Шпигуни на орбіті. Українці підсадили весь світ на космічні дані

Шпигуни на орбіті. Українці підсадили весь світ на космічні дані

Український стартап EOS Data Analytics аналізує супутникові знімки за допомогою штучного інтелекту, а результат продає таким компаніям, як Bloomberg.

Компанія EOS Data Analytics, заснована вихідцями з України, придумала, як розв’язати різні «земні» проблеми за допомогою космічних технологій. Вона аналізує супутникові знімки Землі, пропускає їх через нейронні мережі (так званий штучний інтелект) і на виході отримує продукт, який затребуваний на світовому ринку.

Магія карт

Технології EOS DA розв’язують завдання, здавалося б, зовсім далекі від космосу. Приміром, допомагають відстежувати незаконний видобуток бурштину, обчислювати втрати врожаю від польових пожеж або незаконної вирубки лісу, автоматично ідентифікувати й підраховувати різні об’єкти на великих площах — розміром із цілу країну.

Можна також відстежувати появу і переміщення нафтових розливів на поверхні морів і океанів. Прогнозувати врожайність основних сільськогосподарських культур задовго до того, як сам урожай буде зібрано, і таким чином вирішувати питання харчової безпеки. Або ж оптимізувати пересування риболовецьких суден, підказавши оптимальні місце і час для вилову риби.

Зрештою, можна вирішувати дуже приземлені завдання — такі як поліпшення покриття мобільного зв’язку. Якщо прозондувати поверхню і побудувати модель поширення сигналу на певній території, то мобільний оператор побачить все «слабкі» місця і зможе розрахувати, де краще ставити базові станції.

У EOS DA є як платні інструменти, так і безкоштовні. Так, у Land Viewer будь-який зареєстрований користувач безкоштовно може знаходити й порівнювати архівні фото. Ось так виглядали кримські поля влітку 2016 р. (ліворуч) і зараз, улітку 2018 р.

Сорок тисяч за два роки

«Перші користувачі у нас з’явилися понад два роки тому. А перші клієнти, які платять, — близько року тому», — згадує продакт-директор EOS DA Степан Клімов.

Зараз користувачів понад 40 000. Імена своїх клієнтів компанія не розкриває, але відомо, що серед них — міжнародне агентство Bloomberg і природоохоронна організація Greenpeace. EOS DA обслуговує кількох національних супутникових провайдерів — вони володіють супутниками, але обробку світлин замовляють українському стартапу.

Крім того, EOS DA робить аналітику стосовно майбутнього врожаю для страхових компаній, щоб вони могли коригувати свою фінансову політику, і навіть співпрацює з державним сектором. Наприклад, департамент водних ресурсів Каліфорнії хотів знати, скільки вологи випаровується на різних за площею, забудовою і зеленим насадженням присадибних ділянках, щоб точно розрахувати полив рослин. Команда EOS DA запропонувала автоматично класифікувати наземний покрив (дерева, трава, будівлі, басейни, доріжки й дороги) і розрахувати норму поливу на кожній індивідуальній ділянці залежно від її мікрокліматичної зони та погоди.

Платформа легко масштабується: опрацювати дані з території США чи європейської частини РФ завдяки технологіям українського стартапу можна за лічені години. Якщо робити те саме, але по-старому, вручну, це може тривати тижні й місяці. До того ж знадобляться праця десятків висококваліфікованих фахівців і потужне дороге устаткування.

Зараз у компанії працює більше 150 осіб, а центральний офіс знаходиться в США

EOS DA починався в 2015 р. як стартап. Його засновник — Макс Поляков, підприємець із Дніпра, який живе в США і створює систему компаній замкнутого циклу в космічній сфері. Також він є керівним партнером венчурного фонду Noosphere Ventures. У лютому 2016 р. EOS DA залучив інвестиції цього фонду.

Зараз у компанії працює більше 150 осіб: це програмісти, дизайнери, тестувальники, менеджери, data scientists (готують та аналізують дані), продакт-менеджери, менеджери з продажу.

Є і власна наукова команда — професура, студенти, аспіранти. Вони розробляють нові методи і математичні моделі, а також адаптують наявні методи для обчислювальної платформи EOS DA. Головний науковий директор проекту — доктор Ігор Ханін. «Наша наукова команда — це наша секретна зброя. Ці хлопці часто випускають такі методи обробки супутникових знімків, що виробники супутників, які пропонують власний софт, просто ахають, побачивши наш результат», — хвалиться Степан Клімов.

Центральний офіс EOS DA розміщено в США, а офіси розробки — в чотирьох українських містах: Києві, Дніпрі, Харкові та Львові. «Для EOS це важливий факт — що ми, по суті невеликий стартап, перевірили цю гіпотезу і підтвердили, що в галузі обробки супутникових знімків можна розробляти реальні гроші. І заробляти непогано», — пояснює Степан Клімов.

На кілька років попереду

Просто зараз навколоземною орбітою обертається понад 8 000 активних супутників. Майже 400 з них займаються дистанційним зондуванням Землі (ДЗЗ) — вони стежать за хмарами і ураганами, вивчають озоновий шар і дощі, моніторять активність вулканів і зелені насадження.

В майбутньому даних із космосу стане ще більше. Адже вартість запуску супутників зменшується, а технічні характеристики апаратів прогресують. Свої «шпигуни на орбіті» можуть з’явитися у невеликих компаній, університетів, громадських організацій. А отже, знадобляться сервіси та фахівці, здатні розібратися зі зростанням обсягу космічних даних.

Як ці дані правильно обробляти й використовувати — один із викликів найближчого майбутнього. Доцент Національного авіаційного університету Наталя Боротканич розповідає, що проблем з отриманням даних із космосу зараз немає. Існують програми як у Європі, так і в США, котрі щодня надають космічні знімки безкоштовно. «Проблема в тому, що мало хто використовує можливості космічного моніторингу. Ба більше, ми застосовуємо лише п’яту частину з того масиву інформації, яку щодня одержуємо з космосу», — констатує вона. Чому? Наталя Боротканич пояснює це тим, що ДЗЗ лишається сферою діяльності вузького кола фахівців. А колосальні можливості цього напрямку досі мало вивчені.

«Завдання номер один — це навчитися швидко обробляти весь цей потік даних, отримувати корисну інформацію у форматі, зрозумілому для широкого кола фахівців», — вважає вона.

Ринок лише формується, тому на ньому з’являтиметься все більше гравців. Але можливостей так багато, що місця вистачить всім.