Технології «на виріст»: топ-5 китайських інновацій на Innovation Market

Технології «на виріст»: топ-5 китайських інновацій на Innovation Market

В житті України дедалі більшає Китаю. Днями мер Києва Віталій Кличко і заступник голови правління China Pacific Construction Group Го Уін підписали угоду про спільне будівництво четвертої лінії метро в Києві. Вартість проекту оцінюють у $2 млрд, а 85% цієї суми нададуть китайські фінансові установи як кредит.

КНР – один з найбільших торговельних, кредитних, а тепер ще й інфраструктурних партнерів України. China Harbour Engineering Company Ltd. на замовлення Адміністрації морських портів України проводить днопоглиблення в морському порту Південний. Китайські технологічні компанії Huawei і ZTE постачають українським мобільним операторам обладнання для мереж 3G. Ще з десяток інфраструктурних проектів перебуває на стадії переговорів.

Не дивно, що ініційований Кабміном перший в Україні форум інновацій Innovation Market відвідала ціла делегація з Китайської Народної Республіки.

На відкритті виступили посол КНР в Україні Ду Вей і заступник міністра науки і технологій КНР Лі Мен. А більшу частину виставкового залу було відведено під китайські інновації.

«Дім інновацій» дізнався, що компанії з Піднебесної привезли в Україну і чому.

Самокеровані човни

Про самокеровані автомобілі говорять багато. А як щодо човнів? Китайська компанія Ocean Alpha представила на Innovation Market своє творіння: автономне судно ESM30, якому не потрібні капітан і екіпаж. Плавзасобом можна управляти дистанційно або ж задати попередньо траєкторію руху без участі людини.

Китайська компанія Ocean Alpha представила на Innovation Market своє творіння: автономне судно ESM30

Використовують його для моніторингу якості води на озерах і річках міста Ухань провінції Хубей. Загалом там 166 озер, які займають 25% населеного пункту, або понад 2 200 км².

Бюро з охорони навколишнього середовища міста за допомогою човна бере зразки води, заміряє її температуру і електропровідність, рівень pH, кисню і каламутності.

Китайська компанія Ocean Alpha представила на Innovation Market своє творіння: автономне судно ESM30

Схожі човни, але оснащені спеціальними датчиками, можна використовувати для берегової охорони.

Китайська компанія Ocean Alpha представила на Innovation Market своє творіння: автономне судно ESM30Китайська компанія Ocean Alpha представила на Innovation Market своє творіння: автономне судно ESM30

Швидкісний потяг

CRH-380ACRH-380AДо 2008 р. середня швидкість залізничного руху в Китаї була дуже низькою, близько 50 км/ч. Але потім уряд узяв курс на будівництво швидкісних залізниць і запуск швидкісних потягів.

CRH-380A – якраз один із них. Він з’явився 2010 р. Такий потяг може рухатися зі швидкістю 380 км/год. А його тестова робоча швидкість – 486,1 км/год – узагалі б’є всі рекорди. У цьому потязі не вийде розглянути пейзажі за вікном. Натомість можна швидко дістатися із Шанхая до Ханчжоу (це 160 км), із Пекіна до Шанхая (800 км) і Гуанчжоу (2 000 км), а також до острову Хайнань.

У конструкції CRH-380A використано легкі матеріали й технології зниження рівня шуму та вібрації в салоні. Виробник цих потягів – China Railway Rolling Stock Group (CRRC).

Звісно, сам рухомий склад ніхто в Україну не віз. Але привезли два макети завдовжки по кілька метрів кожен.
CRH-380A

Найбільший радіотелескоп

У китайській провінції Гуйчжоу розміщено FAST – найбільший радіотелескоп у світі. Його діаметр становить 500 м.

Гігантський апарат відкрили відносно нещодавно: наприкінці 2016 г. З моменту розробки концепції до запуску телескопа в експлуатацію минуло 20 років. На будівництво витратили $185 млн. У процесі довелося розселити кілька тисяч осіб, які мешкали у п’ятикілометровій зоні навколо майбутнього телескопа.

FAST має шість опорних щогл і розташований у природному заглибленні. Все це можна було розглянути на Innovation Market.

Головний конкурент китайського велетня – це радіотелескоп Arecibo в Пуерто-Ріко, збудований 1963 р. До 2016 р. він був найбільшим радіотелескопом у світі.

Супутник для моніторингу викидів вуглекислого газу

Ще один експонат – модель запущеного 2016 р. супутника SanTan для моніторингу рівня CO₂ в атмосфері. Це перший у Китаї і третій у світі супутник такого типу. Раніше аналогічні супутники запускали Японія і США.

модель запущеного 2016 р. супутника SanTan для моніторингу рівня CO₂ в атмосфері

Важить SanTan близько 500 г і має габарити 180х100х200 см у складеному стані.

Відстежування кількості CO₂ – це важлива частина боротьби з кліматичними змінами. Моніторинг допомагає визначати конкретні джерела викидів і оцінювати, як країни – учасники Паризької кліматичної угоди виконують свої зобов’язання.

модель запущеного 2016 р. супутника SanTan для моніторингу рівня CO₂ в атмосфері

До речі, серед всіх країн світу Китай викидає найбільше вуглекислого газу в атмосферу.
модель запущеного 2016 р. супутника SanTan для моніторингу рівня CO₂ в атмосфері

Капсула для ендоскопії

Ще одна китайська розробка – це капсули для ендоскопії кишківника OMOM виробництва Jinshan Group. Працює це таким чином: пацієнт ковтає одноразову стерильну капсулу, вона проходить стравоходом, шлунком, дванадцятипалою кишкою, тонким кишечником і автоматично робить кольорові знімки. За 8 год виходить близько 60 000 фото. Вони надходять на робочу станцію лікаря, який і ставить діагноз.

капсули для ендоскопії кишківника OMOM виробництва Jinshan Group

капсули для ендоскопії кишківника OMOM виробництва Jinshan Groupкапсули для ендоскопії кишківника OMOM виробництва Jinshan GroupЦі капсули вже застосовують чотири українські клініки: Медичний центр Св. Параскеви у Львові, клініки Doctor Sam і «Оксфорд Медікал» у Києві та Київська обласна клінічна лікарня.

Решта медустанов, де є послуга капсульної ендоскопії, використовує інше обладнання. Адже схожі капсули PillCam випускає ізраїльська компанія Given Imaging (зараз вона входить до структури ірландської Medtronic). Капсули власного виробництва має японська корпорація Olympus і ще кілька виробників у різних країнах.

Загалом, свої досягнення на Innovation Market представили 92 китайські компанії. У деяких з них вже є партнери в Україні. Інші стверджують, що в пошуках.