Інноватор: крах стереотипів

Innovator: rupture of stereotypes

Хто такий інноватор? Скільки йому років, якої він статі, яку освіту має? Допомагають чи заважають йому держструктури? Яку роль в інноваторстві відіграє наука? На всі ці питання відповіли дослідники з Information Technology and Innovation Foundation (ITIF), дослідивши демографічні дані інноваторів США.

Існує стереотип, що інноватор – це молода людина, творець стартапу, який, можливо, покинув навчання і рано зайнявся бізнесом. Всі найяскравіші приклади з Кремнієвої долини говорять саме про це: Стів Джобс, Марк Цукерберг, Білл Гейтс і багато інших начебто підтверджують правило. Але стереотипи відомі тим, що найчастіше містять хибні дані або перебільшення.

У фонді ITIF вирішили дослідним шляхом дізнатися, скільки років інноватору в США насправді. Запрошення взяти участь у дослідженні отримало 6 418 інноваторів, з яких 923 погодилося поділитися даними про себе. І на основі вибірки майже в тисячу осіб було отримано результати, які зламали усталені стереотипи.

Виявилося, що в інноваційній царині США порядкують іммігранти: більше третини з інноваторів (35,5%) народилося не в Штатах, а 10% з них хоч і вроджені американці, проте мають як мінімум одного з батьків мігранта. Ба більше: понад 17% місцевих інноваторів узагалі не громадяни США. Загалом, інноваторів, які народилися у Європі й Азії, уп’ятеро більше, ніж їхніх колег родом зі США.

Інноватори – це чоловіки середнього і старшого віку

Інноватори – це чоловіки середнього і старшого віку. Лише 12% інноваторів – жінки, а середній вік американського інноватора становить 47 років. Це високоосвічені фахівці: четверо з п’яти інноваторів мають науковий ступінь вище бакалавра, а 55% мають ступінь доктора наук у галузі STEM (узагальнена назва навчальних дисциплін: науки, технології, інжиніринг, математика) – інноватори найчастіше закінчують університети або (рідше) приватні коледжі саме за цими спеціальностями. Серед усіх навчальних закладів найбільше інноваторів випустив широко відомий Массачусетський технологічний інститут (MIT).

Середній вік інноватора – 47 років

Американські інноватори діяльні та успішні: дві з п’яти створених ними інновацій вже виведено на ринок, а чверть від загальної кількості впроваджень принесла більше $25 млн виручки. І це незважаючи на причини, що їх гальмують: американці, як, утім, і інноватори з будь-якої іншої країни, вважають найсерйознішими перепонами на своєму шляху до успіху нестачу коштів, ринкові чинники і державне регулювання.

Інноватор має вищу освіту

Цікаво, що 20% інноваторів співпрацювали з кількома установами, половина з яких були приватно-державними – створеними у співпраці між приватною компанією та університетом або державної дослідною лабораторією. 13% інновацій було створено за підтримки публічних дослідних лабораторій, тоді як університети підтримали створення 7% інновацій. Таким чином, теза про те, що дослідників, учених та інноваторів має підтримувати держава – і тоді вони зможуть добитися успіхів, підтверджує статистика.

Більшу частину інновацій впроваджують великі компанії

Ще один стереотип говорить: інноватори – це хлопці, які в гаражі на колінці складають щось приголомшливе. Натомість дослідження показало, що в інноваціях активнішу участь беруть великі компанії – в поширеному міфі їм відведено роль «акул», які пожирають малі бізнеси й копіюють готові моделі, створені молодими та енергійними, але бідними інноваторами.

Так, близько 60% інновацій у приватному секторі створено в компаніях зі штатом понад 500 осіб і тільки 16% – у малому бізнесі, фірмах, де працює менше 25 співробітників. Крім того, більше половини з невеликих інноваційних компаній зовсім не «йшли проти вітру» – вони так чи інакше отримали підтримку від держави або неурядових організацій, зокрема гранти, нагороди за участь у федеральних інноваційних програмах тощо.

Більше половини малих інноваційних компаній отримало фінансову підтримку від уряду і фондів

З повною версією звіту ви можете ознайомитися на сайті ITIF.

Нагадаємо, що раніше «Дім інновацій» організував круглий стіл «Наука. Бізнес. Інновації. Хто головний?», де інноваційні підприємці, інвестори та вчені обговорювали й питання про те, в яку науку готовий вкладати бізнес в Україні.