Блудне кіно: до Києва повернувся перший український науковий фільм

Блудне кіно: до Києва повернувся перший український науковий фільм

Копію стрічки про еволюційну теорію Дарвіна виявили в Національному музеї сучасного мистецтва у Токіо.

Український повнометражний науково-популярний фільм «Людина і мавпа», відзнятий в 1930 р. Андрієм Вінницьким, роками вважали втраченим. Однак дослідження міжнародних кінопрокатних зв’язків Всеукраїнського фотокіноуправління – державної організації, яка діяла в 1922–1930-х рр., – привели до токійського Національного кіноцентру при Національному музеї сучасного мистецтва. Там зберігався негатив із фільмом Вінницького, причому був атрибутований як український – саме тому його і знайшли.

Коштом Довженко-Центру 35-міліметрову чорно-білу позитивну копію виготовила японська кінокопіювальна лабораторія в Осаці на плівці нового покоління. Тепер її зберігатимуть у фільмосховищі Довженко-Центру.

Блудне кіно: до Києва повернувся перший український науковий фільм

Андрій Вінницький знімав «Людини і мавпу» в знаменитому Сухумському мавпячому розпліднику (який, крім іншого, був увічнений братами Стругацькими в книзі «Понеділок починається в суботу»).

У Довженко-Центрі стверджують, що кінокритика того періоду згадує фільм Вінницького як один з найкращих зразків жанру. Ба більше, як з’ясувалося, стрічку з успіхом демонстрували не тільки в Японії, але і в десятках інших країн.

Переглянути фільм, що повернувся додому, можна буде в липні цього року в рамках фестивалю «Німі ночі».