«Життя без проводів»: український стартап Meredot, який заряджає всіх

«Життя без проводів»: український стартап Meredot, який заряджає всіх

Чернігівські інженери зі стартапу Meredot, використовуючи сучасні технології та ідеї Ніколи Тесла, готові заряджати електромобілі без проводів, а в побуті допоможуть відмовитися від більшості електророзеток. І світові гіганти готові підтримати талановитих українських інноваторів.

З Романом Бисько ми зустрілися на TeslaCamp 2018 — в «літньому таборі» стартапів, які розробляють технології класу cleantech і рішення для енергетики. Чоловік, який може істотно вплинути на світову індустрію, скромно стояв за столом із двома лампочками. Роман демонстрував розробки своєї команди: по макету, що зображував ламіновану «підлогу», він рухав настільну лампу, і вона включалася, як тільки потрапляла на біле коло. Так просто працює бездротова передача енергії. Це рішення, яке можна використовувати не тільки в побуті, але і на виробництві.

Ми ближче познайомилися з інженером і за сумісництвом керівником і головним ідеологом чернігівського стартапу Meredot. Як виявилося, всього лише за рік із голої ідеї виріс проект, що зацікавив світових лідерів різних галузей — Samsung Mobile, Schneider Electric та інших. Зараз команда з Чернігова розробляє рішення, яке зможе дистанційно заряджати електромобілі, дрони, роботи-пилососи та безліч інших пристроїв і машин.

«Життя без проводів»: український стартап Meredot, який заряджає всіх

—Роман, розкажіть, як ви прийшли до ідеї бездротової зарядки електрокарів?

Насправді, перша моя ідея була зовсім не такою — я придумав безконтактну розетку. А вже потім ідея трансформувалася в зарядку для електромобілів.

—І як же ви винайшли бездротову розетку?

Рік тому, коли у мене народилася дитина, я перейнявся безпекою в будинку. Ви розумієте, все ось ці стандартні заходи — заглушки для розеток та інше. І тоді я подумав: «А чому б не зробити абсолютно безпечну розетку?». Так як я інженер-електронік за освітою, я уявляв, як це потенційно можна зробити. Я зібрав команду, і ми разом приблизно за півроку зробили перший прототип цієї розетки, який і представили в Києві на iForum цієї весни.

—І як прийняли вашу розробку на iForum?

Холодно! (Роман сміється) Там ми показали електролампу з проводом, яка включалася через нашу розетку. І перший фідбек від найпершої публічної демонстрації нашої розробки, яка здавалася нам дуже затребуваною, був неоднозначним. Молоді батьки і дизайнери інтер’єрів оцінили продукт і навіть запитували, де можна купити розетку Meredot. Деякі готові були замовляти їх оптом. Але більшість відвідувачів iForum вважала безпеку не достатнім фактором для переходу на нові розетки.

—А скільки коштує така розетка?

За нашою оцінкою роздрібна ціна однієї розетки потужністю до 200 Вт може бути близько $15.

«Життя без проводів»: український стартап Meredot, який заряджає всіх

—Що ж тоді могло бути вирішальним фактором?

Після безлічі бесід із відвідувачами на iForum, на інших конференціях і виставках, мені стало ясно, що в цій конструкції зайвий провід. Безпека не чіпляє. Але коли відвідувачі виставки дивилися на нашу розробку, вони відразу сказали: «А навіщо у бездротової розетки з лампою провід?». Дійсно, навіщо? Адже рішення-то передбачалося зробити «бездротовим».

—Так і з’явилася ваша «підлогова лампа»?

Так. Ми зробили цей стенд, щоб продемонструвати, що лампа може працювати без проводів. Ми спеціально зібрали на нашому мініатюрному стенді «підлогу» з ламінату, щоб зобразити, як це буде виглядати на підлозі звичайного будинку, офісу або квартири. Ми зробили цю лампу, щоб перевірити напрямок — як в принципі можна позбутися проводів в будинку? Адже, виходить, можна зробити приховану проводку в підлозі, і підключити до неї лампи, телевізор, якусь іншу побутову техніку, заряджати робот-пилосос, і так далі. Звичайний пилосос так не підключиш: тут потужність також обмежена 200 Вт. І від однієї такої точки можна живити тільки один пристрій — це теж обмежує сфери використання.

—Але саме ідея з підлоговою зарядкою допомогла вам у просуванні?

Насправді, перший свій «конкурс» ми «виграли» ще з першою версією електророзетки: ще до iForum стало відомо, що ми пройшли відбір і потрапили в топ 50 із 500 стартапів акселераційної програми MassChallenge Israel 2018. Ми намагалися подаватися на акселераційні програми і в Україні, але не пройшли. А в Ізраїль ми подалися ще в січні, і вже в квітні поїхали на акселерацію. Ця поїздка і стала вирішальною в нашому розвитку. Адже Ізраїль — це країна стартапів. Вони самі кажуть: нам майже нічого експортувати, тому ми експортуємо стартапи.

«Життя без проводів»: український стартап Meredot, який заряджає всіх

—Що ж такого є в Ізраїлі, чого немає в України?

Якщо говорити про розвиток технологій, про культуру стартапів, то Ізраїль живе в сьогоденні. Те, що зараз відбувається в Кремнієвій долині — це «сьогодні», сучасність. Україна ж перебуває на десятки років в минулому. А Ізраїль живе в одному «часовому потоці» з Кремнієвої долиною. Він живе тим же, чим живуть сучасні інноватори. Наприклад, багато хто в Україні захоплюється Y Combinator, куди ми теж вже пройшли…

—Вітаю!

Дякую. Але ми не вважаємо, що це щось приголомшливе. Те, що відбувається в цих програмах акселерації в Ізраїлі і в Кремнієвій долині — це те, як все повинно бути. Це не круто, це норма. Навпаки — це Україна значно відстає від лідерів. Наприклад, я працював в Києві з одним акселератором, і він мені ніяк не допоміг у розвитку. Вони старалися, просували нас, підтримували ідею, яку пропонувала команда — будь-яку ідею, без критики. А в Ізраїлі нас тільки й робили, що критикували! Нас вивели із зони комфорту, що допомогло в стрімкому розвитку. І за два місяці ідея, наша основна концепція, вона викристалізувалася.

—Що ж це за концепція?

Life without cables — «Життя без проводів». Це цілий напрям по бездротової передачі енергії, з яким ми будемо працювати.

—А що ще вам дала участь в акселерації в Ізраїлі?

Дуже багато. Наприклад, ми там запросто познайомилися з Samsung Mobile Israel. Вони прийшли до нас, дізналися про нашу ідею і запропонували співпрацю. Тепер ми ведемо розробку для Samsung. На жаль, на умовах NDA (Non-disclosure Agreement, «Угода про нерозголошення» — Ред.),Тому я не можу вам розкрити подробиці.

Але і без цього ми отримали багато. В Ізраїлі ментори нам буквально «втовкмачували» знання. У програмі брало участь 400 менторів з усього світу. Нам дали можливість вибрати кілька з них, і ми обрали трьох. Ми плідно спілкуємося з ними до сих пір.

—І що вам запропонували ментори?

Якщо б ми продовжили працювати, як планували, без ментора із світовим досвідом, то ми спробували б вийти на світовий ринок з безпечною розеткою, яка, як виявилося, навіть в Україні нікому не потрібна! Ментори допомогли нам розвинути ідею підлогового пристрою, який може забезпечити живленням обладнання, що на ньому встановлено. Але це вже була не «розумна розетка» для лампи, це був килимок. Тепер ми займаємося його розробкою. Це буде килимок розміром 40х50 см, на нього можна буде встановити будь-яку кількість пристроїв сумарною потужністю до 200 Вт, і всі вони будуть отримувати електроенергію без проводів. Тобто користувачам не потрібно буде зберігати або носити із собою кілька кабелів і адаптерів. Ціна килимка за нашими оцінками складе $200. Надалі це буде ціла лінійка килимків.

Ми йшли до цього три місяці, і це тільки одне з рішень в рамках нашої спільної концепції, яку ми розробили з менторами — Life without cables.

«Життя без проводів»: український стартап Meredot, який заряджає всіх

—Ви залучите зовнішніх експертів для розробки і виведення на ринок нової продукції?

У нас зараз дуже сильна команда з семи осіб. Із них двоє — наукові дослідники з Чернігівського національного технологічного університету, а один — маркетолог. Без нього в стартапі не можна. Це я зрозумів ще коли створював свій перший стартап — електронний аналізатор якості води. Така собі «флешка», яку можна було помістити в стакан із водою, і через мобільний додаток перевірити її якість. Я спробував «продати» ідею через Indiegogo, але… вона взагалі не пішла!

Мені тоді здавалося, що якщо ідея класна, то люди дізнаються про неї самі, полюблять її, знайдуться інвестори… Але, звичайно ж, так не сталося. Гола ідея нікому не потрібна. Потрібен продукт, при створенні і просуванні якого без маркетолога не обійтися.

Взагалі, за цей рік у нас в команді були різні люди. Деякі приходили, а потім йшли, але деякі залишалися. І зараз в команді Meredot залишилися тільки ті люди, які щиро вірять в нашу ідею. Це важливо, адже я — ідейний натхненник, а реалізувати ідею ми змогли тільки командою.

—Як же ви прийшли до бездротової зарядки електромобілів?

Ще до поїздки в Ізраїль до нас звернулася одна українська компанія. Вони запропонували нам налагодити виробництво бездротових зарядок для електромобілів — вони хотіли отримати 100 таких зарядних станцій в місяць. Але на той момент ми розробляли «розумну розетку», зосередилися на ній, і ідея зарядки для електрокарів не здавалася привабливою. Однак зараз, після поїздки до Ізраїлю і проведених там зустрічей, нам стало ясно — до цього все йде.

Будучи в Ізраїлі, ми провели переговори з компанією Rafael (Rafael Advanced Defense Systems — один із чотирьох найбільших експортерів озброєнь Ізраїлю — Ред.). Вони запитали: чи можемо ми розробити рішення для дронів, щоб заряджати їх без участі людини? Такий пристрій міг би вирішити відразу дві проблеми: виключити людський фактор і прискорити процес зарядки автономних апаратів. Ми відповіли, що можемо, і почали розробку. Так як це компанія оборонної галузі, то ми можемо тільки здогадуватися, які «автономні машини» будуть заряджати наші пристрої.

Але ми зрозуміли, що, якщо ми вже можемо адаптувати нашу технологію для зарядки дронів або самохідної техніки з великими акумуляторами, то це ж рішення може підійти і для будь-яких інших великих машин, включаючи електрокари. Тільки для цього нам доведеться перейти від технології, що використовується зараз і передає енергію за допомогою магнітної індукції, до використання «тесловських» процесів — це буде «гібридна» електромагнітна передача енергії.

—Втрати при передачі, мабуть, будуть суттєві?

Ні. Ми плануємо, що рішення для електромобіля забезпечить передачу енергії на відстані в 30 см з ККД близько 80%. Десь внизу машини буде передбачено приймальний пристрій, а 30 сантиметрів зазору буде цілком достатньо. На більшу відстань передавати енергію з даними технологіями проблематично: наприклад, на відстані в 1 метр втрати енергії будуть дуже великі: ККД складе лише близько 5%. Для порівняння — у нашого підлогового килимка, який ми вже прорахували, ККД становить близько 87-88%.

—Все хочуть собі бездротову зарядку для авто?

Ні, трохи не так. Це те, що всі будуть хотіти років за 5-10. Розробляти рішення такого роду в світі почали тільки зараз. Компанія Audi, наприклад, відкрила свій R&D підрозділ, який взявся за такі розробки, а BMW об’єднала зусилля з Witricity — це компанія, яка спеціалізується на бездротовій передачі енергії. Ключові гравці авторинку вже сьогодні хочуть створити зарядний пристрій з високопотужною передачею на відстані, щоб бути готовими до того моменту, коли це стане по-справжньому затребуваним. Адже якщо виходити на переповнений ринок, то домогтися гарних результатів складно. Краще стояти біля витоків цього ринку.

«Життя без проводів»: український стартап Meredot, який заряджає всіх

—Що ви плануєте робити далі?

Зараз ми плануємо поїздку в Сінгапур на Innovation Summit — тут ми потрапили в топ-20 із концепцією Life without cables. І, слідом за запрошенням на поїздку в Сінгапур, ми вийшли на прямий контакт із гігантом енергомашинобудівної галузі, з компанією Schneider Electric. У нас вже є лист про наміри, і ми готуємося починати з нею спільний проект.

Ми чекаємо підтвердження від Israel Innovation Hub. Чекаємо підтвердження від Savant — ця американська компанія займається розробками систем для розумного будинку, і один із трьох менторів в Ізраїлі був якраз із цієї компанії. Також ми готові подаватися на участь у грантовій програмі «Горизонт 2020».

Ну а зараз вже підписано лист про наміри з акселератором Cork BIC в Ірландії, чому ми дуже раді. Але, у зв’язку з участю в ірландській акселераційній програмі, нам доведеться «переїхати»…

—Що ви маєте на увазі? Переїхати в Ірландію?

Нам доведеться відкрити в Ірландії головну фірму, головний офіс Meredot — це вимога Cork BIC. Через те, що нам доведеться проводити залучення інвестицій серії А, серії В, доцільно буде відкрити офіс там. Ми наполягали, щоб наша фірма залишалася українською, чернігівською, але це їх жорстка вимога. Вони не проти, щоб в Чернігові була розробка, дочірня компанія — все, що завгодно, — але офіційно фірма повинна бути в Ірландії.

—І як вам ця ідея?

В першу чергу ми раді, що такі експерти допомагатимуть нам у розвитку бізнесу. Це взагалі дуже дивно, що Cork BIC буде працювати з нами!

—Чому?

Cork BIC це непрофільний для нас акселератор — вони спеціалізуються на рішеннях Internet security. Вони вже брали на акселерацію українську компанію, але це була розробка на базі блокчейн, криптовалюта. А ми далекі від безпеки, інтернет і криптовалют.

—Як ви думаєте, чому вони вас все ж вибрали?

Я думаю, вони вибрали нас тому, що ідея Life without cables заряджає всіх.