Час збирати каміння: найцікавіше про метеорити

Час збирати каміння: найцікавіше про метеорити A time to gather stones together: some facts about meteorites Время собирать камни: самое интересное о метеоритах
Фото: Damien du Toit

10 фактів про метеорити – камені, що впали з неба.

Чи бачили ви коли-небудь, як падають метеорити? Напевно, ні. Адже «зірки», що падають, називають метеорами (в перекладі з давньогрецької означає «небесний»). Якщо «зірка» дуже яскрава, її називають болідом. А метеорит – це те, що впало на Землю. Або й на іншу планету чи велике небесне тіло (так, їх там знайти ще важче, ніж на Землі, але можливо).

Інформацію про всі знайдені метеорити заносять до спеціальної бази даних Метеоритного товариства (The Meteoritical Society) – міжнародної організації, що займається вивченням метеоритів. На 13 березня 2018 р. у ній зареєстровано інформацію про понад 65 000 метеоритів. Саме за допомогою цієї бази «Дім інновацій» пропонує вирушити на пошуки метеоритів.

Найбільший у світі

Залізний метеорит Гоба (фото див. вище) – найбільший у світі (принаймні з тих, що було знайдено). Він упав на територію сучасної Намібії приблизно 80 000 років тому. А знайшов його 1920 р. власник розташованої неподалік ферми Hoba West, від якої метеорит і отримав свою назву.

На той момент маса Гоби становила близько 66 т, але ерозія, вандали та науковці «відібрали» в нього 6 т. Метеорит має розміри 2,7×2,7×0,9 м і на 84% складається із заліза, а решта – нікель і невелика частка кобальту.

У 1955 р. Гобу оголошено національною пам’яткою, і сьогодні його відвідують численні туристи.

Українські метеорити

Загалом в Україні знайдено 43 метеорити. Серед них є Сухий Лиман, Генічеськ, Харків, Одеса, Біла Церква – метеорити, котрим дали імена населених пунктів, поблизу яких вони впали або їх знайшли. «Найстаріший» український метеорит – Овруч, упав 1775 р. «Найновіший» – Верхній Салтів. Коли він упав на Землю – невідомо, але знайшли його в 2001 р. на Харківщині поблизу однойменного села під час розкопок Верхньосалтівського археологічного комплексу, де у VIII–X ст. було розташовано велике місто Хозарського каганату. Це залізний метеорит масою 9,5 кг та розмірами 21x16x7 см.

Час збирати каміння: найцікавіше про метеорити

Photo: Djmaxelectro

Метеорит Княгиня впав улітку 1866 р. неподалік від с. Княгиня на Закарпатті. Його загальна маса перевищує 500 кг

Найбільший в Україні

Княгиня – кам’яний метеорит, найбільший з-поміж знайдених на території України. Влітку 1866 р. неподалік закарпатського села Княгиня на висоті близько 40 км вибухнув болід і розколовся на майже 1 200 шматків. Найбільший уламок вагою близько 280 кг унаслідок падіння розламався на дві майже рівні частини. Загальна маса Княгині перевищує 500 кг. Окремі уламки цього метеорита начебто досі можна знайти в районі падіння.

Кратери

Також в Україні є сім метеоритних кратерів, або, як їх ще називають, астроблем. Найбільша з них – Бовтиська западина має діаметр близько 25 км і розташована на межі Кіровоградської та Черкаської областей. Вважають, що ця астроблема з’явилася майже 65 млн років тому – тоді ж утворився знаменитий кратер Чіксулуб, який інколи пов’язують із вимиранням динозаврів. Метеоритні кратери є також на Вінниччині, Волині, Дніпропетровщині, Житомирщині, Полтавщині та Черкащині.

Аризонський метеоритний кратер має діаметр близько 1 200 м

Кратери у світі

Загалом на нашій планеті відомо 190 метеоритних кратерів. Водночас, за розрахунками, їх має бути більше, адже науковці вважають, що раз на 1–3 млн років відбувалося падіння метеорита, який лишає кратер діаметром не менше 20 км.

Найбільшою астроблемою є кратер Вредефорт, розташований у ПАР. Його діаметр сягає 300 км. Існує також кратер Землі Вілкса діаметром близько 500 км, виявлений під льодовим панциром Антарктиди. Але його метеоритну природу не доведено.

Усі відомі метеоритні кратери утворилися в доісторичні часи. Вік наймолодшої астроблеми – Тсваінг становить близько 220 000 років, і розташована вона теж у ПАР.

Час збирати каміння: найцікавіше про метеорити

Назва кратера Тсваінг перекладається з мови сетсвана як «місце солі»

Родом із Марсу

На Землі є метеорити, які колись були частиною Марса. Це рідкісний тип, до якого сьогодні належить 201 відомий метеорит. Щоб уламок Марса потрапив на Землю, якесь космічне тіло має впасти на поверхню Червоної планети й «вибити» з неї шматки породи.

Один із найвідоміших марсіанських метеоритів – Нахла впав 1911 р. у Єгипті. Він вибухнув у атмосфері та розламався на шматки масою від 20 г до 1,8 кг. Існує переказ, нібито один із фрагментів поцілив у собаку таким чином, що від неї не залишилося буквально нічого. Ця легенда виявилася напрочуд живучою, і її сприймали за правду. Але жодних її доказів так і не було знайдено.

Логічно, що марсіанські метеорити (хоч і не лише вони) досліджують на предмет ознак життя. Зокрема, в Нахлі знайшли різноманітні органічні сполуки, але цього виявилося недостатньо, щоб зробити висновки про наявність життя на Марсі.

У 1996 р. багато галасу наробив інший марсіанський метеорит – ALH 84001, після того як дослідники НАСА заявили, що виявили в ньому щось на зразок скам’янілих бактерій. Але ця знахідка також може мати різні пояснення і не доводить, що життя на Червоній планеті є чи було в минулому.

Час збирати каміння: найцікавіше про метеорити

Photo: NASA/David McKay

Поверхня фрагмента марсіанського метеорита Нахла (збільшено). Подібні структури в земних умовах можуть утворювати бактерії

Знайдені на Марсі

Метеорити з Марса не слід плутати із метеоритами, знайденими на Марсі. Таких сьогодні відомо шість. Перший із них, згідно з базою даних Метеоритного товариства, 2006 р. виявив марсіанський ровер Opportunity на плато Меридіана, і саме таку назву – «Плато Меридіана» він і отримав. Ще п’ять залізних метеоритів у 2014–2017 рр. знайшов ровер Curiosity.

Час збирати каміння: найцікавіше про метеорити

Один із пейзажів марсіанського плато Меридіана – місця, де було знайдено метеорит

Місяць

Крім Марса, метеорити також знайдено на поверхні Місяця. У 1969 р. астронавти Apollo 12 натрапили метеорит Bench Crater, а 1971 р. команда Apollo 15 знайшла Hadley Rille.

Але метеорити з Місяця також прилітають на Землю. База даних містить інформацію про 330 таких «прибульців». Найбільший з них має назву Northwest Africa 10309 і важить 16,5 кг.

Антарктида

Найбільше метеоритів на Землі виявлено в Антарктиді – 42 638, тобто майже дві третини всіх відомих метеоритів. Це зумовлено тим, що тут вони добре помітні, тому їх пошуками цілеспрямовано займаються в рамках таких програм, як ANSMET (ANtarctic Search for METeorites, «Пошук метеоритів в Антарктиці»), організована НАСА і Національним науковим фондом США.

Час збирати каміння: найцікавіше про метеорити «Промисловий» пошук метеоритів у Антарктиді

Тунгуський метеорит

Свідки цього явища описують надзвичайно потужний вибух у небі, перед яким вони бачили «вогняне тіло». На щастя, цей регіон мало заселений, тому ніхто не постраждав, але ліс був повалений на території 2 000 км².

Час збирати каміння: найцікавіше про метеорити Повалені дерева на місці Тунгуського феномена. Фото зроблено 1929 р.

Загалом у різний час було висунуто понад сто гіпотез для пояснення Тунгуського феномена. Переважна більшість із них не має наукового підґрунтя або ж є відверто фантастичною. Є великі сумніви, що це справді був метеорит, оскільки ні його самого, ні кратера знайти не вдалося. Одне з імовірних пояснень полягає в тому, що вибухнула частина комети, котра, як відомо, складається переважно з криги, і саме тому до поверхні Землі нічого, принаймні великого, не долетіло.