Yala yala! Чому ізраїльські вчені «дарують» свої розробки бізнесу

Yala yala! Why Israeli scientists “donate” their developments to business

Засновник українського інкубатора YEP Андрій Заікін на запрошення Міністерства закордонних справ Ізраїлю провів 10 днів в Хайфі за програмою MASHAV Startup Accelerators in Entrepreneurial Ecosystem. За такий короткий термін він встиг відвідати з десяток стартап-акселераторів, познайомився з колегами з 22 країн та вивчив всі «дива» ізраїльської стартап-тусовки. Про свої враження він розповів «Дому інновацій».

Різниця термінології

Перше, на що звертаєш увагу, це на різницю термінології. У нас стартап спочатку приходить в інкубатор, де йому розповідають, як перейти від ідеї до реалізації. А потім проект вже потрапляє в акселератор, де його «вирощують». В Ізраїлі – навпаки. Там спочатку йде акселератор, а потім інкубатор.

У нашій групі було 30 осіб з 22 країн світу, і виявилося, що в деяких з них прийнято робити, як в Ізраїлі, а в деяких – як в Україні.

YEP – це поки єдина в Україні мережа академічних інкубаторів. Вона працює на базі університетів і допомагає студентам перетворити свої ідеї в розробки. На першому етапі його партнерами було чотири університети: КНУ ім. Тараса Шевченка, КНЕУ ім. Вадима Гетьмана, Національний авіаційний університет та Донецький Національний технічний університет, який тимчасово переміщений в Покровськ. Першу інкубаційну програму вже пройшла 21 команда. Перший Demo Day відбувся 8 червня цього року. Набір на другу програму YEP обіцяє оголосити вже 29 серпня 2017 року.

Час, щоб перебудуватися

Зараз Ізраїль асоціюється у нас з інноваціями та розвиненою екосистемою стартапів. Лише одних акселераторів там налічується понад сотні.
Yala yala! Чому ізраїльські вчені «дарують» свої розробки бізнесуІ це на 8 млн жителів країни. Але ще недавно цього всього не було. У 2011 році в країні налічувалося два стартап-акселератора: The Junction та Venturegeeks. Все змінилося, коли держава взяла курс на інновації.

Приклад Ізраїлю показує, що не треба багато часу, щоб перебудуватися. Потрібні просто рішучі дії.

Місцеві студенти

Один з акселераторів Ізраїлю – STARTAU. Як і наш YEP, він працює зі студентськими стартапами. Але є один нюанс. Студенти в Ізраїлі та у нас – це зовсім різні студенти. Поясню, чому. В Ізраїлі і дівчата, і хлопці після школи йдуть в армію. Потім рік відпочивають. І тільки потім вступають до університетів. Виходить, що «студентські стартапи» в Ізраїлі – це проекти вже дорослих, сформованих людей у віці 25-28 років.

Yala yala! Чому ізраїльські вчені «дарують» свої розробки бізнесуУ Тель-Авіві та Єрусалимі також є акселератори Microsoft, TERRA Lab, Mass Challange. Останній працює по мережевій моделі. У нього є близько 800 менторів та 400 експертів-консультантів по всьому світу. А управління всією екосистемою здійснюється через корпоративний портал. Оскільки YEP – це теж мережевий проект, досвід Mass Challange ми візьмемо собі на замітку.

Інфраструктура

І про важливість інфраструктури. Коли я запитував, які умови потрібні стартапам для роботи, то в Ізраїлі мені говорили: «Стіл, стілець, інтернет – ось і вся інфраструктура». Вони вважають, що створювати стартапи можна де завгодно. Ось, наприклад, так виглядає місцевий акселератор Sigma Labs.

SigmaLabs

SigmaLabs SigmaLabs

Роль університетів та держави

Yala yala! Чому ізраїльські вчені «дарують» свої розробки бізнесуУніверситети відіграють ключову роль в стартап-екосистемі Ізраїлю. Країна має щось на зразок Міністерства інновацій, Innovation Authority. Воно розпоряджається державними грошима, які виділяються з бюджету на розвиток інновацій. Якщо говорити про конкретні цифри, в 2016 році було виділено $400 млн. За минулий рік на участь в держпрограмі підтримки подавалося 2500 проектів, і 1800 з них зрештою отримали підтримку.
Міністерство всіляко сприяє колаборації бізнесу та університетів. Створюються окремі консорціуми, в яких беруть участь і приватні компанії, і держава. Бізнес вкладає 10-15% від необхідної для розробки суми, решту дає держава. Авторські права на розробку належать в результаті університету, ну а бізнес має право безкоштовно її використовувати.

За такою програмою в Ізраїлі вже було профінансовано близько 200 проектів. З них 75% виявилися успішними.