Що читати, слухати та куди подаватися Open Data Lovers?

Денис Гурський, голова правління ГО SocialBoost, співзасновник 1991 Open Data Incubator
Відкриті дані: Що читати, слухати та куди подаватися Open Data Lovers?

Відкриті дані — світовий тренд, що не так давно охопив і Україну. Тепер структуровані дані про розвиток суспільства, від освіти до екології, не лежать стосами папірців у кабінетах, а доступні у відкритому форматі. А стартапери, ІТ-фахівці та активісти створюють із них нові суспільно-важливі розробки. Ми розповідаємо, що таке відкриті дані, навіщо вони потрібні та радимо з-десяток посилань, щоби раз і назавжди закохатися в цю тему.

Що таке відкриті дані?

Open Data — публічно доступна інформація про все (чи майже все), що відбувається в країні. Покопирсавшись у даних, можна побачити, скільки грошей витрачає ваше місто на закупівлю саджанців, які підприємства забруднюють річки, і чи не має податкового боргу потенційний бізнес-партнер.

Відкриті дані — то не просто цифри та знаки. Це культура, яку спільно формують державні органи, бізнес, ІТ-спільнота та громадські активісти. Ті, хто завзято пірнає в цю культуру з головою, це Open Data Lovers чи просто data lovers.

Окей, а навіщо взагалі потрібні відкриті дані?

Бо знати — завжди краще, ніж не знати. Дані — паливо для інновацій, показник розвитку цифрового суспільства та відкритості уряду до громадян. Окрім того, це додаткове джерело доходу та економії державного бюджету.

Стартапи створюють із даних нові інноваційні рішення — наприклад, моніторять інформацію про забудовників та допомагають зрозуміти, чи надійно купувати житло в конкретній багатоповерхівці.

Розвивається напрям доказової журналістики, коли кожна цифра, крапка та кома в матеріалі підкріплена витягом із певного реєстру.

Громадські організації через відкриті дані підсилюють ефективність роботи, адже спираються на конкретні взаємозв’язки та тренди.

Сфера відкритих даних тісно перетинається та впливає на інші — розвиток електронної демократії, цифрового врядування. Також дані стають важливим інструментом для роботи антикорупційних ініціатив.

Коли інформація закрита, ви ніби пересуваєтесь у темній кімнаті із пов’язкою на очах. Дані ж проливають світло на те, що дійсно має значення.

Роздруківка на дошці об’яв у мерії — то відкриті дані?

Ні. Відкриті дані публікують онлайн, наборами, у форматах, придатних до машинної обробки. Ви ж не будете вручну аналізувати двісті тисяч рядків про зареєстровані в Україні авто? Отож. Поширені формати відкритих даних — JSON, CSV, XML/RDF, а умови публікації — на безоплатній основі, без паролей та обмежень, 24/7. Тобто ви хоч о третій ночі можете зайти на портал data.gov.ua, завантажити потрібні набори — вони будуть там, і ніхто не спитає з вас ні копійки за доступ.

Можливості

Для тих, хто створює з даних проекти, щороку проводять Open Data Challenge. Це національний конкурс світового формату, що пропонує проектам менторську підтримку, тривале навчання особливостям розвитку дата-проекту та можливість позмагатися за грошовий приз у 2,5 млн. грн. Заповнити заявку та ознайомитись із правилами можна на сайті конкурсу.

Де читати більше?

Є чимало ресурсів, що познайомлять із відкритими даних у зручних форматах. Обирайте до смаку, типу сприйняття та лінгвістичного настрою:

Зачитатись

Хендбук. Повноцінний посібник, що відповість на питання, що таке відкриті дані та чому вони потрібні (російською, англійською або ще 19 варіантів)

Відкриті дані в Україні. Книга про особливості розвитку відкритих даних в Україні (українською).

Подивитися під каву

Youtube-плейліст про дані та їхній вплив на повсякденне життя. Переважно англійською, часом із субтитрами.

Експертна панель з Civic Tech Summit 2018 про роль відкритих даних.

Зануритися в навчання

Безплатний онлайн-курс із відкритих даних (українською). Курс простою мовою пояснює, що таке відкриті дані, у чому їх цінність, за якими принципами розвивається культура відкритості, та що варто шукати в наборах даних.

Вебінар із відкритих даних від SkillsAcademy (українською). Просто та зрозуміло про дані від фахівців.

Using Open Data for Digital Business (англійською). Тритижневий курс розповідає про дані та можливості їх використання в бізнесі. Зверніть увагу: щоби безкоштовно прослухати курс, необхідно зробити це протягом тридцяти днів із моменту реєстрації.

Підписатись

Блог Textura. Український дата-журналіст регулярно розповідає про тренди та новинки у візуалізації даних

OpenDataUA. Канал про відкриті дані в Україні та світі від команди Opendatabot.

***

Наступного разу ми розповімо про data doers — про локальні та міжнародні кейси проектів на основі відкритих даних, які вже встигли стати невід’ємною частиною життя соціуму, бізнесу та державного сектору.