Yala yala! Чому ізраїльські вчені «дарують» свої розробки бізнесу

0
230
Yala yala! Чому ізраїльські вчені «дарують» свої розробки бізнесу
Засновник українського інкубатора YEP Андрій Заікін на запрошення Міністерства закордонних справ Ізраїлю провів 10 днів в Хайфі за програмою MASHAV Startup Accelerators in Entrepreneurial Ecosystem. За такий короткий термін він встиг відвідати з десяток стартап-акселераторів, познайомився з колегами з 22 країн та вивчив всі «дива» ізраїльської стартап-тусовки. Про свої враження він розповів «Дому інновацій».

Різниця термінології

Перше, на що звертаєш увагу, це на різницю термінології. У нас стартап спочатку приходить в інкубатор, де йому розповідають, як перейти від ідеї до реалізації. А потім проект вже потрапляє в акселератор, де його «вирощують». В Ізраїлі – навпаки. Там спочатку йде акселератор, а потім інкубатор.

У нашій групі було 30 осіб з 22 країн світу, і виявилося, що в деяких з них прийнято робити, як в Ізраїлі, а в деяких – як в Україні.

Час, щоб перебудуватися

Зараз Ізраїль асоціюється у нас з інноваціями та розвиненою екосистемою стартапів. Лише одних акселераторів там налічується понад сотні.

YEP – це поки єдина в Україні мережа академічних інкубаторів. Вона працює на базі університетів і допомагає студентам перетворити свої ідеї в розробки. На першому етапі його партнерами було 4 університети: КНУ ім. Тараса Шевченка, КНЕУ ім. Вадима Гетьмана, Національний авіаційний університет та Донецький Національний технічний університет, який тимчасово переміщений в Покровськ. Першу інкубаційну програму вже пройшла 21 команда. Перший Demo Day відбувся 8 червня цього року. Набір на другу програму YEP обіцяє оголосити вже 29 серпня 2017 року.

Yala yala! Чому ізраїльські вчені «дарують» свої розробки бізнесуІ це на 8 млн жителів країни. Але ще недавно цього всього не було. У 2011 році в країні налічувалося два стартап-акселератора: The Junction та Venturegeeks. Все змінилося, коли держава взяла курс на інновації.

Приклад Ізраїлю показує, що не треба багато часу, щоб перебудуватися. Потрібні просто рішучі дії.

Місцеві студенти

Один з акселераторів Ізраїлю – STARTAU. Як і наш YEP, він працює зі студентськими стартапами. Але є один нюанс. Студенти в Ізраїлі та у нас – це зовсім різні студенти. Поясню, чому. В Ізраїлі і дівчата, і хлопці після школи йдуть в армію. Потім рік відпочивають. І тільки потім вступають до університетів. Виходить, що «студентські стартапи» в Ізраїлі – це проекти вже дорослих, сформованих людей у віці 25-28 років.

Yala yala! Чому ізраїльські вчені «дарують» свої розробки бізнесуУ Тель-Авіві та Єрусалимі також є акселератори Microsoft, TERRA Lab, Mass Challange. Останній працює по мережевій моделі. У нього є близько 800 менторів та 400 експертів-консультантів по всьому світу. А управління всією екосистемою здійснюється через корпоративний портал. Оскільки YEP – це теж мережевий проект, досвід Mass Challange ми візьмемо собі на замітку.

Інфраструктура

І про важливість інфраструктури. Коли я запитував, які умови потрібні стартапам для роботи, то в Ізраїлі мені говорили: «Стіл, стілець, інтернет – ось і вся інфраструктура». Вони вважають, що створювати стартапи можна де завгодно. Ось, наприклад, так виглядає місцевий акселератор Sigma Labs.

SigmaLabs

SigmaLabs      SigmaLabs

Роль університетів та держави

Університети відіграють ключову роль в стартап-екосистемі Ізраїлю. Країна має щось на зразок Міністерства інновацій, Innovation Authority. Воно розпоряджається державними грошима, які виділяються з бюджету на розвиток інновацій. Якщо говорити про конкретні цифри, в 2016 році було виділено $400 млн. За минулий рік на участь в держпрограмі підтримки подавалося 2500 проектів, і 1800 з них зрештою отримали підтримку.

Yala yala! Чому ізраїльські вчені «дарують» свої розробки бізнесу

Міністерство всіляко сприяє колаборації бізнесу та університетів. Створюються окремі консорціуми, в яких беруть участь і приватні компанії, і держава. Бізнес вкладає 10-15% від необхідної для розробки суми, решту дає держава. Авторські права на розробку належать в результаті університету, ну а бізнес має право безкоштовно її використовувати.

За такою програмою в Ізраїлі вже було профінансовано близько 200 проектів. З них 75% виявилися успішними.

Підписуйтесь на наш канал у Telegram