвідчений дипломат, інженер і підприємець стояв за консолідацією ряду бізнесів в національну компанію U.S. Rubber, за створенням військового флоту Бразилії і ряду величезних бізнесів — в тому числі і American Woolen, яка заправляла на ринку вовняної тканини і одягу з 1899 року, і існує по цей день. І ось, в 61 рік, Чарльз Флінт об’єднав чотири компанії в одну, яка з часом стала іменуватися IBM.

RedBull Фото Marieke Kuijjer

Red Bull
Фото: Marieke Kuijjer

Не менш цікава історія Чалео Йювідья — творця напою Red Bull, що «раптом розбагатів» на ньому. Він деякий час заробляв продажем медикаментів, а потім заснував і свою фармацевтичну компанію — TC Pharmaceuticals. Компанія розробила, наприклад, препарати Endothelin (засіб від діареї) і Alumac (від болю в животі), які до сих пір є в продажу. Холдинг існує і приносить дохід від фармпродукції донині. Коли Чалео Ювідья виповнилося 53 роки він вже був успішним бізнесменом, і запустив в Таїланді продажу напою, виготовленого за власним рецептом, і став ще більш успішним… Але надбагатим йому допоміг стати продажник-австрієць.

Хто робить — голий не ходить

Дітріх Матешиц, відкрив світові Red Bull в 40 років

Австрієць хорватського походження з неповної небагатої сім’ї, він закінчив Віденський університет зі спеціалізацією маркетинг. Все життя він всюди пробивався сам, працюючи за фахом: спочатку займався маркетингом і продажами в Unilever, а потім і в компанії Blendax, що виробляла зубну пасту, — останню поглинув концерн Procter & Gamble.

Під час чергового відрядження до Таїланду, страждаючи від «джетлага» після довгого виснажливого перельоту, Дітріх Матешиц спробував «підлікуватися» місцевим напоєм з червоними биками на етикетці. Напій «Кратінг Денґ» (в перекладі з тайського «Червоний гаур» — за назвою великого бика), створений місцевим бізнесменом Чалео Йювідья з використанням різного роду тонізуючих речовин, зняв сонливість як рукою. Вражений ефектом, досвідчений маркетолог звернувся до творця «енергетика» з ідеєю познайомити світ з його продуктом.

Після переговорів з Чалео Йювідья, Матешиц повернувся до Австрії і заснував Red Bull GmbH. Саме він, Матешиц, зробив напій всесвітньо відомим, розпочавши його продаж спершу в Австрії, а потім і по всій планеті. Сьогодні статок Дітріха Матешица оцінюється в $23,7 млрд, що робить його №53 в списку найбагатших людей планети.

Генрі Форд, заснував Ford Motor Company на 40 році життя

Талановитий інженер Генрі Форд починав свою кар’єру в компанії у Томаса Едісона. Просуваючи свої ідеї, він не раз зустрічався з Едісоном, іншими великими гравцями інноваційного та венчурного ринку початку 20 століття, і пропонував втілити свої розробки, очоливши бізнес. Через роки Форду вдалося отримати фінансування. Він заснував свою фірму і тут впровадив конвеєрне складання, спростив конструкцію авто, і в підсумку створив автомобіль для широких мас — те, чого не вистачало світові. По суті, прорив, який призвів до популярності авто в США, а слідом і по всій планеті, почав саме Генрі Форд зі своїми автомобілями. За місяць після заснування Ford Motor Company Генрі Форду виповнилося 40 років.

Роберт Нойс, заснував Intel Corporation в 40 років

Розпочати успішний бізнес після 40 років: міфи і реальність

Роберт Нойс та Гордон Мур
Фото: Intel

Заради справедливості зазначимо, що до моменту заснування в 1968 році компанії Intel разом зі своїм молодшим на два роки колегою Гордоном Муром, Нойс вже мав підприємницький досвід — він був одним зі «зрадницької вісімки», яка пішла із компанії Shockley Semiconductor Laboratory і заснувала Fairchild Semiconductor ще в 1957 році.

Але в подальшому саме Intel з командою, яка відкололася від Fairchild, стала тим «стартапом», що справила, мабуть, найсерйозніший вплив на світ мікропроцесорів, оперативної пам’яті і всієї обчислювальної техніки в цілому — буквально створивши ринок, в якому була глобальна потреба. Гордон Мур сьогодні займає 140 місце в рейтингу найбагатших людей планети за версією Forbes.

Герберт Бойєр, заснував Genentech в 40 років

Герберт Бойєр — людина-легенда, піонер генної інженерії: саме він вперше зумів «змусити» клітини бактерії виробляти чужорідні білки. 1976 року досвідчений 40-річний біолог і хімік, з фінансуванням і маркетинговою допомогою венчурного інвестора Роберта Суонсона, створив компанію Genentech. Два роки пішло у Бойера і фахівців його компанії на те, щоб створити недорогий синтетичний інсулін, затребуваність в якому складно переоцінити, а потім ще рік пішов на те, щоб синтезувати гормон росту. Розробки не тільки завоювали ринок і врятували мільйони життів, але й дозволили Герберту Бойєру стати дуже заможним підприємцем.

Джеймс Сінегал, став співзасновником Costco в 40 років

Якщо один із співзасновників Costco, Джефрі Бротман, з ранніх років знав, що таке роздрібна торгівля і бізнес, через те, що вся його родина була зайнята в цій сфері, то другий із співзасновників, Джеймс Сінегал, народився в скромній робітничій сім’ї і починав кар’єру з посади пакувальника продуктів в магазині FedMart. У FedMart Джеймс Сінегал зробив кар’єру і виріс до посади виконавчого віце-президента. У віці 40 років Джеймс, який уже був експертом з мерчандайзингу та операційної діяльності в ритейлі, почав спільний бізнес з Бротманом. Зараз їх компанія Costco — друга за розміром світова роздрібна мережа з багатомільярдними оборотами.

Томас Сібел, заснував Siebel Systems в 41 рік

Томас був одним з семи дітей в заможній родині адвоката, але успіхів він домагався сам — спочатку завзятим навчанням, а потім і наполегливою працею. Дипломований історик, інженер, айтішник і фахівець з бізнес-адміністрування, в 32 роки він потрапив в софтверну компанію Oracle. Тут він пропрацював шість років, а після того, як пішов з Oracle, займав керівні посади в інших компаніях галузі ІТ. Коли Томасу виповнився 41 рік, він з екс-колегами з Oracle заснував компанію Sibel Systems. За кілька років CRM-система, створена програмістами компанії Томаса Сібела, стала лідером в галузі (в 2002 році вона займала 45% ринку). У 2005 році Oracle купила Siebel Systems за $5,8 млрд.

Після продажу Томас Сібел заснував і очолив успішну компанію C3, зайняту в розробках в галузі штучного інтелекту. Сьогодні статок 66-річного підприємця оцінюється в $2,9 млрд.

Мері Кей Еш, створила «бізнес для жінок» Mary Kay Inc., коли їй виповнилося 45 років

Розпочати успішний бізнес після 40 років: міфи і реальність

Мері Кей Еш
Фото: Mary Kay Foundation

Коли перший чоловік Мері Кей служив в армії США під час Другої світової війни, вона була змушена сама заробляти гроші, і показала себе як відмінний комівояжер: особисто ходячи від дому до дому, вона продала за півроку книг на $25 тис., що було феноменальною на ті часи сумою (в перерахунку на сьогоднішній курс — близько $350-400 тис.). Коли чоловік повернувся з війни, подружжя розлучилося, і Мері Кей залишилася одна з трьома дітьми. Їй довелося йти на роботу в компанію Stanley Home Products, що виробляла і продавала косметику і домашні аксесуари, де вона довго робила кар’єру в тому, що у неї виходило найкраще — в продажі та маркетингу. Але Мері Кей покинула фірму, коли не вона, а колега, якого вона навчала продажам, отримав вищу посаду — те місце, на яке цілила сама Мері Кей.

Розчарована, вона кинула все і сіла за написання книги, в якій хотіла розповісти жінкам, як робити бізнес. І в ході роботи над книгою у Мері Кей народився гармонійний бізнес-план, який вона втілила у життя того ж року, відкривши компанію з виробництва косметики, в якій жінки могли б реалізувати себе, створюючи свої мережі продажів. Так 45-річна дама стала підприємцем і створила приватний бізнес, який до моменту її смерті в 2001 році перетворився в справжню косметичну імперію.

Гері Баррелл і Мін Као, відкрили фірму Garmin, коли їм було 52 роки і 40 років, відповідно

Гері Баррелл, дипломований інженер-електронник, працював в ряді компаній за своїм профілем. Будучи співробітником King Radio Corporation, що виробляла системи зв’язку для авіації, він познайомився з іншим електронником. Пробивний малий Мін Као народився на острові Тайвань, де закінчив виш, але будував свою кар’єру в США: на момент знайомства з Барреллом, Као встиг попрацювати на NASA, армію США, Teledyne Systems, Magnavox Advanced Products.

У 1989 році, коли Гері виповнилося 52, а Мину — 40 років, вони заснували компанію, названу пізніше Garmin за іменами співзасновників — Gar(y) і Min. Перші свої пристрої для GPS-навігації вони зібрали на картковому столі, сидячи на розкладних стільцях в гаражі. За два роки, після польових випробувань (знайомі з армії випробували GPS-навігатор під час війни в Перській затоці), вони уклали контракт на поставку навігаційного обладнання з Міноборони США, де у Мін Као були контакти. За чотири роки прибуток компанії склав $23 млн., а сьогодні, в 2019 році, статок Баррелла оцінюється в $1,9 млрд., а Мін Као — в $3,9 млрд.

Реймонд Альберт «Рей» Крок, заснував франчайзингову мережу McDonald’s в 52 роки

McDonald’s в м. Фінікс, Аризона. 1953 рік. Фото: Bob Dreste

McDonald’s в м. Фінікс, Аризона. 1953 рік.
Фото: Bob Dreste

Ні, Рей Крок, скромний торговий представник компанії з виробництва міксерів для приготування кількох коктейлів одночасно, не був Макдональдом. Він не відкривав перший ресторан швидкого обслуговування для всієї родини, в меню якого були майже тільки гамбургери, картопля та коктейлі. Але саме 52-річний Рей Крок став необхідною для створення імперії ланкою: він повірив у те, що ресторан братів Макдональд може сподобатись американцям. Саме він, досвідчений продажник, який розумів, як працює франчайзингова система, домовився з братами-рестораторами про франшизу і змінив світовий ринок громадського харчування назавжди.

Зараз McDonald’s — це імперія фаст-фуду з кількома десятками тисяч ресторанів, сотнями тисяч працівників, і активами, які оцінюються в $33,8 млрд. На момент своєї смерті в 1984 році Рей Крок, засновник імперії, мав статок в $800 млн. (в перерахунку на сьогодні — майже $2 млрд.).

Секрет «раптового» успіху

Очевидно, що історії успіху людей, які розпочали підприємницьку діяльність в 40 років і пізніше, мало чим відрізняються від історій успіху їхніх молодших колег. Відрізняються вони хіба що тим, що більш дорослі підприємці довше йшли до того, щоб відкрити свій бізнес.

Але кожен з цих рецептів успіху — це зовсім не диво або щасливий випадок. Легко помітити, що за кожним успішним бізнесом з перелічених стоїть три складові.

  • По-перше, бізнес приносив на ринок своє рішення якоїсь нагальної проблеми.
  • По-друге, в будь-якому бізнесі обов’язково присутній чіткий вихід на ринок, маркетолог або продажник, який, як то кажуть, «міг продати сніг ескімосові».
  • І, по-третє, за кожною історією великого успіху стоять роки наполегливої праці.

Якщо всі ці три складові є — це запевнення, що ідея перетвориться у вигідне підприємство. Ну а без них починай що в 20, що в 50 років — успіху не досягти.