Sci-fi знижує вашу здатність аналізувати

Sci-fi curtails your ability to analyze

Науково-фантастичні романи можуть зробити вас «поганим» читачем, якщо ви – літературний сноб. Дослідники проаналізували, як популярна художня література і наукова фантастика впливають на сприйняття читачами персонажа.

Учасників попросили прочитати один із двох текстів у 1 000 слів. Обидві версії були ідентичні за винятком слів-маркерів, які вказують на місце дії. Таким чином читачі нефантастичного тексту були звільнені від потреби з’ясовувати «фізику» світу, в якому живуть персонажі.

У жанрово нейтральній версії головний герой прокидається у своєму будинку, перш ніж вирушити до закусочної, а в тексті науково-фантастичного напряму персонаж прокидається в каюті на космічному кораблі та йде до їдальні, заповненої людьми, інопланетянами і андроїдами. Обидва тексти – фактично одна й та сама історія, за винятком різниці у словах на штиб «двері» і «шлюз».

Дослідники таким чином з’ясували, що наукова фантастика обмежує сприйняття читачем літературної якості тому, що він зосереджується на з’ясуванні особливостей нового світу й менше співчуває персонажам. У результаті текст сприймають як твір нижчої якості, навіть якщо зміст однаковий.

Однак учені визнають, що це твердження справедливе не для всіх читачів і набагато сильніше для тих, хто вже упереджено ставиться до науково-фантастичних творів. Кажуть, що такі літературні сноби прочитають слово «шлюз» і припустять, що книга не варта уваги, а це автоматично знижує розуміння тексту.