Технології «на виріст»: топ-5 китайських інновацій на Innovation Market

0
183
Технологии «на вырост»: топ-5 китайских инноваций на Innovation Market
[:ua]Фото: НАН України[:ru]Фото: НАН Украины[:en]Photo: NAS Ukraine[:]

В житті України дедалі більшає Китаю. Днями мер Києва Віталій Кличко і заступник голови правління China Pacific Construction Group Го Уін підписали угоду про спільне будівництво четвертої лінії метро в Києві. Вартість проекту оцінюють у $2 млрд, а 85% цієї суми нададуть китайські фінансові установи як кредит.

КНР – один з найбільших торговельних, кредитних, а тепер ще й інфраструктурних партнерів України. China Harbour Engineering Company Ltd. на замовлення Адміністрації морських портів України проводить днопоглиблення в морському порту Південний. Китайські технологічні компанії Huawei і ZTE постачають українським мобільним операторам обладнання для мереж 3G. Ще з десяток інфраструктурних проектів перебуває на стадії переговорів.

Не дивно, що ініційований Кабміном перший в Україні форум інновацій Innovation Market відвідала ціла делегація з Китайської Народної Республіки.

На відкритті виступили посол КНР в Україні Ду Вей і заступник міністра науки і технологій КНР Лі Мен. А більшу частину виставкового залу було відведено під китайські інновації.

«Дім інновацій» дізнався, що компанії з Піднебесної привезли в Україну і чому.

Самокеровані човни

Про самокеровані автомобілі говорять багато. А як щодо човнів? Китайська компанія Ocean Alpha представила на Innovation Market своє творіння: автономне судно ESM30, якому не потрібні капітан і екіпаж. Плавзасобом можна управляти дистанційно або ж задати попередньо траєкторію руху без участі людини.

Китайська компанія Ocean Alpha представила на Innovation Market своє творіння: автономне судно ESM30

Використовують його для моніторингу якості води на озерах і річках міста Ухань провінції Хубей. Загалом там 166 озер, які займають 25% населеного пункту, або понад 2 200 км².

Бюро з охорони навколишнього середовища міста за допомогою човна бере зразки води, заміряє її температуру і електропровідність, рівень pH, кисню і каламутності.

Китайська компанія Ocean Alpha представила на Innovation Market своє творіння: автономне судно ESM30

Схожі човни, але оснащені спеціальними датчиками, можна використовувати для берегової охорони.

Китайська компанія Ocean Alpha представила на Innovation Market своє творіння: автономне судно ESM30

Китайська компанія Ocean Alpha представила на Innovation Market своє творіння: автономне судно ESM30

Швидкісний потяг

До 2008 р. середня швидкість залізничного руху в Китаї була дуже низькою, близько 50 км/ч. Але потім уряд узяв курс на будівництво швидкісних залізниць і запуск швидкісних потягів.

CRH-380A – якраз один із них. Він з’явився 2010 р. Такий потяг може рухатися зі швидкістю 380 км/год. А його тестова робоча швидкість – 486,1 км/год – узагалі б’є всі рекорди. У цьому потязі не вийде розглянути пейзажі за вікном. Натомість можна швидко дістатися із Шанхая до Ханчжоу (це 160 км), із Пекіна до Шанхая (800 км) і Гуанчжоу (2 000 км), а також до острову Хайнань.

CRH-380ACRH-380A

 

 

 

 

У конструкції CRH-380A використано легкі матеріали й технології зниження рівня шуму та вібрації в салоні. Виробник цих потягів – China Railway Rolling Stock Group (CRRC).

Звісно, сам рухомий склад ніхто в Україну не віз. Але привезли два макети завдовжки по кілька метрів кожен.

CRH-380A

Найбільший радіотелескоп

У китайській провінції Гуйчжоу розміщено FAST – найбільший радіотелескоп у світі. Його діаметр становить 500 м.

Гігантський апарат відкрили відносно нещодавно: наприкінці 2016 г. З моменту розробки концепції до запуску телескопа в експлуатацію минуло 20 років. На будівництво витратили $185 млн. У процесі довелося розселити кілька тисяч осіб, які мешкали у п’ятикілометровій зоні навколо майбутнього телескопа.

FAST має шість опорних щогл і розташований у природному заглибленні. Все це можна було розглянути на Innovation Market.

https://youtu.be/_tK-YBjEopg

Головний конкурент китайського велетня – це радіотелескоп Arecibo в Пуерто-Ріко, збудований 1963 р. До 2016 р. він був найбільшим радіотелескопом у світі.

Супутник для моніторингу викидів вуглекислого газу

Ще один експонат – модель запущеного 2016 р. супутника SanTan для моніторингу рівня CO₂ в атмосфері. Це перший у Китаї і третій у світі супутник такого типу. Раніше аналогічні супутники запускали Японія і США.

модель запущеного 2016 р. супутника SanTan для моніторингу рівня CO₂ в атмосфері

Важить SanTan близько 500 г і має габарити 180х100х200 см у складеному стані.

Відстежування кількості CO₂ – це важлива частина боротьби з кліматичними змінами. Моніторинг допомагає визначати конкретні джерела викидів і оцінювати, як країни – учасники Паризької кліматичної угоди виконують свої зобов’язання.

модель запущеного 2016 р. супутника SanTan для моніторингу рівня CO₂ в атмосфері

До речі, серед всіх країн світу Китай викидає найбільше вуглекислого газу в атмосферу.

модель запущеного 2016 р. супутника SanTan для моніторингу рівня CO₂ в атмосфері

Капсула для ендоскопії

Ще одна китайська розробка – це капсули для ендоскопії кишківника OMOM виробництва Jinshan Group. Працює це таким чином: пацієнт ковтає одноразову стерильну капсулу, вона проходить стравоходом, шлунком, дванадцятипалою кишкою, тонким кишечником і автоматично робить кольорові знімки. За 8 год виходить близько 60 000 фото. Вони надходять на робочу станцію лікаря, який і ставить діагноз.

капсули для ендоскопії кишківника OMOM виробництва Jinshan Group

Ці капсули вже застосовують чотири українські клініки: Медичний центр Св. Параскеви у Львові, клініки Doctor Sam і «Оксфорд Медікал» у Києві та Київська обласна клінічна лікарня.

капсули для ендоскопії кишківника OMOM виробництва Jinshan Groupкапсули для ендоскопії кишківника OMOM виробництва Jinshan Group

 

 

 

 

Решта медустанов, де є послуга капсульної ендоскопії, використовує інше обладнання. Адже схожі капсули PillCam випускає ізраїльська компанія Given Imaging (зараз вона входить до структури ірландської Medtronic). Капсули власного виробництва має японська корпорація Olympus і ще кілька виробників у різних країнах.

Загалом, свої досягнення на Innovation Market представили 92 китайські компанії. У деяких з них вже є партнери в Україні. Інші стверджують, що в пошуках.

Підписуйтесь на наш канал у Telegram

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here