Stratolaunch: у космос – із найбільшого літака

Stratolaunch: у космос – із найбільшого літака

Щоб зробити польоти в космос доступнішими, створюють найбільший літак у світі – Stratolaunch, з якого запускатимуть космічні ракети.

Через рік ракети із супутниками будуть запускати зі стратосфери за допомогою Stratolaunch – найбільшого літака у світі. Принаймні це обіцяє розробник унікального літального апарату, компанія Stratolaunch Systems Corp., фундатором якої став Пол Аллен – співзасновник софтверного гіганта Microsoft.

Stratolaunch: into space on the largest aircraft Stratolaunch: в космос – с самого большого самолета Stratolaunch: у космос – із найбільшого літака

Фото: Stratolaunch Systems Corp.

Під час чергового випробування, що відбулося в пустелі Мохаве, гігантський літак з розмахом крил 117 м (у Ан-225 «Мрія» цей параметр становить 88 м) проїхав злітно-посадковою смугою, набравши швидкість 74 км/ч. Величезна машина, яка може нести корисне навантаження до 230 т, має незвичайну конструкцію: у неї два фюзеляжі, з’єднані одним крилом. Шість двигунів Pratt & Whitney PW4056 (використовуваних, зокрема, на Boeing 747-400 і Airbus 300) мають підняти літак з ракетною пусковою установкою на висоту 11 000 м. Пускова установка при цьому буде розміщуватися між фюзеляжами. Коли цей гігант підніметься вище хмарності й зони можливих несприятливих погодних умов, з нього можна буде з більшою надійністю, легко і недорого запускати супутники на орбіту Землі.

Нагадаємо, що Stratolaunch вперше покинув ангар ще у травні 2017 р. – тоді було проведено перший тест його двигунів. Пізніше, у грудні 2017 р., він уперше проїхав по злітно-посадковій смузі й досягнув швидкості 64 км/год, при цьому інженери протестували рульове управління і систему гальмування. Тепер, 26 лютого 2018 р., літак-гігант успішно відбув чергове випробування.

Stratolaunch: into space on the largest aircraft Stratolaunch: в космос – с самого большого самолета Stratolaunch: у космос – із найбільшого літака

Фото: Stratolaunch Systems Corp.

Цікаво, що це другий, відмінний від підходу компанії SpaceX, спосіб здешевити космічні польоти. Якщо підприємство Ілона Маска використовує багаторазові ракети, щоб заощадити на їх створенні, то Stratolaunch Systems намагається знизити вартість запуску одноразової ракети (і підвищити його вірогідність). Можливо, коли поєднати обидва підходи, можна буде істотно здешевити доправлення вантажів на орбіту й далі, запуск космічних кораблів у глибокий космос. Але вже на теперішньому етапі, якщо буде реалізовано задум проекту Stratolaunch, то вдасться зробити космічні польоти «більш зручними, надійними і регулярними» – так сказали представники Stratolaunch Systems про свою розробку.