«Сови» в небезпеці: лягаєш пізніше – помреш раніше

«Сови» в небезпеці: лягаєш пізніше – помреш раніше

Учені рекомендують працедавцям зглянутися над прихильниками нічного способу життя і адаптувати робочий графік до їхніх потреб.

Тим, хто часто засиджується до півночі за роботою, серіалами або з книжкою, варто задуматися про зміну звичного способу життя. Науковці з Університету Суррею (Англія) і Північно-Західного університету (США) опублікували в журналі Chronobiology International статтю, в якій стверджують, що у людей, котрі пізно лягають, ризик передчасної смерті на 10% вище, ніж у «жайворонків».

Щоб виявити зв’язок між хронотипом людини і тривалістю її життя, автори вивчили дані за 6,5 років 433 268 учасників масштабного дослідження UK Biobank Study віком від 38 до 73 років.

У людей, котрі пізно лягають, ризик передчасної смерті на 10% вище, ніж у «жайворонків»

«Спроби нічних „сов“ жити в світі ранкових „жайворонків“ призводять до наслідків для їхнього здоров’я і впливають на їхні тіла», – вважає співавторка дослідження, професор неврології Медичної школи Фінберга при Північно-Західному університеті Крістен Кнатсон.

Предметом досліджень минулих років був підвищений ризик порушень метаболізму і розвитку серцево-судинних захворювань у прихильників нічного способу життя, тож американо-британська робота стала першою, присвяченою зв’язку хронотипу і смертності.

«Совы» в опасности: ложишься позже – умрешь раньше «Сови» в небезпеці: лягаєш пізніше – помреш раніше

Крім того, що «сови» вмирають частіше і раніше від «жайворонків», учені також з’ясували, що ті, хто пізно лягає спати, більше схильні до ризику розвитку діабету, фізіологічних і неврологічних розладів. До того ж виявлено зв’язок між хронотипом і психічними відхиленнями – у прихильників нічного способу життя вони зустрічалися у два рази частіше, ніж у ранніх пташок.

За словами одного з авторів дослідження, професора хронобіології Університету Суррею Малколма фон Шантца, ця проблема стосується громадського здоров’я, тож її не можна більше ігнорувати й замовчувати.

«Ми мусимо підняти питання про те, щоб дозволити „вечірньому типу“ розпочинати і закінчувати роботу пізніше, – вважає Шантц. – І нам також потрібно більше досліджень про те, як ми можемо допомогти „совам“, яким доводиться докладати більше зусиль, щоб синхронізувати внутрішній годинник свого тіла і світловий день».

На думку Кнатсон, причиною проблем із «совиним» здоров’ям можуть бути й погані звички, пов’язані з тим, що людина замість того, щоб спати, сидить одна у темряві.

«Це може бути фізіологічний стрес, звичка їсти вночі, вживати алкоголь чи наркотики, недостатні фізичні навантаження, власне недосипання. Є дуже багато варіацій нездорової поведінки, пов’язаних з тим, що ви замість спати просиджуєте ніч наодинці», – вважає Крістен Кнатсон. «Совы» в опасности: ложишься позже – умрешь раньше «Сови» в небезпеці: лягаєш пізніше – помреш раніше

Однак науковці закликають не втрачати надію тих, хто вкладається спати після дванадцятої, – вони вважають, що найостанніша «сова» спроможна трохи скоригувати свій графік неспання.

«Ви не приречені. Почасти ви не здатні це контролювати, але дещо – цілком можете», – каже Кнатсон. Для цього слід ретельно стежити за тим, коли ви лягаєте спати, намагатися не відкладати важливі справи на вечір і ніч, а також фіксувати графік неспання.

Автори роботи обіцяють подальші дослідження на цю тему – зокрема, за словами Крістен Кнатсон, вони займуться вивченням того, як заміна графіка сну «сов» на здоровіший вплине на кров’яний тиск і стан організму в цілому.