Українська система для реабілітації рук дістала €50 000 від ЄС

Український гаджет для реабілітації рук дістав €50 000 від ЄС

Українці придумали, як за допомогою комп’ютерних ігор відновлювати моторику рук після травм, інсультів та інших ушкоджень.

Українська система для реабілітації рук Raccoon.Recovery здобула фінансування в розмірі €50 000 за європейською програмою «Горизонт 2020». Про це «Дому інновацій» розповіла СЕО проекту Світлана Мальована.

Raccoon.Recovery — розробка українського стартапу Raсcoon.World, який спеціалізується на ігрових контролерах і гаджетах для управління віртуальною реальністю. Реабілітація за допомогою Raccoon.Recovery також відбувається в нестандартному для медицини ігровому форматі.

Система складається з контролера-кліпси, програмного забезпечення і користувацького додатку. Кліпсу закріплюють на руці, а ПЗ збирає статистику для лікарів і допомагає дібрати лікування на базі комп’ютерних ігор. Користувачі та їхні родичі можуть спостерігати за процесом відновлення через мобільний додаток.

Український гаджет для реабілітації рук дістав €50 000 від ЄС

На думку розробників, ігровий формат змушує пацієнта на час забути про хворобу. Також контролер можуть використовувати для роботи й відпочинку люди з ДЦП і квадриплегією.

У команді проекту 12 осіб. Це не тільки розробники та фахівці з розвитку бізнесу, а й реабілітологи-практики, а також кандидат медичних наук.

Перший ривок

«Горизонт 2020» — це найбільша на сьогодні рамкова програма Європейського Союзу щодо фінансування наукових досліджень і технологічних інновацій із загальним бюджетом близько €80 млрд. Брати участь у ній можуть різні проекти, зокрема, підприємства малого й середнього бізнесу, які хочуть розвиватися і спробувати свої сили на світовому ринку. Підтримка таких проектів здійснюється в три етапи в рамках SME Instrument, частини програми «Горизонт 2020» для допомоги підприємствам МСБ.

Спочатку комісія оцінює концепцію проекту. Якщо її визнають гідною, то на подальшу перевірку життєздатності видається €50 000, як у випадку з Raccoon.Recovery.

Здобути грант від Євросоюзу не так просто — лише 10% компаній можуть похвалитися успіхом

На другому етапі гроші виділяють на демонстрацію, випробування, створення дослідного або ринкового зразка, розширення компанії. Грант може покрити 70%, а у виняткових випадках — і всі 100% передбачуваних витрат стартапу; це може бути сума в €0,5–25 млн.

На третьому етапі проектам надають доступ до державного і приватного ризикового капіталу.

«Здобути грант від Євросоюзу не так просто — лише близько 10% компаній можуть похвалитися успіхом. Тому висока оцінка даного проекту — не тільки визначна подія для учасника програми, а й привід для гордості за інтелектуальний потенціал країни», — йдеться в повідомленні стартапу.

Що далі, то більше

Команда Raccoon.Recovery планує витратити грант «Горизонту 2020» на тестування гіпотез, валідацію і фіналізацію бізнес-моделі та доопрацювання продукту.

Зараз вже є прототип контролера і MVP (мінімально життєздатний продукт. — Ред.) програмного забезпечення, запущено пілотні проекти в чотирьох українських клініках і двох реабілітаційних центрах у США. Триває пошук лікарень і реабілітаційних центрів для безкоштовних «пілотів», тестування і доопрацювання продукту під потреби установ. Заявки приймаються на сайті проекту.

Український гаджет для реабілітації рук дістав €50 000 від ЄС

Після шести місяців роботи Raccoon.World надасть результати на розгляд комісії та подаватиме заявку на участь у другій фазі програми SME Instrument.

«Європейське фінансування — безперечно, важливий аспект, який дає поштовх для подальшої роботи. Але для швидкого завершення досліджень і виведення продукту на ринок потрібні додаткові інвестиції», — розповідають у компанії. Щоб завершити розробку до середини наступного року, Raccoon.World необхідно ще $500 000: $200 000 — у третьому кварталі 2018 р. і $300 000 — у першому кварталі 2019 р. Тому стартап не збирається припиняти пошуки інвесторів.

Цього року Raccoon.World брав участь у конкурсі MBioS Challenge, організатором якого був «Дім інновацій».

Про те, як відбувається тестування пристрою і софту в українських лікарнях, можна почитати в статті «В українських лікарнях пацієнти грають у відеоігри. Навіщо?».

CEO Raccoon.World Світлана Мальована — про те, як готували заявку:

Светлана Малеванная— Важко сказати, скільки часу забирає підготовка до подавання на грант. Коли ми вирішили йти з Raccoon.Recovery на «Горизонт 2020», у нас вже було розуміння продукту, обрано бізнес-модель, проаналізовано конкурентів, ринок, ціноутворення. Нам слід було вирішити — подаватися самотужки чи скористатися допомогою компанії, яка має успішний досвід підтримки проектів, що подаються на грант. Ми обрали другий варіант і справді отримали допомогу і правильний вектор роботи.

Однак не думайте, що компанія-консультант усе зробить за вас. Доведеться працювати багато і самостійно. Але ви хоча би будете впевнені, що робите те, що належить.

Саме заповнення заявки тривало рівно місяць. Ми думали, що почали заздалегідь, а в підсумку закінчували в останній день — і це при тому, що робота велася постійно. Ми доопрацьовували позиціонування, прописували value proposition для кожного сегмента користувачів продукту (лікарі, пацієнти, менеджери клінік), перераховували фінанси, коригували дорожню карту і IPR-стратегію. Крім цього було багато дрібних завдань, які теж займали час, — наприклад, зібрати рекомендаційні листи, скласти список стратегічних партнерів і з кожним узгодити згадування про нього, промоніторити і структурувати згадування в пресі та безліч іншого.

Я думаю, в результаті ось ця педантичність у всіх питаннях дала нам перевагу — комісія отримала вичерпну інформацію і їм нічого не лишалося, як виділити нам фінансування.

Підготовка заявки вже сама є цінним досвідом. Вона дала нам змогу подивитися на свій проект комплексно, побачити збоку сильні та слабкі риси і сформувати повноцінну картину Raccoon.Recovery.