Науковці вимагають справедливого розподілу коштів

Scientists call for the fair distribution of funds

Учені вимагають від президії НАН України справедливого розподілу бюджетних коштів.

16 січня понад сто науковців із різних інституцій Національної академії наук України провели публічну акцію «Ковзанка під президією НАН України» із вимогою справедливо розподілити бюджетні кошти на наукову діяльність.

У зверненні ініціаторів акції протесту до президента і членів президії НАН України йдеться, зокрема, про те, що впродовж останнього десятиліття очільники академії так і не змогли донести до керівництва держави важливість науки. Провід НАН України переважно залишався пасивним спостерігачем тих процесів, що відбувалися в науці. Так, наприклад, учені наголошують на тому, що саме через бездіяльність президії 2016 р. наукові установи опинилися перед вибором: скорочувати штати чи переводити співробітників на неповний робочий тиждень.

Наприкінці минулого року президія видала постанову «Про фінансування діяльності НАН України у 2018 році», в якій уже не йдеться про фінансові проблеми. Але 9 січня цього року до установ академії були доведені обсяги фінансування, із яких випливає, що науковці знову мають працювати неповний робочий тиждень.

Ініціатори протесту впевнені, що сьогодні функціонування НАН України немислиме без її реформування. «Вважаємо, що керівництво НАН України не впоралося з викликами сьогодення і питання його компетентності має бути включено до порядку денного чергових загальних зборів НАН України», – йдеться у зверненні.

Науковці вимагають справедливого розподілу коштівПід час акції науковці, зокрема, вимагали:

  1. Покласти в основу розподілу бюджетних коштів на 2018 р. результати наукової діяльності установ.
  2. Враховувати під час розподілу коштів результати державної атестації наукових установ. Це передбачає, що кожна установа має отримати роз’яснення, чому саме вона дістала такий обсяг фінансування. Особливо ця вимога важлива у тих випадках, коли виділених коштів не вистачає на оплату праці співробітників та господарські витрати.
  3. Спрямувати додаткові кошти, виділені в державному бюджеті на цей рік за кодом 6541030 «Фундаментальні дослідження…» у розмірі 354,881 млн грн, виключно на покриття дефіциту фонду оплати праці співробітників наукових установ.

 

Науковці вимагають справедливого розподілу коштівНауковці наполягають після того, як їхні вимоги буде виконано, на скликанні позачергового розширеного засідання президії НАН України за участю директорів усіх наукових установ та представників дослідників, щоб обговорити фінансову ситуацію та скласти план дій академії на найближчий період.

Якщо президія не виконає вимоги, науковці мають намір захищати свої законні права в межах чинного законодавства.

Повторну акцію заплановано на сьогодні, 17 січня.

Науковці вимагають справедливого розподілу коштівНауковці вимагають справедливого розподілу коштівНауковці вимагають справедливого розподілу коштівНауковці вимагають справедливого розподілу коштівНауковці вимагають справедливого розподілу коштівНауковці вимагають справедливого розподілу коштівНауковці вимагають справедливого розподілу коштівНауковці вимагають справедливого розподілу коштів